W jaki sposób uczy się nasz mózg? Bez odpowiedzi na to pytanie trudno świadomie podchodzić do procesu rozwoju. Bez świadomości miotamy się w życiu jak chorągiewki na wietrze. Głos w Twojej głowie prawie nigdy nie ustaje i to on w dużej mierze wpływa na decyzję większości z nas. A czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego myślisz w taki, a nie inny sposób? Umiejętność okiełznania własnych myśli i uświadomienie sobie faktu, że to MY sami możemy rządzić myślami, a nie one nami, ZMIENIA życie. W głowie mamy mnóstwo sił, co udowadnia Grzegorz Więcław, autor nowej pozycji na rynku: „Ile sił w głowie - psychologiczny niezbędnik biegacza”.
Zanim zaczniemy zgłębiać ten temat, warto zadać sobie pytanie… Ile % naszych możliwości stanowi nastawienie mentalne?
Autor wspomnianej książki i praktyk psychologii sportu Grzegorz Więcław ma na to pytanie swoją odpowiedź: „ciało zrobi tak, jak głowa wymyśli. Jednak zgodnie z moją wiedzą nie istnieją określone ramy procentowe, które ściśle określają ile w sporcie zależy od ciała, a ile od głowy. Jedno i drugie jest szalenie istotne. Dlatego próbując ustalić co jest ważniejsze, to trochę jak uwikłanie się w dyskusję z cyklu: co było pierwsze – jajko czy kura? Prowadząc warsztaty i wykłady dla sportowców staram się im uświadomić, że sukces w sporcie jest wypadkową pięciu najważniejszych elementów treningu: przygotowania fizycznego, techniki, taktyki, psychiki oraz stylu życia. Zawsze zachęcam ich i stymuluję do zrównoważonego rozwoju własnego talentu sportowego troszczącego się o wszystkie wyżej wymienione elementy”.
Książka „Ile sił w głowie” porusza najczęściej podejmowane zagadnienia, z którymi borykają się biegacze zarówno na poziomie amatorskim czy aspirującym do zawodowego. Z mojej perspektywy to obowiązkowa lektura dla każdego, kto rozpoczął przygodę z bieganiem już jakiś czas temu lub jest tuż przed podjęciem tej decyzji. Na szczególną uwagę zasługują rozdziały o tym w jaki sposób wyrobić sobie nawyk biegania czy jak oswajać się z porażkami lub niespełnionymi oczekiwaniami. Z trenerskiego doświadczenia wiem, że to właśnie brak konsekwencji czy zniechęcenie związane z niską samooceną są głównymi powodami, dla których przedwcześnie rezygnujemy.
- jak wyrobić w sobie nawyk biegania,
- jak szukać motywacji i determinacji,
- jak skupić uwagę,
- jak ćwiczyć pewność siebie,
- jak radzić sobie z przeszkodami podczas zawodów, m.in. bólem i "ścianą",
- jak oswoić przedstartowe emocje,
- jak przyjmować porażki,
- jak poradzić sobie mentalnie z kontuzją,
- jak wykorzystać muzykę podczas treningu.
- A przede wszystkim dowiesz się, jakie techniki stosować, by nauczyć się tego wszystkiego w praktyce.
Ponadto autor wyjaśnia:
- czym właściwie są słynne endorfiny,
- czy można pomóc sobie w osiągnięciu stanu przepływu, czyli "flow",
- co może być motywacją zewnętrzną,
- jak znaleźć równowagę w życiu biegowym.
- ...i rzuca garść inspiracji!
Jako trener biegania jesteśmy niezmiernie wdzięczny za pojawienie się takiej pozycji na rynku. Taka publikacja świadczy o rozsnącej świadomości i potrzebie lepszego zrozumienia swoich myśli, czy ich wpływu na rzeczywistość, nie tylko biegową.... Ludzie sukcesu oraz najwybitniejsi przedstawiciele swoich dyscyplin już dawno zrozumieli, że nasze życie determinują myśli. To od myśli wszystko się zaczyna: każdy nowy pomysł, działanie czy potencjalny sukces lub porażka. Lepsze zrozumienie funkcjonowania naszego mózgu, to lepsza perspektywa na życie, którą możemy przełożyć na pozytywny rezultat nie tylko w bieganiu.
I na koniec: książka jest napisana lekkim językiem i naprawdę szybko się ją czyta. Polecam każdemu kto chce się rozwijać, nie tylko w bieganiu.
Cena: 39.90
Dyskusja