To nie są popularne ćwiczenia zamknięte w ramach poprawności wykonywania lub braku poprawności wykonywania. Ruch nie zna ograniczeń! Dlatego tutaj Twoim zadaniem jest:

▶️ wykonywanie ćwiczeń w takich zakresach ruchu, które są dla Ciebie bezpieczne lub... na granicy komfortu/bezpieczeństwa. Pamiętaj, że ROZWÓJ następuje w momencie, w którym świadomie i w sposób kontrolowany przesuwasz swoje granice. Dlatego przy każdym ćwiczeniu zachowaj szczególną koncentrację, BADAJ swoje ograniczenia i... świadomie, powoli i cierpliwie staraj się je przekraczać. Z każdym treningiem Twoja mobilność jak i cała praca układu ruchu będzie wskakiwać na WYŻSZY poziom.

▶️ nasze ciało NIE zostało stworzone do jednego "bezpiecznego" wzorca ruchu. Ciało musi się ruszać w każdym kierunku ruchu aby tworzyć nowe wzorce. Jeśli będziemy wykonywać nieustannie te same ćwiczenia nie odkrywając nowych zakresów ruchu - nasza mobilność jak i funkcja zacznie konsekwentnie się pogarszać. "You will use it or you will lose it".

▶️ wielokierunkowa i zróżnicowana forma ruchu praktykowana możliwie jak najczęściej, przełoży się na wzrost twoich możliwości nawet wąskim obszarze twojej specjalizacji. I na koniec: Aby Twój styl żywienia był optymalny, potrzebujesz zróżnicowanej diety, a nie tylko takiej opartej wyłącznie np. na jabłkach. Aby Twoje ciało funkcjonowało w zgodzie z naturą i abyś odkrył potencjał swojego ciała, potrzebujesz nie tylko jabłek (specjalizacji), ale szeregu różnych ruchów, czyli m.in pracy nad elastycznością, mobilnością, siłą czy ostatecznie wyrażaniem siebie poprzez chociażby improwizację lub taniec. Tymczasem dzisiejszy świat „treningu” jest trochę takim nieustannym jedzeniem jabłek, i co bardziej śmieszne — ambicją większości entuzjastów diety monojabłkowej, jest bycie najlepszym w jedzeniu jabłek. To co jeszcze mi się w tym świecie nie podoba, to reżim i „indoktrynacja”. Przemysł fitness ustala normy jak powinien wyglądać prawidłowy przysiad. Konkretne dyscypliny starają się opatentować określone wzorce ruchu i wkładają je w sztywne ramy METODY.

Tymczasem z punktu widzenia natury, nie ma czegoś takiego jak prawidłowy ruch. Czy naprawdę sądzisz, że pan Bóg tak nas zaprojektował, abyśmy robili przysiad z nogami na szerokość barków? Nie ma nic złego w takiej wersji, ale oprócz niej jest setki innych, które powinniśmy wykonywać, aby w pełni „odżywiać” nasze ciało. "There is no wrong movement. There is lack of preparation and lack of awareness" - Ido Portal Odżywiania potrzebuje również nasz umysł. Trenując daną dyscyplinę, dość szybko popadamy w rutynę i nie uczymy się. Chodzimy na siłownie i bezmyślnie powtarzamy te same ruchy, nie dając tym samym przestrzeni na rozwój nie tylko ciała, ale i umysłu. I dochodzimy do kolejnego absurdu, w którym trening fitness czy trening w siłowni staje się bezmyślnym powtarzaniem czegoś, bo ktoś tak wymyślił. Z tych i wielu Między innymi dlatego postanowiłem, że nie chcę być już tylko biegaczem. Rezygnacja z biegania nie sprawiła jednak, że przestanę zupełnie biegać. Lubię jabłka więc jedno raz na parę dni, a nawet codziennie nie zaszkodzi. ;)

Powodzenia!

Mateusz Jasiński

 

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.