Bieg trwający grubo powyżej jednej godziny, charakteryzuje się tym, że przez większą część czasu, nasz organizm funkcjonuje poniżej progu mleczanowego. Dla nas to informacja, że organizm nie wytwarza dużo kwasu mlekowego, a my będziemy w stanie dość swobodbnie oddychać w trakcie trwania zawodów. Możemy być również pewni, że nasze tętno będzie dość dalekie od maksymalnego. To tyle w dużym skrócie z fizjologicznego punktu widzenia. W praktyce przygotowania do biegów ultradystansowych wymagają dużo czasu i cierpliwości, a szalenie istotnymi kwestiami, które w dużej mierze determinują nasze samopoczucie na mecie, są aspekty żywieniowe oraz logistyczne. Bez odpowiedniego żywienia w okresie przygotowawczym oraz w trakcie samego startu, możemy zapomnieć o dobrym wyniku, a tym bardziej o ukończeniu biegu ultra w dobrym zdrowiu. Wytrawni biegacza mogą powiedzieć, że piszę o oczywistościach. Mam tego pełną świadomość i piszę o tym z pełną premedyctacją z jednego, bardzo prostego względu: większość amatorów i zawodowców, trenuje zdecydowanie za ciężko, bagatelizując znaczenie odżywiania, które wraz ze snem stanowią absolutny filar regeneracji. Pamiętajmy, że trening jest niczym innym jak procesem niszczenia, a wszystko to, co nazywamy formą, dzieje się w procesie regeneracji, czyli tuż po samym treningu. Dlatego jeśli chcesz przygotować się do biegów ultra, a Twój codzienny harmonogram jest bardzo napięty, to lepiej odpuść sobie to wyzwanie, bo zwyczajnie szkoda zdrowia, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Nie wspomnę już o postępującym poczuciu frustracji, które wynika z narzuceniem sobie zbyt ambitnego założenia, w stosunku do możliwości. Obserwując w jaki sposób trenują dzisiejsi amatorzy, odnoszę wrażenie, że więcej w ich treningu jest brawury niż rozsądnego podejścia do przygotowań, co manifestuje się nie tylko kontuzjami, ale i totalnie niewykorzystanym potencjałem. W tym kontekście, kontuzje są dla nas zbawieniem i nierzadko ostatnim sygnałem ratunku dla naszego ciała. Kontuzja to nic innego, jak komunikat od świata, który brzmi: hej, hej! Zmień coś w swoim treningu, bo w przeciwnym razie, zniszczysz swój jedyny dom, w którym mieszkasz. Twój dom, to twoje ciało.

Najnowsze badania przeprowadzone na pokaźnej grupie biegaczy amatorów są bezlitosne: ponad 80% biegaczy boryka się z poważną kontuzją już po roku regularnych treningów. Tragedią dzisiejszego świata biegania amatorskiego jest fakt, że coraz więcej ludzi potrafi przemieszczać się na dwóch nogach na długich dystansach, posiadając jednocześnie niesprawne ciało. Z tego względu, dla mnie jako trenera, kluczową kwestią w układaniu planów treningowych, jest przede wszystkim odpowiednie zdefiniowanie celu. Bazując na swoim doświadczeniu zauważam, że człowiek ma tendecję do stawiania sobie poprzeczki zbyt wysoko, w szczególnie w kontekście sportu. Patrząc na to z boku, można powiedzieć, że to poprawne zachowanie, bo przecież tylko stawianie sobie coraz ambitniejszych celów, może zapewnić nam nieustanny rozwój. Zgodzę się z tym stwierdzeniem, pod warunkiem, że potrafimy trzeźwo ocenić nasze możliwości, a ostateczny cel będzie nas mobilizować do pracy, a nie paraliżować.

Zatem jeśli:

  • twoja codzienność to nieustanna walka z czasem,
  • nie masz czasu na przygotowywanie dobrze skomponowanych posiłków,
  • nie możesz sobie pozwolić na minimum 7 godzin snu na dobę,
  • bagatelizujesz znaczenie sprawności ogólnej, techniki biegu, rozciągania,
  • masz na swoim koncie mniej niż 3 przebiegnięte maratony w ciągu ostatnich dwóch lat,
  • to... nie bierz się za bieganie ultra!

Oczywiście wszystko jest możliwe i nawet w pół roku można przygotować się do swojego pierwszego biegu ultra, nawet nie mając do tej pory przebiegniętego dystansu maratońskiego na swoim koncie. Wszystko jest możliwe, jeśli zapewnimy sobie odpowiednie narzędzia do realizacji celu. Zachęcam jednak do dochodzenia do ambitynych celów krok po kroku. Droga na skróty prowadzi zazwyczaj do szybkiego wypalenia.

