Podsumowanie projektu

Projekt zrealizowany! Zgodnie z założeniami zdobyliśmy 33 najwyższe i najwybitniejsze szczyty w polskich Karpatach i Sudetach. Pokonaliśmy około 280 kilometrów i około 19 000 metrów przewyższeń. Pomiędzy szczytami poruszaliśmy się samochodem (łącznie około 1500 km). Na wszystkie szczyty wbiegaliśmy całą trójką. Całe wyzwanie planowaliśmy na 100 godzin. Ostatecznie zmieściliśmy się w niecałych 110 godzinach. Uważamy, że największym sukcesem projektu była realizacja planu, dobra atmosfera w zespole oraz dotarcie do mety w zdrowiu i z uśmiechem. Po zdobyciu wszystkich 33 szczytów skoczyliśmy jeszcze na Łysicę – najwyższy szczyt gór Świętokrzyskich. Wszyscy czujemy się bardzo dobrze i już myślimy o kolejnych wyzwaniach… Śledźcie profil Szczyt za Szczytem. Na pewno jeszcze czymś Was zaskoczymy. To nie koniec. To dopiero początek przygody!

 

 

Zespół

Co kryje się pod nazwą Szczyt za Szczytem? Kto tworzy? Czego dotyczy? Jakie są założenia? Jaki jest plan? Jest wiele pytań na które postaramy się odpowiedzieć. W pierwszej kolejności przedstawimy nasz zespół:

Anna Szloser (Anna Czarna)

Kobieta pełna pasji, włóczykij. Kocha góry, bieganie i wolność. Od 10 lat trekkingowo zwiedza świat. Marzy o Koronie Ziemi, obecnie ma na koncie 2 szczyty. Przygodę z bieganiem zaczęła 8 lat temu, w górach startuje od 4 lat. Na co dzień umiejętnie łączy pracę i opiekę nad córką z treningami, zawodami i wyjazdami.

 

Joanna Mostowska

Następną osobą w naszym teamie jest Joanna Mostowska. Biega od bardzo dawna i choć ciągle narzeka na swoje tempo to kilka biegów udało się zaliczyć. Jest mamą Zosi i Marysi.

 

Mariusz Bartosiński

Kolejną osobą w naszym teamie jest Mariusz Bartosiński - pasjonat wszelkiej aktywności górskiej. Ultramaratończyk, specjalista od wielodniowych biegów górskich. Wolontariusz na wielu imprezach biegowych. Na co dzień, poza praca zawodową, prowadzi treningi nastawione na biegi górskie.

 

Paulina Bartosińska

Czy jest z nami foto? Oczywiście, że tak – Paulina Bartosińska. Wielu z Was widziało ją na różnych biegach, ale czy wiecie, że zajmuje się fotografią już od 10 lat? Zaczynała od zdjęć makro i sesji zdjęciowych w studiu i w plenerze, co zaowocowało kilkoma wystawami (w tym jedną międzynarodową). Aktualnie twierdzi, że woli uwieczniać zmagania biegaczy - najlepiej górskich i ultra, bo to najciekawsze. Na co dzień studiuje chemię, jeździ na rolkach i wspiera tatę w jego różnych pomysłach.

 

Paulina Kocot

Paulina - miłośniczka aktywnego spędzania czasu. Lubi biegać, jeździć rowerem, wędrować po górach, podróżować. Pasjonuje się językiem i kulturą Włoch. Od kilku lat związana ze Studenckim Klubem Górskim, w którym zdobyła uprawnienia przewodnika górskiego i z pasją organizuje górskie wędrówki. Jest ciekawa świata i tego, co skrywa, dlatego zamiast siedzieć przed telewizorem, woli podróżować i zwiedzać ciekawe miejsca, poznawać ludzi, czy odkrywać nowe smaki. Podczas projektu, Paulina przejmie stery nad naszym domkiem na kółkach i przypilnuje byśmy bezpiecznie przemieszczali się między kolejnymi szczytami.

 

Transport

Następnym ważnym aspektem naszego wyzwania jest transport. Całkowita odległość pomiędzy pasmami górskimi wynosi 1478 km. Plan był prosty, przerabiamy nasze autko na jeżdżący domek – pełnił rolę jadalni, pokoju odpoczynku, garderoby, spiżarni i sypialni. A przede wszystkim zawiózł nas na te wszystkie piękne górki.

