Buty do biegania, to w zasadzie najważniejsza część naszej biegowej garderoby. Dobrze dobrane buty do biegania, to z mojej perspektywy przede wszystkim niesamowity komfort treningu, dlatego jeśli już na dobre wkręcisz się w bieganie, to nie żałuj grosza na wygodny sprzęt.

O czym powinniśmy pamiętać kupując buty do biegania?

Na bazie własnego doświadczenia, postanowiłem zebrać najważniejsze porady związane z kupnem butów do biegania. Jeśli chciałbyś/chciałabyś dorzucić coś od siebie, to zapraszam do komentowania. Merytoryczne komentarze zostaną dopisane do artykułu.

Pierwsze odczucie

Wygoda i pierwsze wrażenie - to w moim odczuciu najważniejsze aspekty związane z wyborem butów do biegania. W końcu najważniejszym czynnikiem, który powinien determinować nasz wybór jest wygoda. Jeśli buty leżą na Twoje stopie tak, jakby były szyte na miarę, to jesteś o krok od wybrania idealnego modelu dla siebie.

Odwiedź sklep biegowy

Pierwsze buty do biegania polecam zakupić w specjalistycznym sklepie dla biegaczy. Tego typu sklepów jest w Polsce coraz więcej. Z doświadczenia wiem, że im mniejszy sklep, tym lepsza obsługa. Malutkie sklepy są zazwyczaj prowadzone przez właścicieli, a Ci w 90% mają ogromne doświadczenie związane z treningiem i sprzętem biegowym. Nie daj się zwieść dużym dyskontom, które dysponując drogim sprzętem diagnostycznym, często zupełnie nie potrafią w pełni wykorzystać jego potencjału. To nie reguła, ale niestety w dużych sieciach, ze względu na ogromną rotację pracowników, często pracują osoby przypadkowe. Poza tym dobry doradca sprzętu biegowego, powinien być biegaczem, a najlepiej, aby bieganie było dla niego pasją. Zapytasz: kim jest biegacz? W moim świecie, biegacz to osoba, która biega ładnie technicznie, jest wszechstronnie rozwinięta sportowo, a najlepiej, aby miała za sobą doświadczenie biegowe na dystansie od 1000 metrów na bieżni, aż po maraton. W idealnym świecie doradca butów biegowych, powinien również swobodnie poruszać się w dziedzinach wiedzy takich jak podologia czy fizjoterapia. Nie daj się również zwieść aktualnym kampanią reklamowym w sklepach... Producenci butów do biegania prześcigają się w "robieniu dobrze" sprzedawcom. To w końcu od nich ostatecznie zależy, czy wybierzesz buty marki Nike, New Balance, adidas, Brooks czy Saucony. Choć teoretycznie tego typu praktyki są zakazane, to... zostawiamy to Twoim przemyśleniom. Dlatego pozwól sprzedawcy na zarekomendowanie Ci kilku modeli spośród kilku różnych marek, ale ostatecznie najważniejsze powinny być Twoje odczucia. Osobom z pojemnym portfelem, polecam zakupy w towarzystwie fizjoterapeuty sportowego. Nie żartuję!

Buty do biegania kupowane przez Internet

Zdecydowanie odradzam zakupu pierwszych butów do biegania przez internet. Jeśli już się na to zdecydujesz, to najlepiej, aby uprzednio przymierzyć buty w sklepie stacjonarnym. Zakładam, że możesz nie mieć takiej możliwości, dlatego kupuj buty tylko w takich sklepach, które chętnie przyjmują zwroty.

Miękki zapiętek

Miękki zapiętek w butach do biegania, to dla mnie kluczowa sprawa. Miękki zapiętek nie ogranicza naturalnych ruchów stawu skokowego i minimalizuje ryzyko kontuzji. Poza tym twardy zapiętek w wielu przypadkach jest równoznaczny z problemami, na poziomie obtarć pięty. W tej kwestii możesz zaufać mi, czyli człowiekowi, który w swoim życiu zabiegał około 50 par butów. Różnych marek. Odkąd po raz pierwszy zaznałem biegania w butach z miękkim zapiętkiem, to nie wyobrażam sobie, aby w tym obszarze dokonać jakichkolwiek zmian. Oczywiście to tylko moje doświadczenie i nie musisz się ze mną zgadzać. Mimo wszystko polecam spróbować.

Dwie pary butów do biegania, to... oszczędność!

Jeśli biegasz często i długo (około 300 kilometrów miesięcznie), to polecam zaopatrzyć się od razu w dwie pary butów do biegania. Powód? Po pierwsze, zmieniając co chwilę buty, w których biegasz, za każdym razem angażujesz nieco inne partie mięśniowe, a to wszystko przez unikalne konstrukcje butów, które wymuszają na nas delikatnie inne ułożenie stóp. To duży plus z treningowego punktu widzenia. Poza tym, biegając raz w jednych, raz w drugich butach, przedłużasz żywotność i właściwości buta biegowego o mniej więcej 30%. To ponownie tylko moje obserwacje, ale zauważyłem, że częsta zmiana butów, pozwalała mi na dłuższą eksploatację jednej z par.