Higiena ciała przed, po i trakcie przygotowań

Prawdopodobnie codziennie myjesz zęby, bo masz świadomość, dlaczego warto to robić. Nabierz świadomości dlaczego rozciąganie oraz prawidłowa techka biegu jest szalenie ważna, a nigdy więcej nie zabraknie Ci czasu na trening sprawnościowy czy brak rozciągania. Poniżej prezentuję procedury przed i po treningowe, których bewzględnie musisz się trzymać jeśli chcesz osiągnąć swój cel, a przede wszystkim jeśli chcesz trenować bez kontuzji:

  1. Na godzinę przed bieganiem jesz coś lekkiego i ze sporą zawartością węgli np. 1 banan z garstką orzechów/ciemne pieczywo posmarowane masłem orzechowym/kanapka z miodem lub dżemem.
  2. Na dwie godziny przed treningiem starasz się wypić około 400-500ml płynu izotonicznego. To może być naturalny napój izotoniczny, a w ostateczności to, co mamy dostępne w sklepach, choć… nie polecam do końca ze względu na to, że komercyjne płyny izotoniczne są mocno przetworzone, zawierają sporo konserwantów i na pewno są gorszej jakości niż izotonik robiony samemu w domu.
  3. Absolutnie każdy trening poprzedzasz rozciąganiem dynamicznym, a kończysz go rozciąganiem statycznym.
  4. Do 30 minut po każdym treningu przyjmujesz lekki posiłek węglowodanowy - może to być np. banan lub odżywka węglowodanowo-białkowa. O tym dlaczego to takie ważne, dowiesz się oglądając ten film  lub czytając ten artykuł.  Przygotowaliśmy również 5 inspiracji na posiłek potreningowy.

Najważniejsza niedziela

Najważniejszym dniem tygodnia w planie treningowym jest niedziela. To właśnie tego dnia (docelowo niedziela jest dniem startu), zalecam wykonywać tzw. długie wybiegania, które świetnie przygotują nas do ostatecznej próby. Ważne jest, aby od 15 tygodnia planu, włączyć do swoich treningowych nawyków odżywianie w trakcie biegania. Czyli, w trakcie niedzielnego wybiegania co 30 minut (począwszy od samego rozpoczęcia treningu), powinniśmy bezwzględnie korzystać z żeli energetycznych lub naturalncyh produktów, które będą dostarczać nam energii niezbędnej do wykonywania wysiłku. Musimy mieć świadomość, że odżywianie w trakcie biegu ultra to połowa sukcesu, dlatego tak ważne jest przygotowywanie naszego układu trawienia do przyjmowania skondensowanej dawki węglowodanów w trakcie biegu. Jeśli nie tolerujesz żeli energetycznych lub jesteś ich przeciwnikiem, to absolutnie polecam banany, daktyle lub rodzynki jako doskonale źródło szybko przyswajalnej energii. I zapamiętaj raz jeszcze, że włączenie odżywiania w trakcie treningów, to jeden z najważniejszych elementów przygotowań!

Pamiętaj, że to tylko plan

Niemożliwe jest stworzenie uniwersalnego planu treningowego, który podpasuje każdemu. Powód? Jest prosty! Każdy z nas jest zupełnie inny, i to co będzie sprawdzać się w moim przypadku, niekoniecznie zaprocentuje w twoim. Dlatego nie ma lepszej ścieżki rozwoju niż indywidualne podejście oraz plan skrojony na miarę. Mam jednak nadzieję, że zaprezentowany poniżej plan pomoże tobie w świadomych i zdrowych przygotowaniach do swojego biegu ultra. A jeśli chcesz otrzymać plan idealnie skrojony na miarę, to wejdź tutaj.

Powodzenia!

 

 

Dystans: 
63.00 km
Założenia: 
Plan rekomendowany osobom, które w przeciągu ostatnich dwóch lat, ukończyły minimum 5 maratonów. Ponadto, zawodnik, którego ambicją jest przebiegnięcie ultramaratonu, powinien być wszechstronnie sprawnym człowiekiem.
Ilość kilometrów tygodniowo: 
40-92
Ilość tygodni: 
24
Tydzień Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Niedziela
1

Objętość na poziomie 40 kilometrów.

Pływanie lub wolne

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności.

E8km + SPRAWNOŚĆ

Wykonujesz 1 serie po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

WOLNE

Całkowite wolne od treningu. Relaks.

CROSS E8km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100m i wykonujesz 8 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

Pływanie lub wolne

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności.

E5km + M5km + E2km CROSS E12km + SPRAWNOŚĆ

Spokojne wybieganie po urozmaiconym terenie, okraszone sprawnością. W przypadku sprawności wykonujesz 1 serie po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

2

Objętość na poziomie 44 kilometrów.

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E8km + SPRAWNOŚĆ

Wykonujesz 1 serię sprawności po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

CROSS E10km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100 m i wykonujesz 8 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

WOLNE

Całkowite wolne od treningu. Pełen relaks. Mile widziany masaż relaksacyjny.

E4km + 3 x M1km p. E1km + E2km

Po 4 kilometrach biegu z intensywnością E, wykonaj interwały: 1 kilometr biegniesz z intensywnością M, a tuż po tym kilometrze odpoczywasz z intensywnością M. Ten cykl powtarzasz 3 razy.

