1. ZIELONA HERBATA

Liście herbaty zawierają kofeinę, która pomaga organizmowi korzystać z zapasów tłuszczu zmagazynowanego w postaci tkanki tłuszczowej, zamiast czerpać z dostarczonych węglowodanów czy tkanki mięśniowej. Kofeina spożyta przed treningiem przyspiesza spalanie tłuszczu o około 30%. Wyniki badań naukowych przeprowadzonych przez naukowców z Amercian Society of Nutrition dowodzą o skuteczności związków zawartych w herbacie – katechinach, które spalają tłuszcz (szczególnie w okolicach brzucha). W artykule opublikowany przez American Heart Association  naukowcy odkryli, że ludzie, którzy pili od dwóch do trzech filiżanek zielonej herbaty dziennie zmniejszyli ryzyko wystąpienia udaru mózgu o 14%. Korzystne wyniki obniżenia ryzyka zawału serca (o 26%) i choroby wieńcowej (o 28%) również robią wrażenie. Zielona herbata nie tylko spala tłuszcz ale również zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca.

Uwaga! Zieloną herbatę należy parzyć w temperaturze 60C-90C.

2. GREJPFRUT

Owoc idealny, ze względu na niski indeks glikemiczny (co zapobiega gwałtownym i nagłym skokom cukru we krwii) i małą ilość kalorii (100g dostarcza 36kcal). Grejpfruty są źródłem rozpuszczalnego błonnika, który reguluje trawienie i zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Zalety grejpfrutów można wymieniać w nieskończoność: obniża poziom cholesterolu (dzięki białym skórkom znajdującym się wewnątrz owoca), pokrywa zapotrzebowanie organizmu na witaminę C, ma korzystny wpływ na układ krwionośny. Z pestek grejpfruta wykonuje się ekstrakt, który jest zabójczy dla grzybów i bakterii, zawarte w pestkach składniki chronią nas przed skutkami działania wolnych rodników. Ten cudowny owoc posiada właściwości oksydacyjne, dzięki wysokiej zawartości witaminy C opóźnia procesy starzenia i korzystnie wpływa na kondycję włosów i skóry.

Uwaga! Najzdrowsza odmiana grejpfruta to czerwona, jej smak jest najbardziej gorzki. Odmiana  żółta i zielona nie zawiera tylu karotenoidów.

3. CYNAMON  

Jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy posiada właściwości termogeniczne, które skutecznie podwyższają tempo przemian metabolicznych. Spożycie pół łyżeczki cynamonu dziennie obniża poziom cholesterolu. Naukowcy z American Diabetes Care w swoich badaniach dowodzą o korzystnym wpływie cynamonu na poziom glukozy we krwi oraz lipidów. Uwzględnienie tej magicznej przyprawy w naszej codziennej diecie może pomóc nam w walce z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej.

Uwaga! Cynamon chiński  (Cinnamomum Cassia), zawiera bardzo dużo kumaryn, ma ostry smak, jest tani i łatwo dostępny. Zdrowszy jest ten cejloński (Cinnamomum Verum), który zawiera mniej szkodliwych związków ( kumaryny w większych ilościach mogą szkodliwie oddziaływać na wątrobę), lepiej pachnie, ma szlachetny i delikatny smak.

4. JAJKA

Jajka zawierają białko, zbudowane z aminokwasów, które przyspieszają spalanie tłuszczu. Na  strawienie i przyswojenie aminokwasów z jednego jajka, nasz organizm zużywa około 35kcal. Jajka zawierają komplet aminokwasów egzogennych, czyli takich, których nasz organizm nie potrafi syntetyzować, zatem musimy dostarczyć je z pożywieniem. Wartość białek określają ilość i rodzaj aminokwasów, które się w nich znajdują. Jajko bogate jest w łatwostrawne białko (1 jajko=7g białka), które przede wszystkich bierze udział w procesach regeneracyjnych i budulcowych naszych mięśni. Regularne spożywanie białka reguluje procesy trawienne , wspomaga pracę wątroby i chroni przed chorobami nowotworowymi . Jajka powinni jeść przede wszystkim sportowcy ze względu na zawartość magnezu (wchłanianie magnezu poprawia się w obecności białka), fosforu (wpływa na równowagę kwasowo-zasadową), wapnia (wpływa na czynności, pracę układu mięśniowego i kostnego). Białko, które w 90% zbudowane jest z wody jest znacznie szybciej trawione przez organizm niż żółtko. Według Światowej Organizacji Zdrowia należy spożywać 1-2 jajka dziennie.

Uwaga! Jajka na miękko są dużo zdrowsze od tych na twardo, ponieważ w wyniku dwu, trzy minutowej obróbce termicznej nie tracą wartości odżywczych. Nie zaleca się smażenia jajek ze względu na przedostawanie się do nich produktów rozkładu tłuszczu, na którym  je smażymy. Mowa głównie o AKROLEINACH, które są związkami rakotwórczymi.

5.IMBIR

Świeży imbir zawiera białko, węglowodany i tłuszcze. Bogaty jest w wapń, fosfor, żelazo i potas. Jednym ze składników imbiru jest gingerol, który przyspiesza spalanie tłuszczu zlokalizowanego na brzuchu i w organach wewnętrznych. Imbir zawiera kapsaicyne, odpowiedzialną za ostry smak tej rośliny. Kapsaicyna sprawia, że wzrasta temperatura ciała tym samym organizm zużywa więcej kalorii. Spożywanie imbiru przyspiesza procesy trawienne, a zawarty w nim olejek pobudza wydzielanie soku żołądkowego.

Uwaga! Imbir ma właściwości lecznicze, stosuje się go w leczeniu przeziębienia, grypy, niestrawności oraz przy bólach reumatycznych i menstruacyjnych.

 

Martyna Piątek

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Wysłane przez Elżbieta Zduńska w pt., 2016-02-05 03:13

Jaka jest zalecana dawka świeżego imbiru dziennie ? Czy dodany do ciepłej herbaty traci właściwości?