Szczyty

Wysokości szczytów

Niektórzy z Was pisali do nas z zastrzeżeniami dotyczącymi wysokości niektórych szczytów. Na wierzchołkach najwyższych gór Polski można spotkać tablice z wysokością, ale niejednokrotnie wyniki te nie pokrywają się z danymi z przewodników czy map. W niektórych przypadkach różnice pomiarów powodują, że inny, niż powszechnie się uznaje, szczyt zasługuje na miano tego najwyższego w paśmie. Tak się stało na przykład w przypadku Gór Świętokrzyskich, gdy stwierdzono, że to nie Łysica jest najwyższym wzniesieniem w paśmie.

 

 

Wiele wysokości wciąż czeka na weryfikację na mapach i przewodnikach. Udowodniły to pomiary zespołu AGH, które zweryfikowały wysokości szczytów. Podajemy link do wyników badań: http://koronagor.agh.edu.pl/. Dodatkowo, od ponad roku obowiązuje nowy podział geograficzny, który stawia pod poważnym znakiem zapytania tradycyjny zestaw najwyższych szczytów polskich gór. Według nowego podziału przykładowo Tatry Zachodnie traktowane są jako osobne (niż Tatry Wysokie) pasmo. A zatem Starorobociański powinien wejść do grupy najwyższych szczytów polskich gór. Między innymi dlatego odeszliśmy od schematów i utworzyliśmy własną listę szczytów. Aby uniknąć wątpliwości i chaosu co do wysokości, które podajemy w projekcie Szczyt za Szczytem, postanowiliśmy korzystać z jednego źródła, gdzie opisane są wszystkie interesujące nas wierzchołki („Najwyższe szczyty Polski” i „Najwybitniejsze szczyty Polski” Wydawnictwa CM). Mamy świadomość, że możecie być przyzwyczajeni do innych wartości. Ale prosimy - bez bicia. Dla osób bardziej zainteresowanych tematem: https://www.mdpi.com/2072-4292/12/9/1446 (Dziękujemy Michal Apollo za informacje).

Wybitność

Co z tą wybitnością? Co to znaczy? Wybitność szczytu (inaczej minimalna deniwelacja względna) - to minimalna wysokość potrzebna do zejścia z danego szczytu na przełęcz przed wejściem na inny wyżej położony szczyt. Dzięki wybitności możemy określić na ile szczyt wyróżnia się ze swojego otoczenia. Jak liczy się wybitność? Należy odjąć od wysokości szczytu wysokość najwyższej przełęczy łączącej go ze szczytem wyższym. Różnica między wysokością szczytu, a wysokością przełęczy jest wartością wybitności danego szczytu.

Znaczną wybitność osiągają szczyty osamotnione w krajobrazie, oddzielone głębokimi przełęczami od wyższych gór oraz najwyższe punkty grzbietów.

Opisy szczytów

Tarnica

Pierwsza na naszej liście jest - Tarnica – najwyższy szczyt polskich Bieszczadów – 1346 m n. p. m.

Wielka Rawka

Wielka Rawka to nasza kolejna górka w projekcie Szczyt za Szczytem. Położona w Bieszczadach, a jej wysokość wynosi –1304 m n. p. m.

Lackowa

Trzecim szczytem do zdobycia była Lackowa. To najwyższy i najwybitniejszy szczyt Beskidu Niskiego - 997 m n. p. m. Naszą przygodę z górą zaczęliśmy w miejscowości Izby, a na sam szczyt dotarliśmy czerwonym szlakiem.

Radziejowa

Radziejowa w Beskidzie Sądeckim - 1262 m n. p. m. To nasza czwarta góra do zdobycia, o wybitności 532 m. Wystartowaliśmy z Rytra czerwonym szlakiem.

Wysoka

Piąty szczyt – Wysoka w Pieninach - 1050 m n. p. m. Startowaliśmy z Jaworek i po drodze przebiegliśmy przez Wąwóz Homole.

Lubań

Z przełęczy Snozka, niebieskim szlakiem w biegniemy na Lubań – nasz szósty szczyt. Jest to szczyt w Gorcach, którego wysokość wynosi 1211 m n.p.m., a wybitność 365 m.