CROSS E14km + SPRAWNOŚĆ

W ciągu ostatnich 20 minut crossu wykonujesz 8 przyśpieszeń o długości 30 sekund', które biegasz na 90% mocy - przerwy między przyśpieszeniami regulujesz dowolnie, z założeniem, aby w pełni regenerować się między kolejnymi odcinkami. W trakcie przyśpieszeń staraj się biegać na śródstopiu. Po bieganiu wykonujesz 1 serię sprawności po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

3

Objętość na poziomie 48 kilometrów.

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E7km + M2km + E1km + SPRAWNOŚĆ

Wykonujesz 2 serie sprawności po 8 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

WOLNE

Całkowite wolne od treningu. Pełen relaks. Mile widziany masaż relaksacyjny.

CROSS E10km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100 m i wykonujesz 8 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E4km + 2 x M3km p. E1km + E2km

Po 4 kilometrach biegu z intensywnością E, wykonaj interwały: trzy kilometry biegniesz z intensywnością M, a tuż po tym odcinku odpoczywasz z intensywnością E przez jeden kilometr. Ten cykl powtarzasz 3 razy.

CROSS E14km + SPRAWNOŚĆ

W ciągu ostatnich 30 minut crossu wykonujesz 10 przyśpieszeń o długości 30 sekund', które biegasz na 90% mocy - przerwy między przyśpieszeniami regulujesz dowolnie, z założeniem, aby w pełni regenerować się między kolejnymi odcinkami. W trakcie przyśpieszeń staraj się biegać na śródstopiu. Po bieganiu wykonujesz 1 serię sprawności po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

4

Objętość na poziomie 40 kilometrów.

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E6km + M2km + E1km + SPRAWNOŚĆ

Po bieganiu wykonujesz 2 serie sprawności po 8 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

WOLNE

Całkowite wolne od treningu. Pełen relaks. Mile widziany masaż relaksacyjny.

CROSS E8km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100 m i wykonujesz 8 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E4km + M4km + E2km CROSS E12km + SPRAWNOŚĆ

W ciągu ostatnich 20 minut crossu wykonujesz 8 przyśpieszeń o długości 30 sekund', które biegasz na 90% mocy - przerwy między przyśpieszeniami regulujesz dowolnie, z założeniem, aby w pełni regenerować się między kolejnymi odcinkami. W trakcie przyśpieszeń staraj się biegać na śródstopiu. Po bieganiu wykonujesz 1 serię sprawności po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

5

Objętość na poziomie 50 kilometrów.

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E7km + M2km + E1km + SPRAWNOŚĆ

Wykonujesz 2 serie sprawności po 8 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

WOLNE

Całkowite wolne od treningu. Pełen relaks. Mile widziany masaż relaksacyjny.

CROSS E10km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100 m i wykonujesz 10 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E4km + 2 x M3km p. E1km + E2km

Po 4 kilometrach biegu z intensywnością E, wykonaj interwały: trzy kilometry biegniesz z intensywnością M, a tuż po tym odcinku odpoczywasz z intensywnością E przez jeden kilometr. Ten cykl powtarzasz 2 razy.

CROSS E15km + SPRAWNOŚĆ

W ciągu ostatnich 30 minut crossu wykonujesz 10 przyśpieszeń o długości 30 sekund', które biegasz na 90% mocy - przerwy między przyśpieszeniami regulujesz dowolnie, z założeniem, aby w pełni regenerować się między kolejnymi odcinkami. W trakcie przyśpieszeń staraj się biegać na śródstopiu. Po bieganiu wykonujesz 1 serię sprawności po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

6

Objętość na poziomie 53 kilometrów.

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E3km + przysiady + E4km + M2km + E1km + SPRAWNOŚĆ

Po 3 kilometrach biegu z intensywnością E, zatrzymujesz się i wykonujesz 3 serie przysiadów po 20 powtórzeń w serii. Między każdą serią odpoczywasz 20 sekund w spokojnym marszu. Po wykonaniu przysiadów, ponownie rozpoczynasz bieg. Po bieganiu wykonujesz 2 serie sprawności po 8 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

WOLNE

Całkowite wolne od treningu. Pełen relaks. Mile widziany masaż relaksacyjny.

CROSS E12km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100 m i wykonujesz 10 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E4km + 2 x M3km p. E1km + E2km

Po 4 kilometrach biegu z intensywnością E, wykonaj interwały: trzy kilometry biegniesz z intensywnością M, a tuż po tym odcinku odpoczywasz z intensywnością E przez jeden kilometr. Ten cykl powtarzasz 3 razy.

CROSS E16km + SPRAWNOŚĆ

W ciągu ostatnich 30 minut crossu wykonujesz 10 przyśpieszeń o długości 30 sekund', które biegasz na 90% mocy - przerwy między przyśpieszeniami regulujesz dowolnie, z założeniem, aby w pełni regenerować się między kolejnymi odcinkami. W trakcie przyśpieszeń staraj się biegać na śródstopiu. Po bieganiu wykonujesz 1 serię sprawności po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

7

Objętość na poziomie 58 kilometrów.

