Przygotowanie do biegu typu Survival Race nie należy do najprostszych, ale też nie jest olbrzymim wyzwaniem dla osób lubiących różnorodne aktywności. Wystarczy odpowiedni trening i poradzicie sobie z wyzwaniami jakie znajdują się na trasie biegu.

1. Zacznij od core'u

Treningu core, to nic innego jak wzmacnianie mięśni stabilizujących naszą sylwetkę. Będą to więc: mięśnie bioder, lędźwi i brzucha. Krótko mówiąc kręgosłup i miednica.  Dzięki systematycznej pracy nad tymi partiami, mamy dobrą podstawę do treningu pozostałych części ciała, czyli nóg i rąk. Pamiętajcie jednak - najpierw core, później reszta. Tylko prawidłowa postawa i wzmocnienie podstawy mięśni pozwoli na zdrowe i pełne dojście do formy całego organizmu.

2. Bieganie

To pewnie nie jest dla Was zaskoczenie. Jednak przy treningu biegowym pamiętajcie o podbiegach i interwałach. Przy Survival Race  Wasze tempo i rytm nie są jednostajne, a niektóre z zadań wymagają bardzo szybkiego działania. Postarajcie się biegać na zewnątrz (żadna bieżnia nie jest w stanie oddać charakteru takiego treningu) - 2 razy w tygodniu po 45 minut. Nie chodzi o szybkość pokonania dystansu, a jego jakość. Ustawcie w telefonie sygnał zmiany tempa biegu (może to być nawet budzik, który będzie dzwonił co 2 minuty). Do tego wybierzcie teren z pagórkami. Łatwiej Wam będzie pokonać Survival Race, jeśli wcześniej będziecie biegać po nierównej powierzchni. Sprawdź przygotowane przez nas plany treningowe:

3. Siła

Niech to jednak Was nie odstraszy. Siła nie musi oznaczać wyglądu kulturysty. Musicie jednak przygotować się na takie sytuacje, jak podciąganie, przerzucanie opony, czy bieg z ciężkim workiem piasku. Również do tego możecie przygotować się na zewnątrz - w wielu miejscach w niemal każdym mieście w Polsce znajdują się punkty rekreacyjno-sportowe, gdzie możecie na przykład ćwiczyć podciąganie na różnych poziomach. Nasza rada - nie zniechęcajcie się, jeśli na pierwszym, trzecim, czy dziesiątym razem Wam nie wyjdzie. Szczególnie w przypadku podciągania ważna jest technika i siła, a to przychodzi z czasem.

4. Gibkość i zwinność

Niemal za każdym razem, kiedy piszemy o treningach, przypominamy jak ważna jest rozgrzewka i rozciąganie. Tym bardziej w przypadku biegu z przeszkodami. Nietrudno jest o uraz, którego można było uniknąć dzięki rozgrzewce. Pamiętajcie też, że Survival Race to również przeszkody, których nie znajdziecie na siłowni. Czekać tam na Was będzie między innymi wskakiwanie i zeskakiwanie z niższych lub wyższych przeszkód. Ćwicząc outdoorowo (lub na przykład na treningu cross-fit) zadbajcie także o takie "zwinne" elementy. Im wyżej lub dalej uda Wam się skoczyć, tym lepiej dla Was.

5. Jedzenie

Niby banał, a jednak - wiele osób zapomina o prawidłowej gospodarce białkowo-węglowodanowej. Na wieczór przed biegiem zafundujcie sobie zdrowe węgle - na przykład makaron z tuńczykiem lub kurczakiem. Postawcie na zbudowanie zapasu energetycznego, dzięki któremu nie będziecie czuć zmęczenia podczas biegu. Nie zapomnijcie też o śniadaniu - zjedzcie je na 2-3 godziny przed biegiem.  Jeśli poczujecie głód przed startem, zjedzcie batona (np. białkowego) lub banana. Nie wrzucajcie w siebie byle czego i nie jedzcie dużej porcji, bo może się to skończyć wymiotami na trasie, przez co utrudnicie sobie (lub przekreślicie) dotarcie do mety.

6. Relaks

Po 1 relaks po biegu - rozciąganie jest do niego idealnym wstępem. Po 2 relaks w czasie biegu. Pamiętajcie, że nie robicie tego, że udowodnić komukolwiek jakimi jesteście kozakami. Biegniecie dla Was i cała zabawa opiera się na walce z własnymi słabościami.  Nie traktujcie tego jako walkę o życie, czy oklaski. Każdy, kto podejmuje się  tego biegu jest wygranym.

Jeśli na Waszej drodze pojawi się przeszkoda, której nie dacie rady pokonać, to poczekajcie na wsparcie. Na trasie każdy jest chętny do pomocy współzawodnikom - serio!

Survival Race to bieg wyjątkowy - sprawdzicie w nim nie tylko swoją kondycję fizyczną, ale też psychiczną. Przygotujcie się do niego poważnie, ale sam bieg traktujcie jako dobrą zabawę, bo o to w tym wszystkim chodzi :)

To jak, widzimy się na starcie? >> http://survivalrace.pl

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.