Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania. Jeśli wciąż nie znaleźliście odpowiedzi, to zapraszamy do kontaktu.

Q1 - Ile kosztuje usługa trenerska?

Usługa trenerska to inwestycja na poziomie od 100 do nawet 500 zł. Ostateczna kwota jest uzależniona od oczekiwań zawodnika oraz poziomu zaawansowania.

Q2 - Czy muszę mieć badania lekarskie?

To absolutna konieczność. Trening to ingerencja w zdrowie, a ono jest ostatecznie najważniejsze. Przed oficjalnym rozpoczęciem treningów oczekujemy od Ciebie wykonania podstawowych badań krwi oraz moczu (w tym cukier i cholesterol). Do podstawowych badań włączamy również EKG. W idealnym świecie oprócz wcześniej wspomnianych badań bardzo mile widziane byłyby badania wydolnościowe. Po co? Chociażby po to, abyś po kilku miesiącach treningów z nami mógł zweryfikować swój progres na poziomie fizjologicznym.

Q3 - Co zrobić gdy opuszczę zaplanowany trening?

To już zmartwienie trenera. Nasza usługa zakłada bieżącą weryfikację treningów, a co za tym idzie natychmiastową interwencję w przypadku wszelkich zmian wynikających z chorób, sytuacji losowych i innych.

Q4 - Czy mogę biegać szybciej niż zakładane tempo treningu, jeżeli mam na to siłę?

To zależy od jednostki treningowej, która została zarekomendowana danego dnia. Zazwyczaj trener bardzo precyzyjnie definiuje zakładane tempo albo widełki, których powinniśmy się trzymać. W przypadku bardzo intensywnych treningów, możemy sobie pozwolić na 5 sekund odchylenia w jedną lub drugą stronę. Przykładowo jeśli trener zalecił wykonanie 4 odcinków kilometrowych w tempie 4'00''/km, to tempo na poziomie 3'55'' jest jak najbardziej akceptowalne. W naszej filozofii treningu, liczby oraz ostateczne wykonanie zakładanego treningu są bardzo ważne, ale nie jesteśmy niewolnikami liczb. Jeśli danego dnia czujesz wyjątkową moc i masz ochotę biegać nieco szybciej, to nie jest to problem. Grunt to zachować zdrowy rozsądek.

Q5 - W jakim tempie należy biegać treningi spokojne (Easy)?

Tempo EASY to bieg o umiarkowanej intensywności. Bieganie na tej prędkości nie powinno sprawiać Ci żadnych problemów oddechowych, ani tym bardziej mięśniowych. W polskiej nomenklaturze biegowej najbliższe określenia dla tej intensywności to rozbieganie czy wybieganie. Z punktu widzenia tętna to prędkość na poziomie 65-79% tętna maksymalnego.

Q6 - Czy treningi można wykonywać na bieżni elektrycznej?

To zależy od rodzaju treningu i celów zawodnika.

Q7 - Czy oprócz zaplanowanych treningów mogę wykonywać własne?

Tak jeśli są one uprzednio skonsultowane z trenerem.

Q8 - Jak mam się rozciągać po treningu?

Rekomendujemy poizometryczną relaksację mięśni, która składa się z 3 faz. Pierwsza: rozciągamy mięsień do uczucia lekkiego oporu lub bardzo delikatnego bólu, który nie jest nieprzyjemny. Następnie zatrzymujemy ruch. Druga faza: lekko napinamy rozciągamy mięsień i wykonujemy ruch w kierunku przeciwnym. W ten sposób powstaje izometryczne napięcie rozciąganego mięśnia. Ta faza powinna trwać od 8 do 10 sekund. Trzecia faza: rozluźnienie. Kończymy z napinaniem mięśni i całkowicie je rozluźniamy. Ważne jest, aby położenie poszczególnych części ciała nie uległo zmianie. Po uzyskaniu rozluźnienia powoli przesuwamy ćwiczoną część ciała lub kończyny ku dalszemu rozciąganiu.

Q9 - Jak ma wyglądać rozgrzewka dynamiczna?

Rozgrzewka dynamiczna powinna trwać maksymalnie 5 minut. Wszystkie ćwiczenia wykonywane w trakcie rozgrzewki dynamicznej odbywają się w ruchu. W skład rozgrzewki dynamicznej wchodzą wszelkie rodzaju wymachy, krążenia rąk oraz elementy skipów.

Q10 - Czym jest intensywność easy?

Easy intensity tempo run – rozbieganie, wybieganie, trucht – czyli wysiłek o niskiej lub umiarkowanej intensywności (tak zwane tempo konwersacyjne), czy zrobisz ten trening na asfalcie czy leśnych ścieżkach zależy od ciebie. Ta intensywność odpowiada 65-79% tętna maksymalnego.

Q11 - Czym jest intensywność medium?

Medium intensity  tempo run – biegi z wyższą intensywnością niż E – easy intensity tempo run. W przeciwieństwie do tego typu treningu biegi w M mają podane tempo w jakim należy przebiec określony dystans np.: E 8km nie szybciej niż 4:20km + M 8km po 3:50-3:55km oznacza, że najpierw biegniesz 8km w tempie E – easy intensity tempo run nie szybciej niż 4:20 na km. Po minięciu 8km przyspieszasz (bez zatrzymywania się) i biegniesz 8km w tempie M – medium intensity tempo run, ze średnią prędkością pomiędzy 3:50 a 3:55 na km.

Intensywność medium odpowiada 80-90% tętna maksymalnego.

Q12 - Czym jest intensywność hard?

To nic innego jak ciężkie biegi znacznie przewyższające tempo startu docelowego. Odpowiadają 98%-100% tętna maksymalnego.

Przykład: E 4km nie szybciej niż 4:30km + H 5x2km na przerwie między odcinkami 1km w tempie na 4:20, szybkie odcinki w tempie na 3:20-25km: E 4km + M 3km po 4:30km + H 1km w 4:10km – najpierw biegniesz 4km w tempie E – easy intensity tempo run nie szybciej niż 4:30 na km, po 4km zatrzymujesz się i wykonujesz stretching 5' po czym H 5x2km na przerwie między odcinkami 1km w tempie na 4:20, szybkie odcinki w tempie na 3:20-25km.