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E3km + przysiady + E4km + M3km + E1km + SPRAWNOŚĆ

Po 3 kilometrach biegu z intensywnością E, zatrzymujesz się i wykonujesz 3 serie przysiadów po 20 powtórzeń w serii. Między każdą serią odpoczywasz 20 sekund w spokojnym marszu. Po wykonaniu przysiadów, ponownie rozpoczynasz bieg. Po bieganiu wykonujesz 2 serie sprawności po 8 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

WOLNE

Całkowite wolne od treningu. Pełen relaks. Mile widziany masaż relaksacyjny.

CROSS E12km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100 m i wykonujesz 10 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E3km + 10 x M500m p. E500m + E2km

Po 4 kilometrach biegu z intensywnością E, wykonaj interwały: 500m biegniesz z intensywnością M, a tuż po tym odcinku odpoczywasz z intensywnością E przez tę samą odległość. Cały cykl powtarzasz 10 razy.

CROSS E18km + SPRAWNOŚĆ

W ciągu ostatnich 30 minut crossu wykonujesz 10 przyśpieszeń o długości 30 sekund', które biegasz na 90% mocy - przerwy między przyśpieszeniami regulujesz dowolnie, z założeniem, aby w pełni regenerować się między kolejnymi odcinkami. W trakcie przyśpieszeń staraj się biegać na śródstopiu. Po bieganiu wykonujesz 2 serie sprawności po 8 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

8

Objętość na poziomie 44 kilometrów.

Pływanie lub wolne

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności.

E10km + SPRAWNOŚĆ

Wykonujesz 2 serie po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

WOLNE

Całkowite wolne od treningu. Relaks.

CROSS E8km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100m i wykonujesz 10 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

Pływanie lub wolne

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności.

E5km + M5km + E2km CROSS E14km + SPRAWNOŚĆ

Spokojne wybieganie po urozmaiconym terenie, okraszone sprawnością. W przypadku sprawności wykonujesz 1 serie po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

9

Objętość na poziomie 60 kilometrów.

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E7km + M3km + E1km + SPRAWNOŚĆ

Po bieganiu wykonujesz 2 serie sprawności po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

WOLNE

Całkowite wolne od treningu. Pełen relaks. Mile widziany masaż relaksacyjny lub wizyta u fizjoterapeuty sportowego, który zniweluje wszystkie napięcia w ciele oraz dokona ogólnego oglądu układu ruchu.

CROSS E12km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100 m i wykonujesz 12 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E2km + 4 x M2km p. E1km + E2km

Po 4 kilometrach biegu z intensywnością E, wykonaj interwały:dwa kilometry biegniesz z intensywnością M, a tuż po tym odcinku odpoczywasz z intensywnością E przez jeden kilometr. Cykl powtarzasz 4 razy.

CROSS E18km + SPRAWNOŚĆ

W ciągu ostatnich 30 minut crossu wykonujesz 10 przyśpieszeń o długości 30 sekund', które biegasz na 90% mocy - przerwy między przyśpieszeniami regulujesz dowolnie, z założeniem, aby w pełni regenerować się między kolejnymi odcinkami. W trakcie przyśpieszeń staraj się biegać na śródstopiu. Po bieganiu wykonujesz 1 serię sprawności po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

10

Objętość na poziomie 62 kilometrów.

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E7km + M3km + E1km + SPRAWNOŚĆ

Po bieganiu wykonujesz 2 serie sprawności po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

WOLNE

Całkowite wolne od treningu. Pełen relaks. Mile widziany masaż relaksacyjny lub wizyta u fizjoterapeuty sportowego, który zniweluje wszystkie napięcia w ciele oraz dokona ogólnego oglądu układu ruchu.

CROSS E12km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100 m i wykonujesz 12 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E4km + M8km + E4km

Po 4 kilometrach biegu z intensywnością E, wykonaj 8 kilometrów biegu na mniej więcej 80% możliwości. Prędkość biegu na poziomie M powinna być równa lub o 10-20 sekund wolniejsza od średniej prędkości osiągniętej na twoim rekordowym półmaratonie.

CROSS E18km + SPRAWNOŚĆ

W ciągu ostatnich 30 minut crossu wykonujesz 10 przyśpieszeń o długości 30 sekund', które biegasz na 90% mocy - przerwy między przyśpieszeniami regulujesz dowolnie, z założeniem, aby w pełni regenerować się między kolejnymi odcinkami. W trakcie przyśpieszeń staraj się biegać na śródstopiu. Po bieganiu wykonujesz 1 serię sprawności po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

11

Objętość na poziomie 65 kilometrów.

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E6km + M4km + E1km + PRZYSIADY

Po bieganiu wykonujesz 5 serii przysiadów, po 20 powtórzeń w każdej serii. Przerwa między każdą serią to 1 minuta spokojnego marszu.

WOLNE

Całkowite wolne od treningu. Pełen relaks. Mile widziany masaż relaksacyjny lub wizyta u fizjoterapeuty sportowego, który zniweluje wszystkie napięcia w ciele oraz dokona ogólnego oglądu układu ruchu.

CROSS E12km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100 m i wykonujesz 12 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E4km + M4km + E1km + M4km + E4km

Prędkość biegu na poziomie M powinna być równa lub o 10-20 sekund wolniejsza od średniej prędkości osiągniętej na twoim rekordowym półmaratonie.