Rozmiar buta

Jak pewnie już wiesz, buty do biegania powinny być nieco większe. Mówi się o połówce rozmiaru, a w szczególnych przypadkach nawet do całego rozmiaru. Nie powinniśmy jednak przesadzić w żadnym kierunku, to znaczy - nie kupujmy butów na styk, w których wyczuwamy palcami czubek, ale nie przesadzajmy też w drugą stronę. Jeśli zaczynasz biegać, a Twoje stopy nie są przyzwyczajone do biegowego wysiłku, to bardzo ważna jest odpowiednia przestrzeń między czubkiem buta, a palcami, dzięki czemu unikniemy problemów z paznokciami. Luz w palcach spowoduje, że palce i paznokcie nie będą uderzały o wnętrze cholewki, a my nie zafundujemy sobie, sinych i schodzących paznokci. A nawet jeśli taki problem wystąpi, to nie działajmy na własną rękę. W takich sytuacjach warto zainwestować w wizytę u podologa. Chcąc ostatecznie zweryfikować czy wybraliśmy odpowiedni rozmiar, wystarczy wsunąć wskazujący palec z tyłu na piętę. Jeśli nie zdołasz poruszyć palcami stopy, but jest za mały. Standardowo buty do biegania powinny być większe od 0.5cm do 1cm. Nigdy więcej i nigdy mniej.

Wybieram buty dla stopy neutralnej

Jeśli nie masz dużej pronacji lub supinacji, to wybieraj buty neutralne. Delikatna pronacja lub supinacja zostanie dzięki temu sama skorygowana przez nasze ciało - natura wie lepiej. Ja pomimo sporej pronacji, biegam w butach neutralnych i do tej pory nie miałem żadnej kontuzji (a mam w nogach niemal prawie 40 tysięcy kilometrów). Brak kontuzji jest związany głównie z tym, że bardzo dbam o mocne mięśnie, powięzie i stawy (dzięki wykonywaniu regularnych ćwiczeń stabilizujących i wzmacniających), tak czy inaczej wielu specjalistów w dziedzinie fizjoterapii poleca bieganie w butach neutralnych.

Wybierać buty trailowe czy przeznaczone do biegania po ulicy?

 • Buty przeznaczone do biegania po ulicy, jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do biegania po chodnikach, asfalcie i innych twardych nawierzchniach. Nie musi być to natomiast tylko asfalt, tego typu buty świetnie sprawdzą się również, kiedy będziemy biegać po ubitych, leśnych duktach. Buty te charakteryzują się małą wagą i dużą elastycznością.
 • Buty trailowe - analogicznie - buty przeznaczone do biegania po naturalnym terenie z dużą ilością piachu, kamieni i niejednokrotnie błota. Charakteryzują się twardą podeszwą z agresywnym bieżnikiem. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie biegaczowi ochrony podbicia i stabilizacja.

Buty do biegania, nie uchronią Cię przed kontuzjami

Wybij sobie z głowy, że dobre buty do biegania uchronią Cię przed kontuzjami. Przed kontuzjami ochronią Cię silne stawy, mięśnie, powięzi, dlatego tak ważne jest w bieganiu, aby... nie tylko biegać. Wszechstronnie rozwijający trening powinien być naszym priorytetem. Dzięki temu nasz aparat ruchu przejmie rolę amortyzacji wstrząsów i będzie wspaniale radzić sobie z wszelkimi przeciążeniami. Oczywiście im mniejsze masz doświadczenie i im większą masz nadwagę, tym buty do biegania zyskują w twoim przypadku na znaczeniu. Zakładając nawet, że ważysz jak słoń i masz buty z najlepszą amortyzacją, to biegając w nieodpowiedni sposób, nie uchronisz się przed kontuzjami. Wielu początkujących biegaczy zamiast miękko przetaczać ciężar ciała przez całą stopę, zwyczajnie "wali" piętą o podłoże, przez co naraża się na ogromną eksploatację. W moim odczuciu, kupując buty do biegania, powinniśmy za darmo dostawać prywatną lekcję nauki techniki biegu. Być może z czasem rynek rozwinie się na tyle, że dożyję takich czasów, w każdym razie to na Tobie spoczywa odpowiedzialność związana ze świadomym i zdrowym bieganiem. Co mam na myśli? A tylko tyle, żebyś nie oszczędzał swojego czasu i pieniędzy na pogłębianie swojej wiedzy w zakresie treningu. Ostatecznie i tak najważniejsze jest to, aby umiejętnie odczytywać sygnały, które wysyła nam nasze ciało. Pamiętaj, że każdy ból to nic innego jak sygnał ostrzegawczy od naszego organizmu, że coś musimy zmienić.

