Awokado – zielony owoc w kształcie gruszki, występujący na obszarach Ameryki Środkowej i Południowej. Choć awokado ma mnóstwo kalorii, nie powinniśmy się ich obawiać, ponieważ są to kalorie pełne wartości odżywczych. Awokado zawiera zdrowe tłuszcze, obniża poziom cholesterolu oraz wspomaga odchudzanie.

WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE AWOKADO

W skład awokado w 20-30% wchodzą tłuszcze. Oprócz tłuszczów awokado bogate jest w witaminę E, A, B1, B2, C, PP, K, H oraz kwas foliowy. Zawiera błonnik i takie substancje mineralne jak potas, fosfor i wapń. Na 100g owocu przypada aż 221kcal. Choć kalorii jest sporo, nie należy z tego powodu rezygnować z jedzenia awokado. Spożywanie awokado zapobiega występowaniu wrzodów żołądka, wzdęć, biegunek i zaparć. Awokado korzystnie wpływa też na wchłanianie cennych substancji odżywczych w jelitach. Cenne dla naszego zdrowia tłuszcze z awokado to głównie nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3, omega-6), które mają mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Dlatego osoby na diecie odchudzającej, nawet jeśli redukują ilość tłuszczu w codziennej diecie, powinny regularnie jeść awokado. Tłuszcze zawarte w awokado pomagają obniżyć ciśnienie krwi, obniżają poziom cholesterolu, zmniejszają ryzyko miażdżycy, wspierają pracę wątroby i funkcjonowanie układu nerwowego, wzmacniają system immunologiczny. Błonnik zawarty w awokado zapobiega skokom poziomu cukru we krwi. Awokado zapobiega rozwojowi choroby Alzheimera, poprawia koncentrację i pamięć, wspomaga funkcjonowanie mózgu. Potas znajdujący się w awokado reguluje gospodarkę elektrolitową. Luteina z awokado chroni wzrok i zapobiega zaćmie i chorobom plamki żółtej W awokado znajduje się glutation (występujący niezwykle rzadko w naturalnych produktach), uważany za jeden z najważniejszych antyoksydantów. Stanowi on wsparcie dla pracy wątroby oraz układu nerwowego, odpowiada też za wytwarzanie innych antyoksydantów.

AWOKADO W DIECIE BIEGACZA

Awokado zawiera duże ilości potasu i wspiera budowę kości, dlatego świetnie sprawdzi się w diecie biegaczy. Awokado eliminuje problemy z niestrawnościami, wzdęciami i biegunkami. Jego cenne składniki przyczyniają się do utraty tkanki tłuszczowej i wspomagają proces odchudzania. Awokado zawiera mnóstwo enzymów i składników odżywczych, które wpływają na prawidłową pracę układu pokarmowego oraz zmniejszają stany zapalne w żołądku. Błonnik poprawia perystaltykę jelit.  Awokado zwiększa przyswajalność składników odżywczych z innych źródeł, które nie wchłaniają się wtedy, gdy nie konsumujemy tłuszczu.

JAK JEŚĆ AWOKADO?

Awokado samo smakuje dość niewyraźnie, dlatego warto wzbogacić jego smak dodatkowymi składnikami lub przyprawami. Można samemu przyrządzić pastę lub masło, miksując awokado z ulubionymi aromatycznymi ziołami. Awokado świetnie komponuje się z warzywami lub owocowymi. Można więc przygotować z niego energetyczne koktajle i sałatki. Pokrojone na kawałki jest idealnym dodatkiem do tostów czy porannej jajecznicy.

PESTKA Z AWOKADO

Pestka z awokado jest bardzo twarda i zdecydowanie nie nadaje się do jedzenia. Jak w takim razie można ją wykorzystać? Po wyjęciu z awokado pestki należy przez kilka dni suszyć ją na słońcu, a w porze zimowej na kaloryferze. Gdy pestka jest już sucha, należy dokładnie rozbić ją tłuczkiem, a następnie zblendować na pyłek. Jest idealnym dodatkiem do potraw, soków oraz koktajli. Pestka awokado ma ogromne właściwości antyoksydacyjne. Przeciwutleniacze (jedne z najsilniejszych występujących w naturze) w niej zawarte opóźniają procesy starzenia oraz wspomagają funkcjonowanie wszystkich układów w naszym organizmie. W pestce z awokado znajduje się też potężna ilość błonnika, który skutecznie oczyszcza organizm. Błonnik wpływa też na obniżenie poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi oraz ryzyko pojawienia się miażdżycy.

MASECZKA NA TWARZ Z AWOKADO

Cenne składniki awokado mają pozytywny wpływ nie tylko na nasz organizm od środka, ale też kondycję naszej skóry i włosów. Wyciągi z awokado są składnikami licznych balsamów, kremów i maseczek. Chcąc samemu przygotować naturalną maseczkę na twarz wystarczy rozgnieść miąższ, dodać kilka kropel oliwy z oliwek oraz soku z cytryny. Całość dokładnie wymieszać i nałożyć na twarz. Maseczka ma działanie odżywiające, regenerujące i oczyszczające. Regularne stosowanie sprawi, że nasza skóra nabierze blasku.

Martyna Piątek

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.