CROSS E20km + SPRAWNOŚĆ

W ciągu ostatnich 30 minut crossu wykonujesz 10 przyśpieszeń o długości 30 sekund', które biegasz na 90% mocy - przerwy między przyśpieszeniami regulujesz dowolnie, z założeniem, aby w pełni regenerować się między kolejnymi odcinkami. W trakcie przyśpieszeń staraj się biegać na śródstopiu. Po bieganiu wykonujesz 1 serię sprawności po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

12

Objętość na poziomie 50 kilometrów.

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E7km + M2km + E1km + SPRAWNOŚĆ

Wykonujesz 2 serie sprawności po 8 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

WOLNE

Znajdujesz podbieg o długości około 100 m i wykonujesz 10 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

CROSS E10km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100 m i wykonujesz 10 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E4km + 2 x M3km p. E1km + E2km

Po 4 kilometrach biegu z intensywnością E, wykonaj interwały: trzy kilometry biegniesz z intensywnością M, a tuż po tym odcinku odpoczywasz z intensywnością E przez jeden kilometr. Ten cykl powtarzasz 2 razy.

CROSS E15km + SPRAWNOŚĆ

Po bieganiu wykonujesz 1 serię sprawności po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

13

Objętość na poziomie 62 kilometrów.

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E8km + M3km + E1km + SPRAWNOŚĆ

Po bieganiu wykonujesz 2 serie sprawności po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

WOLNE

Całkowite wolne od treningu. Pełen relaks. Mile widziany masaż relaksacyjny.

CROSS E11km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100 m i wykonujesz 12 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E2km + 4 x M2km p. E1km + E2km

Po 4 kilometrach biegu z intensywnością E, wykonaj interwały:dwa kilometry biegniesz z intensywnością M, a tuż po tym odcinku odpoczywasz z intensywnością E przez jeden kilometr. Cykl powtarzasz 4 razy.

CROSS E18km + SPRAWNOŚĆ

W ciągu ostatnich 30 minut crossu wykonujesz 10 przyśpieszeń o długości 30 sekund', które biegasz na 90% mocy - przerwy między przyśpieszeniami regulujesz dowolnie, z założeniem, aby w pełni regenerować się między kolejnymi odcinkami. W trakcie przyśpieszeń staraj się biegać na śródstopiu. Po bieganiu wykonujesz 1 serię sprawności po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

14

Objętość na poziomie 68 kilometrów.

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E7km + M3km + E1km + SPRAWNOŚĆ

Po bieganiu wykonujesz 2 serie sprawności po 15 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

WOLNE

Całkowite wolne od jakiejkolwiek aktywności sportowej. Pełen relaks.

CROSS E12km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100 m i wykonujesz 15 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E4km + M8km + E4km

Po 4 kilometrach biegu z intensywnością E, wykonaj 8 kilometrów biegu na mniej więcej 80% możliwości. Prędkość biegu na poziomie M powinna być równa lub o 10-20 sekund wolniejsza od średniej prędkości osiągniętej na twoim rekordowym półmaratonie.

CROSS E22km + SPRAWNOŚĆ

W ciągu ostatnich 30 minut crossu wykonujesz 10 przyśpieszeń o długości 30 sekund', które biegasz na 90% mocy - przerwy między przyśpieszeniami regulujesz dowolnie, z założeniem, aby w pełni regenerować się między kolejnymi odcinkami. W trakcie przyśpieszeń staraj się biegać na śródstopiu. Po bieganiu wykonujesz 1 serię sprawności po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

15

Objętość na poziomie 70 kilometrów.

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E6km + M5km + E1km + PRZYSIADY

Po bieganiu wykonujesz 5 serii przysiadów, po 20 powtórzeń w każdej serii. Przerwa między każdą serią to 1 minuta spokojnego marszu.

WOLNE

Całkowite wolne od treningu. Pełen relaks. Mile widziany masaż relaksacyjny lub wizyta u fizjoterapeuty sportowego, który zniweluje wszystkie napięcia w ciele oraz dokona ogólnego oglądu układu ruchu.

CROSS E12km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100 m i wykonujesz 12 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E4km + M4km + E1km + M4km + E4km

Prędkość biegu na poziomie M powinna być równa lub o 10-20 sekund wolniejsza od średniej prędkości osiągniętej na twoim rekordowym półmaratonie.

CROSS E24km + SPRAWNOŚĆ

W ciągu ostatnich 30 minut crossu wykonujesz 10 przyśpieszeń o długości 30 sekund', które biegasz na 90% mocy - przerwy między przyśpieszeniami regulujesz dowolnie, z założeniem, aby w pełni regenerować się między kolejnymi odcinkami. W trakcie przyśpieszeń staraj się biegać na śródstopiu. Po bieganiu wykonujesz 1 serię sprawności po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

16

Objętość na poziomie 58 kilometrów.