Rysy

Siódmym naszym szczytem były Rysy, to najwyższa góra polskich Tatr Wysokich. Posiada trzy wierzchołki – my wbiegaliśmy z Morskiego Oka na wierzchołek północno-zachodni.

Starorobociański

Dawniej także Starorobociański Szczyt - najwyższy wierzchołek w polskiej części Tatr Zachodnich. Ma kształt foremnej, stromej, trawiastej kopy ze stromymi zboczami a my wbiegliśmy od Kiry przez Ornak i Siwy Zwornik.

 

Turbacz

Dziewiątym naszym szczytem był Turbacz – najwyższy w Gorcach. Pod względem wybitności trzecia góra polskich Karpat. Wbiegliśmy na niego zielonym szlakiem z Nowego Targu do Schroniska PTTK Turbacz, a następnie czerwonym na sam szczyt.

 

Mogielica

Kolejnym szczytem na naszej trasie była Mogielica w Beskidzie Wyspowym. W tym Paśmie nie ma innej góry, której wysokość byłaby powyżej 1 000 m n.p.m. Na Mogielicę wyruszyliśmy zielonym szlakiem z Przełęczy E. Rydza-Śmigłego.

Lubomir

Przez niektórych zaliczany do Beskidu Wyspowego, to najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego. Nazwa „Lubomir” jest na cześć księcia Lubomirskiego, który darował ten wierzchołek na Obserwatorium Astronomiczne. Bieg zaczęliśmy z Gościńca Pod Lubomirem i czerwonym szlakiem dotarliśmy na szczyt.

Luboń Wielki

Najwybitniejsza góra Beskidu Wyspowego. Na jego szczycie stoi niewielkie schronisko, wieża przekaźnikowa i goprówka. Na szczyt wbiegliśmy czerwonym szlakiem z Przełęczy Glisne.

Babia góra

Trzynastym szczytem na naszej trasie jest Babia góra - najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich oraz Beskidu Żywieckiego położony w Babiogórskim Parku Narodowym. Bieg zaczęliśmy z Przełęczy Krowiarki i czerwonym szlakiem przez Sokolice dotarliśmy na sam szczyt.

Czupel

Najwyższy i najwybitniejszy szczyt Beskidu Małego, położonego w Parku Krajobrazowym Beskidu Małego. Jest to najwyższy punkt w miarę równego wysokością grzbietu ciągnącego się od Rogacza (900 m n.p.m.) do Magurki (909 m n.p.m.). Czerwonym szlakiem wbiegliśmy na Przełęcz pod Czuplem, skąd niebieskim na sam szczyt.

Klimczok

Najwyższy szczyt pasma Klimczoka i Szyndzielni w Beskidzie Śląskim. Położony w Parku Krajobrazowym Beskidu Śląskiego. Na częściowo zalesionym szczycie stoi obecnie wieża przekaźnikowa. Od strony wschodniej prowadzi na niego niewielki wyciąg orczykowy oraz trasa narciarska. Na szczyt wbiegliśmy ze Szczyrku niebieskim szlakiem przechodzącym w czarny od Siodła pod Klimczokiem.

Skrzyczne

Najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, położony w Parku Krajobrazowym Beskidu Śląskiego. Czwarty pod względem wybitności szczyt polskich Karpat i szósty szczyt polskich gór w ogóle. Jest to najwyższy i zarazem krańcowy punkt długiego grzbietu o wysokości od 1000 do 1200 m ciągnącego się od Baraniej Góry. Na górę wbiegliśmy niebieskim szlakiem zaczynając przy dolnej stacji kolejki na Skrzyczne.

 

Wielka Racza

Najwyższy szczyt Pasma Wielkiej Raczy, położony w Żywieckim Parku Krajobrazowym. Trzeci pod względem wybitności szczyt Beskidu Żywieckiego. Położony na granicy polsko-słowackiej. Wierzchołek góry jest łysy i rozciągają z niego widoki na pozostałe szczyty Beskidu Żywieckiego. Bieg zaczęliśmy z Rycerki żółtym szlakiem.

Biskupia Kopa

Najwyższy szczyt Gór Opawskich. Przez Czechów uznawany za jeden ze szczytów Zlatohorskiej vrchoviny, w której najwyższy jest Příčný vrch (pol. Góra Poprzeczna, 975 m n.p.m.). Na szczycie stoi czeska wieża widokowa (wspaniała panorama, w pogodne dni widać nawet Karkonosze i Tatry). Pod szczytem ruiny czeskiego schroniska i obelisk. Od strony polskiej stoi schronisko PTTK Pod Biskupią Kopą (770 m n.p.m.). Na szczyt ruszyliśmy z „Bolkówki” czerwonym szlakiem.