Przed zakupem butów powinniśmy zadać sobie parę pytań

 • Od jakiego czasu biegasz?
 • Ile kilometrów pokonujesz w ciągu tygodnia?
 • Czy biegasz tylko dla zdrowia, czy też przygotowujesz się do konkretnych zawodów?
 • Po jakim terenie najczęściej biegasz?
 • Ile ważysz?

Odpowiadając sobie na te wszystkie pytania, zmniejszamy ryzyko złego zakupu, poza tym im więcej dowie się sprzedawca na temat naszego biegania, tym jego porada będzie naturalnie bardziej pomocna.

Przymierzaj wieczorem, a najlepiej... dobiegnij na przymiarki!

Buty warto przymierzać wieczorem lub tuż po wykonanym treningu. Powód? To właśnie wtedy nasze stopy są lekko nabrzmiałe, co niemal oddaje w pełni ich stan podczas biegu. Poza tym pamiętajmy o tym, aby przymierzać buty w skarpetkach, w których docelowo będziemy biegać. A w ogóle to najlepiej na dobór butów do biegania pobiec... do najbliższego biegowego sklepu! Wtedy będziemy mieć pewność, że objętość naszych stóp będzie taka jak być powinna.

Skarpetki do biegania też ważne

Buty do biegania, to również... skarpetki! Dlaczego? Dobre skarpetki do biegania minimalizują ryzyko obtarć i są wyprodukowane z najlepszej jakości materiałów. Zazwyczaj w newralgicznych miejscach stopy, mają grubszą warstwę materiału, aby dodatkowo wspierać procesy amortyzacyjne. A gdybym miał opisać rolę skarpet do biegania w jednym zdaniu to, brzmiałoby ono: zapobieganie obtarciom.

Jaką markę butów do biegania polecam?

Polecam wypróbować każdą jeśli tylko masz taką możliwość. Rynek butów do biegania z roku na rok staje się coraz bardziej konkurencyjny i dziś naprawdę trudno mówić o kiepskiej jakości butów do biegania. Oczywiście nie mam tutaj na myśli butów z dyskontów takich jak Biedronka czy Lidl... choć oczywiście, jeśli zaczynacie biegać i nie dysponujecie dużym budżetem, to lepsze będą takie buty, niż zwykłe trampki na płaskiej i twardej podeszwie. Osobiście od ponad 2 lat biegam wyłącznie w butach marki New Balance, dlatego w moim przypadku trudno o obiektywizm. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że pracuję dla New Balance w Polsce, a po drugie, nie mam zbyt wielu punktów odniesienia. Nie mniej jednak, to że pracuję właśnie dla New Balance nie jest dziełem przypadku. Wyznaję zasadę, że polecam produkty, co do jakości których sam jestem przekonany. Nigdy nie utożsamiałem się z czymś, co było miernej jakości. Sumienie by mnie zjadło...

Bez wyrzutów sumienia mogę polecić Wam produkty następujących marek:

 • New Balance
 • Saucony
 • Brooks
 • Skechers
 • Mizuno
 • Salomon
 • Asics
 • Adidas
 • Nike

Musimy mieć świadomość, że nawet najbardziej zaawansowane technologicznie marki butów biegowych, mają w swojej ofercie produkty z dolnej półki cenowej, które z pewnością nie porywają jakością, wyglądem ani tym bardziej wygodą. Każda marka tworzy modele trafiające do klientów z bardziej i mniej zasobnym portfelem. Mercedesem wśród New Balance są buty z technologią FreshFoam, w przypadku adidasa, będzie to technologia Boost.

Podsumowując... dobór butów do biegania to wymagający proces. Ostatecznie zdradzę Wam, że pomimo ogromnej sympatii do New Balance, najbardziej lubię biegać boso. Polecam nasze naturalne obuwie!


Z racji tego, że mam możliwości to... każda osoba, która napisze do mnie maila na adres trenuj@trenerbiegania.pl, otrzyma ode mnie 20% kod zniżkowy, na dowolne, nieprzecenione modele biegowe z kolekcji New Balance. Smacznego!

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Wysłane przez Michał Barczak (niezweryfikowany) w śr., 2015-09-02 12:56

Twój blog jest dla mnie wyjątkowo inspirujący. Biegam od ponad półtora roku, ale na dystansach bardzo przecietnych - ok 10 km, średnio 1,2 razy w tygodniu. Od kilku tygodni zaczytuje się w materiały o bieganiu, blogi, i wiele innych. Obejrzałem wszystkie Twoje filmy na YouTube. Jednym słowem - dzięki! Robisz mega robotę!