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E3km + przysiady + E4km + M3km + E1km + SPRAWNOŚĆ

Po 3 kilometrach biegu z intensywnością E, zatrzymujesz się i wykonujesz 3 serie przysiadów po 20 powtórzeń w serii. Między każdą serią odpoczywasz 20 sekund w spokojnym marszu. Po wykonaniu przysiadów, ponownie rozpoczynasz bieg. Po bieganiu wykonujesz 2 serie sprawności po 8 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

WOLNE

Całkowite wolne od treningu. Pełen relaks. Mile widziany masaż relaksacyjny.

CROSS E12km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100 m i wykonujesz 10 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E3km + 10 x M500m p. E500m + E2km

Po 4 kilometrach biegu z intensywnością E, wykonaj interwały: 500m biegniesz z intensywnością M, a tuż po tym odcinku odpoczywasz z intensywnością E przez tę samą odległość. Cały cykl powtarzasz 10 razy.

CROSS E18km + SPRAWNOŚĆ

W ciągu ostatnich 30 minut crossu wykonujesz 10 przyśpieszeń o długości 30 sekund', które biegasz na 90% mocy - przerwy między przyśpieszeniami regulujesz dowolnie, z założeniem, aby w pełni regenerować się między kolejnymi odcinkami. W trakcie przyśpieszeń staraj się biegać na śródstopiu. Po bieganiu wykonujesz 2 serie sprawności po 8 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

17

Objętość na poziomie 75 kilometrów.

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E6km + M5km + E1km + PRZYSIADY

Po bieganiu wykonujesz 5 serii przysiadów, po 20 powtórzeń w każdej serii. Przerwa między każdą serią to 1 minuta spokojnego marszu.

SJ 5km

Spokojny slow jogging. Zadaniem slow joggingu jest zaangażowanie nowych włókien mięśniowych, dzięki czemu uchronimy się przed monotonią i dodatkowo będziemy uczyć się biegania z przedniej części stopy. Slow jogging w tym przypadku pełni również rolę tzw. treningu regeneracyjnego.

CROSS E12km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100 m i wykonujesz 15 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

WOLNE

Całkowite wolne od treningu. Pełen relaks. Mile widziany masaż relaksacyjny lub wizyta u fizjoterapeuty sportowego, który zniweluje wszystkie napięcia w ciele oraz dokona ogólnego oglądu układu ruchu.

E4km + M4km + E1km + M4km + E4km lub START

Prędkość biegu na poziomie M powinna być równa lub o 10-20 sekund wolniejsza od średniej prędkości osiągniętej na twoim rekordowym półmaratonie. Jeśli nie zdecydujesz się na trening, to alternatywnie możesz wystartować w biegu na 10km.

CROSS E26km + SPRAWNOŚĆ

W ciągu ostatnich 30 minut crossu wykonujesz 10 przyśpieszeń o długości 30 sekund', które biegasz na 90% mocy - przerwy między przyśpieszeniami regulujesz dowolnie, z założeniem, aby w pełni regenerować się między kolejnymi odcinkami. W trakcie przyśpieszeń staraj się biegać na śródstopiu. Po bieganiu wykonujesz 1 serię sprawności po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

18

Objętość na poziomie 77 kilometrów.

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E4km + przysiady + E4km + M3km + E1km + SPRAWNOŚĆ

Po 3 kilometrach biegu z intensywnością E, zatrzymujesz się i wykonujesz 3 serie przysiadów po 25 powtórzeń w serii. Między każdą serią odpoczywasz 20 sekund w spokojnym marszu. Po wykonaniu przysiadów, ponownie rozpoczynasz bieg. Po bieganiu wykonujesz 2 serie sprawności po 8 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

Sj 6km

Spokojny slow jogging. Zadaniem slow joggingu jest zaangażowanie nowych włókien mięśniowych, dzięki czemu uchronimy się przed monotonią i dodatkowo będziemy uczyć się biegania z przedniej części stopy. Slow jogging w tym przypadku pełni również rolę tzw. treningu regeneracyjnego.

CROSS E12km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100 m i wykonujesz 15 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

WOLNE

Całkowite wolne od treningu. Pełen relaks. Mile widziany masaż relaksacyjny lub wizyta u fizjoterapeuty sportowego, który zniweluje wszystkie napięcia w ciele oraz dokona ogólnego oglądu układu ruchu.

E4km + M8km + E4km

Prędkość biegu na poziomie M powinna być równa lub o 10-20 sekund wolniejsza od średniej prędkości osiągniętej na twoim rekordowym półmaratonie.

CROSS E30km

W ciągu ostatnich 30 minut crossu wykonujesz 10 przyśpieszeń o długości 30 sekund', które biegasz na 90% mocy - przerwy między przyśpieszeniami regulujesz dowolnie, z założeniem, aby w pełni regenerować się między kolejnymi odcinkami. W trakcie przyśpieszeń staraj się biegać na śródstopiu.

19

Objętość na poziomie 84 kilometrów.