Kłodzka Góra

Najwyższy szczyt Gór Bardzkich. Gęsto zalesiony i średnio interesujący. Ma dwa wierzchołki, na niektórych mapach rozróżniane na Kłodzką Górę (763 m n.p.m.) i Szeroką Górę (765 m n.p.m.). Nazwa Szeroka Góra jest rzadziej stosowana, mimo że to tu znajduje się najwyższy punkt. W terenie błędnie jako najwyższe miejsce oznaczony jest szczyt niższej Kłodzkiej Góry. Trafiliśmy na moment stawiania wieży na szczycie. Z przełęczy Kłodzkiej ruszyliśmy niebieskim szlakiem a pod Kłodzką górą zmieniliśmy na żółty.

 

Kowadło

Góra uznawana za najwyższy szczyt Gór Złotych (przy dawnym podziale na Góry Złote i Bialskie). Niezbyt wybitna, gdyż leżąca w grzbiecie granicznym, który przechodzi w znacznie wyższą część masywu, określaną jako Góry Bialskie. Na szczycie niewielka grupa skałek, a widok głównie na Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika. Na szczyt dotarliśmy z Bielic zielonym szlakiem.

Rudawiec

Niewybitny szczyt w Górach Złotych o wysokości 1106 m, uznany jako najwyższy szczyt pasma na który prowadzi szlak turystyczny. Zalesiony, bez widoków.

Śnieżnik

Najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika, Sudetów Wschodnich poza Jesionkami, 2 najwybitniejszy szczyt polskich Sudetów (po Śnieżce) i 4 polskich gór (po Śnieżce, Babiej Górze i Pilsku) w ogóle. Położony na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Kopuła szczytowa chroniona w rezerwacie Śnieżnik Kłodzki. Łysy, wypłaszczony wierzchołek z panoramą na znaczną część Sudetów Wschodnich i Środkowych. W pogodne dni widoczne nawet Karkonosze. Dawniej na szczycie stała kamienna wieża widokowa, wysadzona w powietrze w latach 70. XX w. Na górę ruszyliśmy z Międzygórza Górnego czerwonym szlakiem do schroniska na śnieżniku a z stamtąd zielonym na sam szczyt.

Jagodna

Przez wiele lat uważana za najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich, o bardzo stromych stokach od strony wschodniej i wypłaszczonym wierzchołkiem (ambona). Sam szczyt jest zarośnięty, las jest przeważnie zniszczony lub rośnie młodnik. Ograniczone widoki z drogi pomiędzy Jagodną a Sasanką na Masyw Śnieżnika i Kotlinę Kłodzką. W ostatnich latach nastąpiło zniszczenie góry poprzez doprowadzenie tu szerokiej drogi leśnej (wcześniej prowadziła tu przyjemna niewielka dróżka leśna) oraz znaczne zmniejszenie atrakcyjności szlaku. W 1909 r. Kłodzkie Towarzystwo Górskie (Glatzer Gebirgsverein) wzniosło na Jagodnej siedemnastometrową wieżę widokową, przyczyniając się tym samym do popularyzacji szczytu. Rozebrano ją jednak w latach 30. XX w. Dziś najlepsze widoki z Jagodnej zapewnia wznosząca się na szczycie ambona myśliwska. My na Jagodną wbiegliśmy niebieskim szlakiem.

Orlica

Najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich. Znajduje się w grzebiecie Wielkiej Desztny. Ma dwa wierzchołki: północny o wysokości 1080 m i południowy o wysokości ok. 1075 m. Główny wierzchołek jest zarośnięty rzadkim lasem świerkowym. Znajduje się tu czeski drogowskaz oraz pomnik upamiętniający pobyt na wierzchołku Johna Quincy Adamsa – późniejszego prezydenta USA (w 1800), cesarza Józefa II (w 1779) oraz Fryderyka Chopina (w 1826). Widoków brak. Najwyższym szczytem dość rozległych Gór Orlickich jest Wielka Desztna (Velká Deštná, 1115 m), będąca zarazem najwyższym szczytem Sudetów Środkowych. Wyższe od Orlicy są również: Malá Deštná (1090 m) i Koruna (1101 m). Na granicy polsko-czeskiej znajdują się także szczyty: Zielony Garb (ok. 1030 m) oraz Šerlich (1026 m), oba mało wybitne.

