Dieta wegetariańska, czy w ogóle wegańska jest jednym z ostatnich krzyków mody, zyskuje sobie olbrzymią popularność na całym świecie. Jednym z najczęściej pojawiających się argumentów przeciwko jej stosowaniu, powszechnie stosowanym przez przeważającą większość osób niemających większego pojęcia o weganizmie jest pytanie, czy przestrzegając takiej diety można dostarczyć do organizmu odpowiednie ilości podstawowych składników odżywczych, takich jak białko, żelazo, energię i tak dalej. Poniżej przedstawiamy zatem przykłady osób udowadniających, że wszelkie mity na temat niedoboru składników w typowej diecie wegańskiej są nieprawdą – jak można lepiej to wykazać, niż na przykładzie sportowców wyczynowych?

Michèle Mouton

Ta urodzona w 1951 roku Francuzka jest najsłynniejszą i najbardziej utytułowaną kobietą, jaka kiedykolwiek wystartowała w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Jest ona zarazem znakomitym przykładem na to, że weganizm nie jest chwilową modą, jaka pojawiła się na przestrzeni raptem ostatnich paru lat, ale że był on bardzo popularny już dawno temu. Michèle Mouton jako pierwsza kobieta zajęła drugie miejsce w końcowej klasyfikacji całego sezonu cyklu WRC zdobywając w 1982 roku tytuł wicemistrza świata w rajdach samochodowych. I tak naprawdę jest ostatnią kobietą, która aktywnie uczestniczyła w rajdach samochodowych na najwyższym poziomie, w cyklu WRC.

fot: MotorLegend.com

Jej osiągnięcia są o tyle godne uwagi, że jej kariera przypadła na okres zwany potocznie „Złotymi latami rajdów”, czyli pierwszą połowę lat 80-tych. Okres ten cieszy się olbrzymim uznaniem wśród fanów rajdów z dwóch powodów – po pierwsze w tych latach startowali zawodnicy uznawani powszechnie za legendy tras rajdowych (wystarczy tutaj wymienić np. Waltera Rohrla, Ari Vatanena, Henri Toivonena, Miki Biasiona, Hannu Mikkolę, czy Juhę Kankkunena), a po drugie był to okres błyskawicznego rozwoju technologii w rajdach, czego zwieńczeniem była legendarna już dziś grupa B. I właśnie w tym wspaniałym okresie historii rajdów brała udział Michèle Mouton odnosząc sukcesy, jakich nie udało się do dziś powtórzyć żadnej innej kobiecie.

Jednak Francuzka nie zakończyła swojej aktywności wraz z opuszczeniem fotela kierowcy rajdowego, po zakończeniu kariery zajęła się innymi zadaniami związanymi ściśle ze światem rajdów samochodowych – była między innymi inicjatorką rozgrywanego do dziś, znanego cyklu imprez o nazwie Race of Champions, startowała w rajdzie Paryż-Dakar, a także pełniła rolę prezydenta FIA's Women & Motor Sport Commission w latach 2010 – 2011,  a od 2011 jest menedżerem FIA w cyklu World Rally Championship.

Daniel Negreanu

Ten Kanadyjczyk urodzony w 1974 roku w Ontario jest światowej klasy pokerzystą, członkiem Team PokerStars, mającym na koncie 8 tytułów mistrzowskich zdobytych w turniejach o randze mistrzostw świata rozgrywanych pod egidą liczących się federacji pokera (6 tytułów mistrzowskich w World Series of Poker oraz 2 w serii World Poker Tour), a także niezliczone wręcz finały w różnych profesjonalnych turniejach pokerowych organizowanych na całym świecie. Zdobył także tytuł pokerowego gracza roku w sezonie 2004-2005, a także nagrodę „Favourite Poker Player” przyznawaną przez Card Player’s Magazine.

Z uwagi na odniesione sukcesy został nagrodzony członkostwem w niezwykle prestiżowym zestawieniu o nazwie Poker Hall of Fame. Krótko mówiąc, Daniel Negreanu jest wymieniany w pierwszym rzędzie najwybitniejszych pokerzystów w historii, a łączna suma nagród wynosząca prawie 30 milionów dolarów wskazuje wyraźnie, że jest on zawodowcem pełną gębą, a nie jedynie okazjonalnym miłośnikiem tej gry karcianej.

fot: Antyweb.pl

Daniel od 2000 roku jest wegetarianinem, a w 2006 podjął decyzję o całkowitym przejściu na weganizm. Jak sam twierdzi, dieta ta pozwala mu uzyskać znacznie lepszy poziom koncentracji podczas turniejów pokerowych i dłużej go utrzymywać – co jest kluczowym aspektem każdego zawodowego pokerzysty marzącego o zwycięstwie w turnieju.