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E4km + przysiady + E4km + M4km + E1km + SPRAWNOŚĆ

Po 3 kilometrach biegu z intensywnością E, zatrzymujesz się i wykonujesz 3 serie przysiadów po 25 powtórzeń w serii. Między każdą serią odpoczywasz 20 sekund w spokojnym marszu. Po wykonaniu przysiadów, ponownie rozpoczynasz bieg. Po bieganiu wykonujesz 2 serie sprawności po 8 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

Sj 6km

Spokojny slow jogging. Zadaniem slow joggingu jest zaangażowanie nowych włókien mięśniowych, dzięki czemu uchronimy się przed monotonią i dodatkowo będziemy uczyć się biegania z przedniej części stopy. Slow jogging w tym przypadku pełni również rolę tzw. treningu regeneracyjnego.

CROSS E14km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100 m i wykonujesz 15 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

WOLNE

Całkowite wolne od treningu. Pełen relaks. Mile widziany masaż relaksacyjny lub wizyta u fizjoterapeuty sportowego, który zniweluje wszystkie napięcia w ciele oraz dokona ogólnego oglądu układu ruchu.

E4km + M10km + E4km

Prędkość biegu na poziomie M powinna być równa lub o 10-20 sekund wolniejsza od średniej prędkości osiągniętej na twoim rekordowym półmaratonie.

CROSS E34km

W ciągu ostatnich 30 minut crossu wykonujesz 10 przyśpieszeń o długości 30 sekund', które biegasz na 90% mocy - przerwy między przyśpieszeniami regulujesz dowolnie, z założeniem, aby w pełni regenerować się między kolejnymi odcinkami. W trakcie przyśpieszeń staraj się biegać na śródstopiu.

20

Objętość na poziomie 92 kilometrów.

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E12km + rytmy 8 x 200m p. 200m + E1km

Spokojne wybieganie. Po wybieganiu wykonujesz 8 rytmów najlepiej po twardym terenie (asfalt), na prędkości odpowiadającej Twojemu rekordowi życiowemu z biegu na 5km. Przerwy między rytmami wykonujesz w truchcie.

Sj 6km

Spokojny slow jogging. Zadaniem slow joggingu jest zaangażowanie nowych włókien mięśniowych, dzięki czemu uchronimy się przed monotonią i dodatkowo będziemy uczyć się biegania z przedniej części stopy. Slow jogging w tym przypadku pełni również rolę tzw. treningu regeneracyjnego.

CROSS E14km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100 m i wykonujesz 5 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

WOLNE

Całkowite wolne od treningu.

E2km + M10km + E2km

Prędkość biegu na poziomie M powinna być równa lub o 10-20 sekund wolniejsza od średniej prędkości osiągniętej na twoim rekordowym półmaratonie.

MARATON - START

Najważniejszy trening przed startem w ultra. Bierzesz udział w treningowym maratonie, który biegniesz na 80% możliwości. Jeśli nie znajdziesz możliwości startu w tym czasie, to wykonaj trening: E42km.

21

Objętość na poziomie 63 kilometrów.

WOLNE

Całkowite wolne od treningu.

Sj 6km

Spokojny slow jogging. Zadaniem slow joggingu jest zaangażowanie nowych włókien mięśniowych, dzięki czemu uchronimy się przed monotonią i dodatkowo będziemy uczyć się biegania z przedniej części stopy. Slow jogging w tym przypadku pełni również rolę tzw. treningu regeneracyjnego.

E12km + rytmy 8 x 200m p. 200m + E1km

Spokojny slow jogging. Zadaniem slow joggingu jest zaangażowanie nowych włókien mięśniowych, dzięki czemu uchronimy się przed monotonią i dodatkowo będziemy uczyć się biegania z przedniej części stopy. Slow jogging w tym przypadku pełni również rolę tzw. treningu regeneracyjnego.

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

WOLNE

Całkowite wolne od treningu.

CROSS E12km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100 m i wykonujesz 8 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

CROSS E30km

W ciągu ostatnich 30 minut crossu wykonujesz 10 przyśpieszeń o długości 30 sekund', które biegasz na 90% mocy - przerwy między przyśpieszeniami regulujesz dowolnie, z założeniem, aby w pełni regenerować się między kolejnymi odcinkami. W trakcie przyśpieszeń staraj się biegać na śródstopiu.

22

Objętość na poziomie 92 kilometrów.

Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

E4km + przysiady + E4km + M4km + E1km + SPRAWNOŚĆ

Po 3 kilometrach biegu z intensywnością E, zatrzymujesz się i wykonujesz 4 serie przysiadów po 25 powtórzeń w serii. Między każdą serią odpoczywasz 20 sekund w spokojnym marszu. Po wykonaniu przysiadów, ponownie rozpoczynasz bieg. Po bieganiu wykonujesz 2 serie sprawności po 8 powtórzeń każdego ćwiczenia w serii (z wyłączeniem deski - deskę robisz przez minimum 30 sekund).

Sj 6km

Spokojny slow jogging. Zadaniem slow joggingu jest zaangażowanie nowych włókien mięśniowych, dzięki czemu uchronimy się przed monotonią i dodatkowo będziemy uczyć się biegania z przedniej części stopy. Slow jogging w tym przypadku pełni również rolę tzw. treningu regeneracyjnego.