Szczeliniec Wielki

Powszechnie uważany za najwyższy szczyt Gór Stołowych. Bez wątpienia najciekawsza góra w paśmie. Rezerwat skalny Szczeliniec Wielki. Bardzo ciekawy wypłaszczony wierzchołek z labiryntem skalnym (szczeliny, tunele). Wspaniałe widoki z wielu skałek, w tym z najwyżej położonego punktu – Tronu Karkonosza (zwanego także Fotelem Pradziada). W północno-zachodnim krańcu szczytu schronisko. Pierwszym znanym zdobywcą Szczelińca Wielkiego był pewien nieznany z nazwiska jezuita, który na najwyższej skale wierzchołka – zwanej dziś Tronem Liczyrzepy – wyrył inicjał IHS z datą swojego wyczynu – 1576. Dziś napis jest już nieczytelny, a jego treść znana jest jedynie z przekazów. Z parkingu pod Szczelińcem wbiegliśmy żółtym szlakiem na przełęcz, skąd zielonym szlakiem na sam szczyt.

Wielka Sowa

Najwyższy szczyt Gór Sowich i Sudetów Środkowych poza Górami Orlickimi. Wyjątkowo wybitna góra, na 7 miejscu w Polsce i 3 w polskich Sudetach (po Śnieżce i Śnieżniku). Na mapach turystycznych podawana jest wysokość 1015 m n.p.m., na szczegółowych nawet 1017 m n.p.m. (potwierdza to nasz pomiar GPS). Kopuła szczytowa bardzo wypłaszczona, porośnięta niskim lasem świerkowym. Wspaniały widok dzięki urokliwej wieży widokowej z lat 1905 – 1906, w której przed II wojną światową była izba poświęcona Otto von Bismarkowi. Na Wielką Sowę ruszyliśmy z pod schroniska Orzeł czerwonym szlakiem.

Waligóra

Najwyższy szczyt Gór Suchych i Kamiennych (na mapach turystycznych zwykle podawana jest wysokość 936 m.n.p.m., na precyzyjnych – 934 m.n.p.m., potwierdza to pomiar GPS). Jeden z wybitniejszych szczytów w polskich Sudetatch (5. Miejsce pod tym względem). Stromy od strony północnej, wulkaniczny stożek wybijający się ponad 100 m nad okolice. Od strony południowej niższy wierzchołek (930 m.n.p.m.) i łagodne zbocza. Szczyt w XIX w. widokowy, obecnie zarośnięty lasem świerkowym. Wierzchołek oznaczony betonowym słupkiem i drogowskazem. Piękny widok na Góry Kamienne i Sowie z polanki podszczytowej w miejscu dawnego domku myśliwskiego (schroniska; 895 m.n.p.m.), dojście ścieżką – szlakiem rowerowym. Poza Waligórą wysokość 900 m w Górach Suchych przekraczają także: nieznacznie niższa Suchawa (928 m), szpiczasta Kostrzyna (906 m), Włostowa (903 m) i Jeleniec (902 m). Poza Górami Suchymi żaden szczyt w paśmie Gór Kamiennych nie przekracza tej wysokości.

Borowa

Najwyższy szczyt Gór Czarnych i Wałbrzyskich. Dość równomierny w partii szczytowej, stromy, zalesiony stożek. Na szczycie niewielka polanka i słupek z nazwą szczytu. Brak widoków. Od strony południowo-wschodniej strome stoki. Dawniej, ze względu na błąd pomiarów wysokości Chełmca, szczyt był uważany za drugi pod względem wysokości w tym paśmie. Jako taki widnieje jeszcze na mapach turystycznych z lat 80. I 90. XX w., choć na precyzyjnych mapach topograficznych, nawet sprzed kilkudziesięciu lat, pomyłki nie było. Pozostałe szczyty Gór Czarnych (oraz Wałbrzyskich) są wyraźnie niższe i Borowa dominuje na najbliższą okolicą. Do kolejnych pod względem wysokości należą: Wołowiec (776 m), Sucha (775 m) i Kozioł (774 m) oraz Trójgarb (778 m, poza Górami Czarnymi). Na szczycie stosunkowo nowa wieża widokowa - informacja dla Wydawnictwo CM jako uzupełnienie wydanych przewodników turystycznych, które były dla nas inspiracją w planowaniu kolejnych szczytów tj. "Najwybitniesze szczyty Polski" oraz "Najwyższe szczyty Polski" autorstwa Kuby Jagiełło oraz Bartłomieja Sali.

