Dobry trening powinien składać się z trzech części: rozgrzewki, części właściwej i schłodzenia. Dziś zajmiemy się rozgrzewką. Wielu początkujących biegaczy lekceważy instytucję rozgrzewki sądząc, że nic nie wnosi do treningu i jest marnowaniem czasu. Błędne myślenie! Rozgrzewka, to absolutna podstawa. Bez tego ani rusz jeśli chcesz trenować świadomie i z jak największą korzyścią dla zdrowia.

Oto niektóre korzyści płynące z rozgrzewki:

  • zwiększa koncentrację i sprawność umysłową,podnosi tętno do poziomu niezbędnego, aby zacząć biegać,
  • podnosi temperaturę wewnętrzną ciała od 1 do 2 stopni Celsjusza. Ciepło wytwarzane w mięśniach jest transportowane przez krew i jest rozprowadzane po całym organizmie. Powód? Zwiększenie skuteczności reakcji chemicznych w naszym ciele,
  • przyśpieszenie metabolizmu, szybkości skurczów mięśni, zwiększenie elastyczności mięśni i powięzi,
  • zminimalizowane ryzyka kontuzji,
  • lepsze samopoczucie od samego początku treningu,
  • rozszerza naczynia krwionośnych, dzięki czemu lepiej transportujemy tlen do mięśni.

Stosowanie rozgrzewki opiera się na konstatacji, że skurcz mięśni w dużym stopniu zależy od temperatury wewnętrznej ciała. U ludzi znajdujących się w otoczeniu o niskiej temperaturze, obniża się pobudliwość mięśni i ich wydolność. Dlatego im mnejsza temepratura na zewnątrz, tym większe znaczenie zyskuje rozgrzewka. Wpływ rozgrzewki na wydolność organizmu nie ogranicza się tylko do podwyższenia ciepłoty organizmu i jest o wiele bardziej złożonym procesem. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim lokalne zmiany w tkance mięśniowej i w układzie więzadłowo-stawowym oraz wpływy bardziej uogólnione, dotyczące pozostałych narządów jak i całego organizmu.

Lokalne zmiany w tkance mięśniowej:

  • zwiększenie ciepłoty i związane z tym obniżenie lepkości wewnętrznej mięśnia,
  • lepsze ukrwienie mięśni,
  • zwiększenie pobudliwości układu nerwowo - mięśniowego,
  • przyspieszenie reakcji energetycznych itd.

Wszystko to czyni mięsień bardziej sprawnym, zdolnym do większego, szybszego i bardziej wydajnego skurczu. Zwiększona elastyczność tkanki mięśniowej i więzadeł bardzo skutecznie zapobiega kontuzjom. Ogromne znaczenie mają również wywołane przez rozgrzewkę zmiany odnośnie funkcjonowania całego organizmu.

Przede wszystkim rozgrzewka jest traktowana jako uogólniony objaw schodkowego skurczu mięśnia, gdzie następny skurcz jest większy od poprzedniego, tak też i wstępna praca podczas rozgrzewki, może zwiększyć wydolność przy wykonywaniu pracy właściwej. Wprowadzenie do rozgrzewki odpowiednich ćwiczeń technicznych, czyli docelowo takich, które swoim charaktrem ruchu przypominają aktywność docelową, ma na celu torowanie dróg nerwowych, przewodzących impulsy do odpowiednich mięśni podczas wykonywania określonych ćwiczeń. Rozgrzewka może więc usprawnić funkcje nerwowe mechanizmów, które kierują wykonywaniem wyuczonych ćwiczeń technicznych.

Praca mieśni w rozgrzewce wywołuje pobudzenie ośrodków korowych i układu wegetatywnego, kierującego czynnościami narządów wewnętrznych, układu dokrewnego itd. Powoduje to, jeszcze przed docelową aktywnością, wzmożenie czynności oddychania i krążenia krwi oraz zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi. Pobudzenie układu sympatycznego działającego w czasie pracy przyspieszająco na pracę serca, zwiększając ciśnienie tętnicze, zwiększa wpływy troficzne, co podnosi czynnościowe możliwości tkanki mięśniowej. Wpływy te jednocześnie pobudzają wątrobę do zwiększonego wydzielania cukrów do krwi, upsprawniając w ten sposób zaopatrywanie pracujących tkanek w energię.

Czy jeszcze macie jakiekolwiek wątpliwości, co do konieczności wykonywania rozgrzewki przed bieganiem?

#rozgrzewka

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Wysłane przez Oleńka (niezweryfikowany) w śr., 2015-09-02 10:46

Biegam już /!/ kilka miesiecy, razem z przyjaciolka. Trzy razy w tygodniu po ok.50-60 min, bardzo powolnym tempem. Czuję ogromna roznice, zrzucilam kilka kilogramow ale najwazniejsze, ze ogromnie poprawilo mi sie sampoczucie, zniknely "zwisy" i mam duzo wiecej energii. Bieganier polaczylam z piciem warzywnych sokow z wyciskarki, kupionej na http://terapiasokami.pl/wyciskarka-cooksense. Warto dbac o siebie, swoje zdrowie i codzienną energie!