Mac Danzig

Urodzony w 1980 roku Mac Danzig to były zawodnik MMA, który ma na swoim koncie 21 zwycięstw w 34 walkach na ringu i kilka tytułów federacji Ultimate Fighting Championship. Mac swoją karierę rozpoczął w zespole bokserskim R1 jeszcze podczas studiów, ale szybko związał się z uprawiającym profesjonalny wrestling Rico Chiapparellim oraz zawodnikiem MMA Frankiem Triggem. Obaj dostrzegli w młodym zawodniku obiecujący potencjał i z ich pomocą Danzig wkroczył w świat MMA.

Mac słynął z umiejętności znakomitego wykonywania wszelkiego rodzaju chwytów i blokach, a także z piorunujących ciosów sierpowych. Do legendy przeszedł już pojedynek nieopierzonego jeszcze wtedy młodego zawodnika z mistrzem wagi lekkiej Takumi Nakayamą, którego Danzig pokonał po niespełna minucie walki.

Największym sukcesem w karierze Danziga było zdobycie tytułu mistrzowskiego w wadze lekkiej w 6 edycji cyklu The Ultimate Fighter, uważanego za jeden z najbardziej prestiżowych cyklów w MMA. Po stoczeniu łącznie 34 walk na ringach MMA i odniesieniu 21 zwycięstw, z czego 5 przez nokaut (to ewenement w wadze lekkiej) Danzig zakończył swoją pełną sukcesów karierę.

 

fot: MMA Fighting

Oczywiście nie bez powodu wspominamy o tym zawodniku – od młodych lat przestrzega on ściśle diety wegańskiej, także podczas przygotowania do kolejnych walk. I jak sam stwierdził, za jego decyzją o przejściu na weganizm nie stała żadna wybujała filozofia, a po prostu zwyczajny, codzienny szacunek do zwierząt żyjących na naszej planecie.

Michael Arnstein

Najbardziej ekstremalny przykład sportowca, który swoje sukcesy zawdzięcza weganizmowi pozostawiliśmy sobie na koniec. Nazwisko Arnsteina rzadko kiedy przewija się przez pierwsze strony gazet, ale jego kariera jest naprawdę godna uwagi. Otóż Arnstein jest ultramaratończykiem, którego kariera liczy sobie już kilkanaście lat – ale sukcesy zaczął osiągać dopiero po przejściu na stuprocentową dietę wegańską.

fot: Ultrarunner Podcast

Michael w 2002 roku postanowił wyeliminować produkty pochodzenia zwierzęcego ze swojej codziennej diety i przeszedł na pełny weganizm. Na efekty nie trzeba było czekać – już w następnym roku zdołał po raz pierwszy w życiu pokonać pełny dystans maratoński w czasie poniżej 2 godzin i 30 minut, a trzy lata później jako pierwszy człowiek na świecie zdołał zejść z czasem poniżej 13 godzin w niezwykle wyczerpującym, liczącym sobie 160 kilometrów znanym biegu ultramaratońskim.

Arnstein w ramach treningów przed kolejnymi ekstremalnymi biegami pokonuje codziennie ponad 25 kilometrów rano i kolejne 25 pod wieczór, a na jego zwykłą dietę składają się prawie wyłącznie owoce. Zjada ich prawie 14 kilogramów każdego dnia i jak sam twierdzi to właśnie głównie dzięki nim zawdzięcza znaczący przełom w swojej karierze, jakim było wyjście z grona przeciętnych biegaczy i zaprezentowanie się całemu światu, jako jeden z najbardziej wytrzymałych biegaczy w historii – w końcu przebiegnięcie 160 kilometrów jednorazowo nie należy do błahostek, jako że jest to dystans stanowiący odpowiednik prawie czterech standardowych maratonów!

Jak widać po powyższych przykładach twierdzenia o rzekomej szkodliwości diety wegańskiej nie mają żadnych podstaw, w końcu sukcesy sportowców będących weganami najlepiej świadczą o tym, że jest ona zdrowa i korzystna dla ludzkiego organizmu. A podane przez nas wybitne postaci ze świata sportu udowadniają, że weganizm znakomicie poprawia zarówno kondycję fizyczną (przykład Michaela Arnsteina), jak i umysłową (Daniel Negreanu).

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.