 

Skalnik

Bezapelacyjnie najwyższy szczyt Rudaw Janowickich, wyraźnie wyższy od pozostałych. Szczyt dwuwierzchołkowy – najwyższy punkt jest płaski i zalesiony. Interesująca jest za to grupa skałek Ostra Mała (935 m), z której roztacza się całkiem niezły widok na pozostałe szczyty pasma, Góry Kaczawskie, Karkonosze i Góry Izerskie. Skałki te mają od 5 do 16 metrów wysokości. Pozostałe szczyty Rudaw Janowickich nie przekraczają 900 m wysokości. Do wyższych należą: Dzika Góra (881 m), Wołek (878 m), Bielec i Wielka Kopa (oba po 871 m).

Śnieżka

Najwyższy szczyt Sudetów i najwybitniejszy szczyt w Polsce. Na szczycie po polskiej stronie drewniana kaplica św. Wawrzyńca i obserwatorium meteorologiczne. Od strony czeskiej kolejka gondolowa, nowy bar i schronisko w budowie. Śnieżka jest jedynym szczytem Sudetów i Karkonoszy, który przekracza 1600 m.n.p.m. Poza nią granicę 1500 m.n.p.m. w Karkonoszach (a zarazem i w Sudetach) przekraczają jeszcze trzy szczyty: Lučni hora (1555 m, na starszych mapach 1547 m), Studniči hora (1554 m) oraz Wielki Szyszak (1509 m). Szczytów w granicach 1400-1500 m jest sporo w Karkonoszach, dlatego też Śnieżka nie dominuje aż tak bardzo nad nimi.

Wysoka Kopa

Najwyższy szczyt całych Gór Izerskich. W skład masywu Wysokiej Kopy wchodzą także nieznacznie niższe Sine Skałki (1122 m, wierzchołek zachodni masywu) oraz Przednia Kopa (1114 m, wierzchołek północny masywu), obie o bardzo niskiej wybitności. W terenie prawie nie wyróżnia się bezimienny pagórek o wysokości ok. 1112 m, położony pomiędzy Wysoką Kopą a Przednią Kopą. Rozległy wypłaszczony wierzchołek Wysokiej Kopy pokryty jest szczątkowym, ale odradzającym się lasem świerkowym. Widoki na sąsiednie szczyty oraz na wyższe Karkonosze. Pod szczytem nowy drewniany schron. Na szczyt ruszyliśmy z Rozdroża Izerskiego zielonym szlakiem.

Skopiec

Jeden z wyższych szczytów Gór Kaczawskich (powszechnie uważany za najwyższy, jego wysokość bywa określana na 724 m.n.p.m.). Mało atrakcyjny zalesiony wierzchołek. Między Skopcem a Barańcem dość ładny widok na dolinę Kaczawy i charakterystyczny szczyt Połomu. Na szczyt ruszyliśmy z rozdroża przy przełęczy Komarnickiej, niebieskim szlakiem.

Ślęża

Najwyższy szczyt masywu, wysoki wulkaniczny stożek, widoczny z wielu miejsc Dolnego Śląska. Niski, ale wybitny – 13. Miejsce pod tym względem w Polsce (wybitniejszy niż wszystkie szczyty w polskich Tatrach z Rysami włącznie). Miejsce prasłowiańskiego kultu. Na szczycie kaplica Nawiedzenia NMP, ruiny zamku, dom turysty, krąg kultowy oraz wieża widokowa. Na zboczach prasłowiańskie kultowe pomniki (Mnich, Niedźwiedź, Ryba), resztki kamieniołomów (głównie serpentynitu) i jaskinie. Na szczyt ruszyliśmy z Przełęczy Tąpadła.

