Bieg

Masz za sobą kilka półmaratonów i maratonów? Chciałbyś zmierzyć się z dłuższym dystansem, ale niekoniecznie od razu biegiem górskim na 80 km lub więcej? Mamy dla Ciebie propozycję - półtoramaraton!

Bieg na tym niespotykanym dystansie odbędzie się w Wieliszewie (woj. Mazowieckie) 31 lipca 2016 r. Zawodnicy będą mieli do przebiegnięcia dystans 63 km indywidualnie lub w sztafetach (od 2 do 7 osób) szlakiem "kuriera powstańczego" i zaliczyć kolejne punkty kontrolne i punkty zmian, związane z historycznym szlakiem Polski Walczącej. Na każdym z nich uczestnicy zbierają pieczątki, których pełen zestaw należy pokazać na mecie aby potwierdzić ukończenie zawodów.

Jeżeli nie czujesz się gotowy na przebiegnięcie samemu aż 63 km, to świetnym pomysłem jest udział w sztafecie. Bieg można ukończyć w zespołach liczących od 2 do 7 osób, a dystans dla każdej można zaplanować biorąc pod uwagę 6 punktów zmian na trasie:

  1. START Wieliszew
  2. 7 km, Aleja Róż (7 km)
  3. 17 km, Janówek (10 km)
  4. 26,5 km, Krubin (9,5 km)
  5. 36,8 km, Sikory (10,3 km)
  6. 44 km, Poddębie (8,2 km)
  7. 56,5 km Wieliszew (Wał/Willowa) (12,5 km)
  8. META 63,5 km Wieliszew (7 km)

Uwaga: W sztafetach, w których jest co najmniej 5 osób muszą znaleść się osoby różnej płci.

Biegi sztafetowe są świetną przygodą i pozwalają poczuć ducha współpracy między zawodnikami, z których każdy daje z siebie więcej, wiedząc, że pracuje na sukces całego zespołu. To doświadczenie, którego nie można zdobyć biegnąc indywidualnie.

Więcej o ultramaratonie oraz o punktach historycznych na trasie można dowiedzieć się na stronie biegu:

ultra.wieliszew.pl

Zapisy prowadzone są na stronie http://www.czasomierzyk.pl/zapisy2016/ultramaratonpowstanca/index.php?akcja=zapisy:

Zapisy

 

Plan treningowy

Przygotowanie do przebiegnęcia całości dystansu indywidualnie wymaga dobrego planu. Mamy dla Was przemyślaną koncepcję przygotowań od Mateusza Jasińskiego, dzięki której będziecie mogli ukończyć bieg na przyzwoitym poziomie i uniknąć kontuzji. Plan zakłada dystans tygodniowy od 40 km w pierwszych tygodniach, aż do 92 km w kulminacyjnej fazie i jest przewidziany na 24 tygodnie. Można zatem rozpocząć wykonywanie planu w połowie lutego 2016, tak aby zakończyć dokładnie startem w Ultramarationie Powstańca.

Plan rekomendowany osobom, które w przeciągu ostatnich dwóch lat, ukończyły minimum 5 maratonów. Ponadto, zawodnik, którego ambicją jest przebiegnięcie ultramaratonu, powinien być wszechstronnie sprawnym człowiekiem.

 

Pierwszy tydzień:

Tydzień Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Niedziela
1

Objętość na poziomie 40 kilometrów.

Pływanie lub wolne

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności.

E8km + SPRAWNOŚĆ

Wykonujesz 1 serie po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

WOLNE

Całkowite wolne od treningu. Relaks.

CROSS E8km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100m i wykonujesz 8 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

Pływanie lub wolne

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności.

E5km + M5km + E2km CROSS E12km + SPRAWNOŚĆ

Spokojne wybieganie po urozmaiconym terenie, okraszone sprawnością. W przypadku sprawności wykonujesz 1 serie po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

 

http://trenerbiegania.pl/plany-treningowe/ultra/ultramaraton-powstanca-wieliszew

Trasa

Trasa biegu jest płaska, ale miejscami trudna ze względu na leśne miękkie podłoże lub odcinki bardziej piaszczyste. Będzie też kilka kawałków asfaltowych, dzięki którym można będzie przyspieszyć i dać popracować innym mięśniom.

Ultramaraton Powstańca 1944-2015

Na koniec film z ubiegłorocznej edycji Ultramaratonu Powstańca w Wieliszewie - wtedy jeszcze bieg miał krótszą trasę, 46 km.

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.