CROSS E14km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100 m i wykonujesz 15 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

WOLNE

Całkowite wolne od treningu. Pełen relaks. Mile widziany masaż relaksacyjny lub wizyta u fizjoterapeuty sportowego, który zniweluje wszystkie napięcia w ciele oraz dokona ogólnego oglądu układu ruchu.

E4km + M12km + E4km

Prędkość biegu na poziomie M powinna być równa lub o 10-20 sekund wolniejsza od średniej prędkości osiągniętej na twoim rekordowym półmaratonie.

CROSS E36km

W ciągu ostatnich 30 minut crossu wykonujesz 10 przyśpieszeń o długości 30 sekund', które biegasz na 90% mocy - przerwy między przyśpieszeniami regulujesz dowolnie, z założeniem, aby w pełni regenerować się między kolejnymi odcinkami. W trakcie przyśpieszeń staraj się biegać na śródstopiu.

23

Objętość na poziomie 60 kilometrów.

WOLNE

Całkowite wolne od treningu. Pełen relaks. Mile widziany masaż relaksacyjny lub wizyta u fizjoterapeuty sportowego, który zniweluje wszystkie napięcia w ciele oraz dokona ogólnego oglądu układu ruchu.

CROSS E14km Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

Sj 6km

Spokojny slow jogging. Zadaniem slow joggingu jest zaangażowanie nowych włókien mięśniowych, dzięki czemu uchronimy się przed monotonią i dodatkowo będziemy uczyć się biegania z przedniej części stopy. Slow jogging w tym przypadku pełni również rolę tzw. treningu regeneracyjnego.

CROSS E10km + PODBIEGI

Znajdujesz podbieg o długości około 100 m i wykonujesz 8 odcinków pod górę na mniej więcej 80% mocy. Przerwy między kolejnymi odcinkami wykonujesz w spokojnym truchcie (zbiegu).

E4km + M8km + E2km

Prędkość biegu na poziomie M powinna być równa lub o 10-20 sekund wolniejsza od średniej prędkości osiągniętej na twoim rekordowym półmaratonie.

CROSS E16km
24
WOLNE

Całkowite wolne od treningu. Pełen relaks.

CROSS E10km Pływanie lub wolne.

Minimum 40 minut spokojnego pływania lub całkowity odpoczynek od aktywności (unikaj pływania żabką, rekomendowanie pływanie kraulem przeplatane z pływaniem na grzbiecie).

Sj 8km

Spokojny slow jogging. Zadaniem slow joggingu jest zaangażowanie nowych włókien mięśniowych, dzięki czemu uchronimy się przed monotonią i dodatkowo będziemy uczyć się biegania z przedniej części stopy. Slow jogging w tym przypadku pełni również rolę tzw. treningu regeneracyjnego.

WOLNE

Całkowite wolne od treningu. Pełen relaks.

ROZRUCH

Spokojne 5km biegania w tempie EASY + ćwiczenia rozciągające.

START!

Powodzenia!

Objaśnienia: 

E – easy intensity tempo run.

easy intensity tempo run – rozbieganie, wybieganie, trucht – czyli wysiłek o niskiej lub umiarkowanej intensywności (tak zwane tempo konwersacyjne), czy zrobisz ten trening na asfalcie czy leśnych ścieżkach zależy od ciebie. Z punktu widzenia tętna to prędkość na poziomie 65-79% tętna maksymalnego.

M – medium intensity  tempo run.

medium intensity  tempo run – biegi z wyższą intensywnością niż E – easy intensity tempo run. W przeciwieństwie do tego typu treningu biegi w M mają podane tempo w jakim należy przebiec określony dystans np.: E 8km nie szybciej niż 4:20km + M 8km po 3:50-3:55km oznacza, że najpierw biegniesz 8km w tempie E – easy intensity tempo run nie szybciej niż 4:20 na km. Po minięciu 8km przyspieszasz (bez zatrzymywania się) i biegniesz 8km w tempie M – medium intensity tempo run, ze średnią prędkością pomiędzy 3:50 a 3:55 na km. Intensywność medium odpowiada 80-90% tętna maksymalnego.

H – high intensity  tempo run

To nic innego jak ciężkie biegi znacznie przewyższające tempo startu docelowego. Odpowiadają 98%-100% tętna maksymalnego.

SJ - slow jogging

Klik.

CROSS

Bieg po naturalnym, urozmaiconym terenie, który charakteryzuje zmienność trasy oraz spora liczba podbiegów/zbiegów.

PRZYSIADY

Klik.

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Wysłane przez Wiola_H (niezweryfikowany) w ndz., 2018-01-07 22:41

Co kryje się pod ćwiczeniami "SPRAWNOŚĆ" ?

Wysłane przez Aga (niezweryfikowany) w pon., 2019-01-14 09:37

czy mogę poprosić o przesłanie co wchodzi w serie sprawnościowe?

Agnieszka

Wysłane przez Aga (niezweryfikowany) w pon., 2019-01-14 09:37

czy mogę poprosić o przesłanie co wchodzi w serie sprawnościowe?

Agnieszka

Wysłane przez Aga (niezweryfikowany) w pon., 2019-01-14 09:37

czy mogę poprosić o przesłanie co wchodzi w serie sprawnościowe?

Agnieszka