 

Źródła

Skąd u nas taka wiedza o szczytach? „Najwyższe szczyty Polski” i „Najwybitniejsze szczyty Polski” to dwie najważniejsze książki dla każdego zdobywcy polskich gór. Przygotowując nasz projekt korzystaliśmy głównie z tych dwóch pozycji Wydawnictwa CM oraz oczywiście z naszego doświadczenia górskiego nabytego przez wiele lat praktyki. Największym atutem przewodników autorstwa Jakuba Jagiełły i Bartłomieja Grzegorza Sali jest aktualność danych, skondensowana wiedza i piękne fotografie. Ponadto przejrzysty układ, liczne opisy szlaków i ciekawostki ułatwiają wykorzystanie przewodników w praktyce.

 

Bardzo dobrze się dogadywaliśmy i czuliśmy niedosyt po Ślęży, więc chcieliśmy przedłużyć czas spędzany razem i pojechaliśmy na 34 szczyt – Łysicę, najwyższą w Górach Świętokrzyskich. Nasza sprawdzona ekipa biegaczy planuje zebrać się po wakacjach i zaplanować razem kolejny projekt, a szczegóły pojawią się wkrótce na naszej stronie na Facebook (Szczyt za Szczytem).

 

Tracki

W jakim czasie zamierzaliśmy zrealizować cały projekt? Na obliczenie całkowitego czasu składają się dwa czynniki: biegowy i transportowy między szczytami. Z pierwszym poszło łatwo. Za to z drugim jest trudniej, gdyż istnieje wiele niewiadomych. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć natężenia ruchu, korków czy nawet takiej banalnej sprawy jak parkowanie czy kolejka na wstęp do parku. Nasz Projekt zakładał, aby w jak najszybszym czasie zdobyć wszystkie szczyty z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Nie chcieliśmy nadrabiać czasu ścigając się na ulicach czy parkować samochodu na trawniku przed wejściem na szlak. Dążyliśmy do przebycia całości w czasie poniżej 100 godzin - udało się w niecałe 110 z finiszem na Ślęży.

Dla pragnących poczuć powiew przygody, podajemy czasy i tracki dla 33 szczytów polskich Karpat i Sudetów.:

