1. Skakanie na skakance

Aktywność korzystna dla większości zdrowych osób i sportowców wszelkich dyscyplin. Prawidłowe skakanie pozwala na spalenie dużej ilości kalorii. Przez 30 min jesteśmy w stanie spalić 300-400kcal. Skakanka jest świetną alternatywą rozgrzewki przed bieganiem lub sama w sobie jest efektywnym treningiem. Skakanie skutecznie rozgrzewa mięśnie i stawy, jednak przed przystąpieniem do treningu z udziałem skakanki należy najpierw dodatkowo się rozgrzać (ramiona, nadgarstki, stawy i mięśnie). Skakanka jest genialną formą aktywności, ponieważ sami decydujemy o sile i natężeniu treningu. Możemy postawić na klasyczne spokojne skoki lub wybrać mocniejsze interwały. Jednym zdaniem regularne i prawidłowe skakanie na skakance pobudza organizm do spalania kalorii i tłuszczu, oraz poprawia koordynację ciała. Skakanka to niedroga zachcianka, dostępna w każdym sklepie sportowym. Zważając na jej genialny wpływ na kondycję i figurę warto w nią zainwestować.

2. Skakanka dla biegaczy

Trening ze skakanką idealny dla biegacza. Dlaczego? Jest genialnym uzupełnieniem treningu biegowego. Kilku, kilkunasto minutowe (w zależności od siły i natężenia treningu ze skakanką) sesje poprawiają wydolność i wytrzymałość organizmu. Jeżeli chcesz poskakać dłużej, zrób to po bieganiu. W ten sposób jeszcze bardziej przyspieszysz krążenie i pobudzisz organizm do spalania kalorii. Przede wszystkim trening ten zmusza do wysiłku całe ciało, podczas skoków oprócz mięśni nóg pracują również ramiona i brzuch (stabilizacja tułowia). Skakanie na skakance poprawia ogólną koordynację ciała, zwinność i gibkość. Jest istotnym elementem treningu, mającego na celu poprawę wydolności organizmu, jędrność ciała i spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Skakanka doskonale wpływa na górne i dolne partie mięśni. Skakanka=Mocne łydki. Regularny trening wzmacnia i wysmukla mięśnie nóg, szczególnie łydek, których lepsza amortyzacja odciąża kolana podczas biegu. Podczas skakania pracują również mięśnie ramion, brzucha, pośladków i ud. Zwiększa się elastyczność i sprawność stawów. Szczególnie istotny dla biegaczy jest staw skokowy, często kontuzjowany. Skakankę możesz traktować jako rozgrzewkę przed bieganiem lub właściwy trening cardio.

Uwaga! 10 minut dziennie skakania na skakance, przyniesie rezultaty w postaci spalonych kalorii i lepszej kondycji. Przez 30min jesteśmy w stanie spalić 300-400kcal. Godzinny trening pozwala spalić nawet 700-800kcal. Nie wspominając już o jędrniejszym, zdrowszym ciele i lepszej koordynacji.

3. Rozgrzewka i prawidłowa technika skakania na skakance

Najpierw coś o rozgrzewce, która jest równie istotnym elementem co technika skakania. Należy pamiętać o rozgrzaniu stawów dłoni, ramion, kostek i kolan, porozciągać mięśnie nóg. Szybkość i natężenie treningu ze skakanką uzależnione jest od ogólnej sprawności, kondycji, wagi ciała, kontuzji. Nie należy przesadzać z ilością , szybkością i trudnością skoków. Zacznij spokojnie, skakanie samo w sobie jest wymagającym skupienia ćwiczeniem. Stopniowo zwiększaj intensywność i czas treningu ze skakanką, a także ilość skoków. Wszystko po to, aby oszczędzić sobie zakwasów i niechcianej kontuzji. Obuwie również nie jest bez znaczenia – odpowiednia amortyzacja buta to podstawa. Trening ze skakanką nie jest wskazany dla osób z dużą nadwagą, kontuzjami stawów, niewydolnością serca.

Prawidłowa technika:

 • Wyprostowana sylwetka
 • Wciągnięty brzuch
 • Łokcie ugięte, blisko tułowia
 • Dłonie (nadgarstki) odchylone na boki
 • Barki nieruchome
 • Skoki na palcach

 

4. Zalety skakania na skakance:

 • Zwalczanie cellulitu
 • Spalanie tkanki tłuszczowej
 • Wysmuklanie mięśni
 • Poprawa kondycji
 • Poprawa koordynacji i zwinności
 • Trening mięśni łydek, ud, pośladków, ramion, brzucha
 • Poprawa skoczności 
 • Poprawa funkcjonowania układu krążenia

Martyna Piątek

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Wysłane przez Marcin Banasik (niezweryfikowany) w śr., 2016-04-20 09:50

Nice! Dawno mnie kusiło i czułem, że powinienem to włączyć do treningu, ale po przeczytaniu jestem przekonany - zaczynam ze skakanką!