Nadchodzące przedwiośnie, poza niespodziankami wyłaniającymi się spod śniegu, charakteryzuje się również niespodziankami pogodowymi. Jak dobrać odpowiedni strój na trening?

Zacznij od określenia dystansu kilometrowego intensywności treningu. Twoje ciało reaguje różnie w różnych sytuacjach.

 1. Dystans do 10 km, szybki bieg. Taki trening to bardzo intensywny wysiłek dla Twojego organizmu. Ubierz się lekko, jakby na zewnątrz była temperatura o 10 stopni wyższa, niż jest naprawdę. Przez pierwszych kilka minut może być Ci chłodno, ale po chwili wszystko się unormuje. Nie przesadzaj z warstwami. Podkoszulka i cienka bluza będą odpowiednie.
 2. Dystans 10-15/20 km (zależnie od Twojego trybu i możliwości), średnia intensywność. Pokonując dłuższy dystans rozkładamy  natężenie naszego treningu na dłuższy czas. W związku z tym wysiłek, jaki sprawia biegania również rozciąga się na długość biegu. Jeśli bieg będzie wolniejszy, również Twoje odczuwanie temperatury będzie inne. Bardzo prawdopodobnym jest, że na początku biegu będzie Ci chłodno, później gorąco, żeby temperatura znów zaczęła spadać. Nie przesadzaj z grubością warstw, ale też nie ubieraj się zbyt lekko. Pamiętaj o kominie, który zabezpieczy Twoją szyję i gardło.
 3. Dystans 15/20+, niskie tempo. Trening ten charakteryzuje się przede wszystkim czasem, jaki poświęcasz na przebiegnięcie założonego celu. Nie dopuść do sytuacji, kiedy będzie Ci długotrwale zimno. Na początku będziesz odczuwać chłód, następnie organizm się rozgrzeje i zacznie stygnąć. Ta faza jest najważniejsza. Ubierz się tak, żeby właśnie wtedy było Ci ciepło. Załóż dodatkową bluzę, najlepiej zapinaną na zamek. Jeśli będzie Ci za gorąco, rozepniesz się albo nawet przewiążesz ją w pasie, a kiedy odczujesz chłód, założysz z powrotem. Koniecznie załóż komin i czapkę. Spocisz się, a nie ma nic gorszego, niż wilgotna głowa w chłodnym otoczeniu. Nie chodzi tylko o niewydajny trening, ale również o Twoje zdrowie.

Nie musimy chyba wspominać o bieliźnie termicznej. Pamiętaj również o tym, że producenci zamieszczają informacje o ochronie termicznej na ubraniu. To zdecydowanie ułatwi Ci wybór odpowiedniej odzieży na planowany trening.

Jakie materiały wybrać?

Na pewno przyda Wam się krótkie wyjaśnienie magicznych słów, które znajdują się na metce:

 • Polipropylen - bardzo lekki syntetyk, który nie chłonie wilgoci, a odprowadza ją na zewnątrz. Wykorzystywany w tkaninach, z których zrobiona jest bielizna termoaktywna.
 • Poliamid – wykorzystywany przy produkcji kurtek przeciwdeszczowych, strojów kąpielowych i elementów elastycznych.
 • Wełna – świetna w przypadku ubrań na stok narciarski, ale zdecydowanie nie wybieraj jej do biegania. Chyba, że po treningu zakładasz na przykład ciepłe rękawiczki.
 • Membrany sportowe (np. Gore-tex i eVENT, Sympatex, Pertex i Dri-Tec) – materiały wiatroszczelne i wodoszczelne. Wykorzystywane do tworzenia profesjonalnych kurtek, spodni, obuwia i rękawiczek. Zdecydowanie dobry wybór dla Twojego ciała.
 • Bawełna – najpopularniejszy materiał, ale w przypadku biegu nie spełniający swojego zadania. Łatwo chłonie wilgoć i nie odprowadza jej. Bawełnę pozostaw na lekki trening typu joga lub na przebranie się po biegu.

Skoro jesteś już wyedukowany, czas się spakować na trening.

Co zabrać ze sobą do plecaka?

Jeśli wybierasz się na bieganie daleko od domu, to zabierz ze sobą torbę lub plecak. Zostawisz go w samochodzie lub innym miejscu, a poza wodą schowasz tam przydatne rzeczy:

 • Ręcznik. Nie dopuść do sytuacji „schnięcia” w zimnie. Przeziębienie gwarantowane
 • Kurtka lub ciepła bluza
 • Czapka. Zabierz drugą w razie, gdyby ta z treningu była mokra
 • Skarpetki i buty na zmianę
 • Spodnie dresowe, jeśli biegałeś w cieńszych legginsach
 • Batonik proteinowy albo shake – zafunduj sobie dawkę białka po biegu

Trzymamy za Ciebie kciuki!

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.