 1. Tarnica (Bieszczady) 20.07 - 8:00
  https://www.dropbox.com/s/ouu62rxb7mwk4t5/1_Tarnica.gpx?dl=0
 2. Wielka Rawka (Bieszczady) 20.07 - 9:27
  https://www.dropbox.com/s/7fr564y074iobvl/2_Wielka%20Rawka.gpx?dl=0
 3. Lackowa (Beskid Niski) 20.07 - 15:03
  https://www.dropbox.com/s/rr2eomgyfi3q0yp/3_Lackowa.gpx?dl=0
 4. Radziejowa (Beskid Sądecki) 20.07 - 17:22
  https://www.dropbox.com/s/l68ahdin2ocs6aa/4a_Radziejowa.gpx?dl=0
 5. Wysoka (Pieniny) 20.07 - 22:45
  https://www.dropbox.com/s/ay71acwz9je4sxu/5_Wysoka.gpx?dl=0
 6. Lubań (Gorce) 21.07 - 0:10
  https://www.dropbox.com/s/s11qnokqc3o647o/6_Luba%C5%84.gpx?dl=0
 7. Rysy (Tatry) 21.07 - 3:47
  https://www.dropbox.com/s/3u5n9topvu8p6ga/7_Rysy.gpx?dl=0
 8. Starorobociański (Tatry Zachodnie) 21.07 - 11:56
  https://www.dropbox.com/s/d0ksy2viy149i0y/8_Starorobocia%C5%84ski%20Wier...
 9. Turbacz (Gorce) 21.07 - 19:16
  https://www.dropbox.com/s/az26hx4hmtvwpk1/9_Turbacz.gpx?dl=0
 10. Mogielica (Beskid Wyspowy) 21.07 - 23:42
  https://www.dropbox.com/s/rjc4wlzxe8oop8h/10_Mogielica.gpx?dl=0
 11. Lubomir (Beskid Makowski) 22.07 - 02:12
  https://www.dropbox.com/s/f7u2qdoiruna3as/11_Lubomir.gpx?dl=0
 12. Luboń Wielki (Beskid Wyspowy) 22.07 - 3:23
  https://www.dropbox.com/s/3hqb0v2sukeui91/12_Lubo%C5%84%20Wielki.gpx?dl=0
 13. Babia góra (Beskid Żywiecki) 22.07 - 5:41
  https://www.dropbox.com/s/1ty4uzqi15gwgkg/13_Babia%20G%C3%B3ra%20%28Diab...
 14. Czupel (Beskid Mały) 22.07 - 9:34
  https://www.dropbox.com/s/9fv8uom2qcuc7gq/14_Czupel.gpx?dl=0
 15. Klimczok (Beskid Śląski) 22.07 - 12:25
  https://www.dropbox.com/s/kvt18eepc6bytnn/15_Klimczok.gpx?dl=0
 16. Skrzyczne (Beskid Śląski) 22.07 - 14:21
  https://www.dropbox.com/s/77psoqjb0gopav4/16_Skrzyczne.gpx?dl=0
 17. Wielka Racza (Beskid Żywiecki) 22.07 - 17:49
  https://www.dropbox.com/s/n7ez6u6m7k3yjvb/17_Wielka%20Racza.gpx?dl=0
 18. Biskupia Kopa (Góry Opawskie) 22.07 - 23:44
  https://www.dropbox.com/s/cw5zyudcvypbtt6/18_Biskupia%20Kopa.gpx?dl=0
 19. Kłodzka Góra (Góry Bardzkie) 23.07 - 2:45
  https://www.dropbox.com/s/1ux2jk6hc1izc9v/19_K%C5%82odzka%20G%C3%B3ra.gp...
 20. Kowadło (Góry Złote) 23.07 - 5:16
  https://www.dropbox.com/s/qc7wxl4shtjavky/20_Kowad%C5%82o.gpx?dl=0
 21. Rudawiec (Góry Bialskie) 23.07 - 6:16
  https://www.dropbox.com/s/4cwl05wu8mstnmp/21_Rudawiec.gpx?dl=0
 22. Śnieżnik (Masyw Śnieżnika) 23.07 - 9:31
  https://www.dropbox.com/s/fam1hj6yhg4u394/22_%C5%9Anie%C5%BCnik.gpx?dl=0
 23. Jagodna (Góry Bystrzyckie) 23.07 - 13:26
  https://www.dropbox.com/s/2h53mc0ewy57r3x/23_Jagodna.gpx?dl=0
 24. Orlica (Góry Orlickie) 23.07 - 15:23
  https://www.dropbox.com/s/julp5mpd7qflwt2/24_Orlica.gpx?dl=0
 25. Szczeliniec (Góry Stołowe) 23.07 - 16:46
  https://www.dropbox.com/s/di6nwkdd6pbjebc/25_Szczeliniec%20Wielki.gpx?dl=0
 26. Wielka Sowa (Góry Sowie) 23.07 - 18:16
  https://www.dropbox.com/s/ctzvzmzh5xkm8js/26_Wielka%20Sowa.gpx?dl=0
 27. Waligóra (Góry Kamienne) 23.07 - 19:58
  https://www.dropbox.com/s/2ma8c8l79hlogq0/27_Walig%C3%B3ra.gpx?dl=0
 28. Borowa (Góry Wałbrzyskie) 23.07 - 20:38
  https://www.dropbox.com/s/km2v3t77n46ihqh/28_Borowa.gpx?dl=0
 29. Skalnik (Rudawy Janowickie) 23.07 - 22:18
  https://www.dropbox.com/s/tqyzxodpserc2ou/29_Skalnik.gpx?dl=0
 30. Śnieżka (Karkonosze) 24.07 - 0:01
  https://www.dropbox.com/s/70fexnxzclxm0nm/30_%C5%9Anie%C5%BCka.gpx?dl=0
 31. Wysoka Kopa (Góry Izerskie) 24.07 - 4:08
  https://www.dropbox.com/s/6hln8jpb7xikr00/31_Wysoka%20Kopa.gpx?dl=0
 32. Skopiec (Góry Kaczawskie) 24.07 - 7:34
  https://www.dropbox.com/s/8gk05zense6d9do/32_Skopiec.gpx?dl=0
 33. Ślęża (Masyw Ślęży) 24.07 - 10:25
  https://www.dropbox.com/s/onu5eyh0za8gcvf/33_%C5%9Al%C4%99%C5%BCa.gpx?dl=0

Dziękujemy wszystkim za wsparcie, miłe słowa, towarzyszenie nam na niektórych odcinkach.

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.