Wysłane przez Andrzej (niezweryfikowany) w pon., 2015-09-07 15:42

Mateusz dodałbym jeszcze jeden element istotny przy doborze butów. Warto zwrócić uwagę na szerokość stopy, producenci stosują różne standardy i niektóre buty będą bardzo szerokie (czasem nawet za bardzo), a w innych może być ciasno. Więc zwracajmy uwagę nie tylko na rozmiar jako długość buta ale także na jego szerokość. Z mojego doświadczenia bardzo fajne buty produkuje firma Under Armour, mało znane na naszym rynku a warte uwagi. New Balance jeszcze nie próbowałem, ale na pewno to zrobię zaraz po Maratonie Warszawskim (teraz już za późno na eksperymenty). Pozdrawiam - Andrzej - ebieganie.com

Wysłane przez Jacek Zawadzki (niezweryfikowany) w śr., 2015-09-09 15:01

Witam Cie. Bardzo fajny i przydatny artykuł. Poruszyłeś ważna kwestie: nie tylko but czyni biegacza, kupując najbardziej wypasione buty nie unikniemy kontuzji! To ważne. Ja osobiście zacząłem swoją przygodę z bieganiną ok 3 lata temu, po schudnięciu pierwszych 5 kilo i "wzięciu" sie za siebie. Pierwsze setki metrów skutkowały totalnymi zadyszkami i... kontuzjami, niestety. Ale nic, nosiło mnie, wiec intensywna rehabitacja, powrót do zdrowia i... wizyta w takim sklepie jak opisałeś - mały rodzinny, profesjonalny sklepik. Dobór obuwia, uff ... półtorej godziny i tam nabyłem moje pierwsze buciki (jakie :-)? Oczywiscie New Balance neutralne/supinatory serii o ile pamietam v880, czy coś takiego. Żółto, czerwono, pomarańczowo szare -piękne i... cholernie wygodne! Następne juz niebieskie1080 a ostatnio o do dzis nowa seria rownież 1080. Nie jestem wyczynowc, biegam po 10-20km, dla... dla siebie, dla widoków, odreagowania, pasji, w lecie, wiosną, zimą, czasem wystartuje w jakiejś imprezce masowej, ale zawsze uwielbiam wybiec sobie ma jakąś nową nieznaną trasę i odkrywać nieznane mi nowe rejony. :-) . Moje buciki NB sprawują sie bez zarzutu. Ja raczej tej marki nie zdradzę, kręgosłup cały, kolana rownież - amortyzacja tych butów pozwala pokonywać swoje słabości bez obawy o wytłoczenie sobie jakiejś kontuzji. Ja rownież polecam NB. Na moim profilu co jakiś czas zamieszczam efekty bieganiny i fotorelacje z tras... Pozdrawiam

Wysłane przez Skaposzczet (niezweryfikowany) w śr., 2015-09-09 19:52

A ja biegam już 3 lata i ostatnio zakupiłem świetne buty do biegania. Podeszwa z pianki EVA, ale takiej sztywniejszej. Wierzch z bardzo odpornej siateczki plastikowej. Zero dropu, co wymusza dobrą technikę. Nówki sztuki w decatchlonie kosztują 40 zł. Nowy model Newfeel. W poprzednim ich modelu biegałem dwa lata i nadal nie są zniszczone.

Wysłane przez fleurianna (niezweryfikowany) w wt., 2016-03-08 18:33

Dopiero zaczynam biegać. Na razie kupiłam takie mniej więcej buty [zgadza się marka i memory foam] http:// www .vanharen .nl /NL/nl/shop/merken/venice/00003001341721/Zwarte*sneaker*memory*foam.prod?amp;filter-color=3&imgFmt=&productCode=00003001341721&filter-targetGroup=fv_targetgroup_ladies&positionInList=11 . Nie byłam pewna czy bieganie mnie wciągnie i nie chciałam kupować drogich butów, aby nie leżały potem w kącie. Myślę nad kupnem nowych butów, ale dopiero przebiegłam od początku roku 150 km. Biegam 4x w tygodniu po około 4 km treningiem interwałowym po asfalcie. Czytałam o różnych typach butów, ale nie mam pojęcia jaki typ to są moje buty, czy startówki czy jeszcze inne. Jak dobrać buty, jak nie planuję biegać więcej i częściej niż obecnie? Z góry dziękuję.

Wysłane przez Kamil (niezweryfikowany) w czw., 2018-05-24 23:32

a jak wygląda miękki zapiętek, bo ja serio nie mam pojęcia <haha>?

Wysłane przez dex (niezweryfikowany) w wt., 2019-09-03 21:21

Bardzo fajny blog, napisany prostym językiem i naprawde trafiający w sedno. pozdrawiam