Bieganie w górach podbija serca biegaczy w Polsce. Nie trudno się dziwić, bo w końcu ile można biegać po asfalcie wśród wielkomiejskiego zgiełku? Obcowanie z naturą, to nasza naturalna potrzeba. Połączenie biegania z górami jest w moim odczuciu czymś totalnie wyjątkowym. Po ostatnim starcie w biegu górskim w Chamonix, pomyślałem sobie, że w niedalekiej przyszłości bardzo chciałbym wrócić w góry. Tym razem nie ruszając się z kraju. Nie szukając zbyt długo, trafiłem na Ultramaraton Magruski, który odbędzie się już 22 sierpnia na terenie Magurskiego Parku Narodowego.


Kiedy?

22 sierpnia, 2015.

Gdzie?

Krempna.

Dystans

Dwie opcje: 40km+ lub 80km+.


Pięknie, bo w Polsce

22 sierpnia w Krempnej wystartuje pierwsza edycja Ultramaratonu Magurskiego.  Wilki, rysie, niedźwiedzie, przepiękne krajobrazy i kawał historii – to Was czeka na I Ultramaratonie Magurskim. Impreza rozgrywana jest na górskich szlakach powiatu jasielskiego i gorlickiego w większości na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Dla wielu zawodników z całej Polski Beskid Niski jest nadal nieodkrytą krainą, która pozostaje wciąż nieco na uboczu imprez górskich. Do teraz.

Jak deklarują organizatorzy zawodów trasa została przygotowana w taki sposób, aby mogli w niej uczestniczyć zawodnicy o różnym stopniu doświadczenia. Gwarantuje to przebieg trasy zawodów. Dystans zawodów ma dwie długości a start i meta w obydwu przypadkach zostaną umiejscowione w malutkiej wiosce - Krempnej. Trasa będzie miała kształt dużej pętli. Na 31 kilometrze biegacze sami decydują czy chcą już biec do mety czy też mają siłę na dalszy, pięćdziesięciokilometrowy wysiłek.

Biegacze i turyści górscy, którzy dopiero planują pierwsze starty w biegach górskich, będą mogli wystartować na dystansie maratonu, który przy długim limicie czasu i stosunkowo niewielkim przewyższeniu, pozwala spędzić dzień w górach połączony z rywalizacją i atmosferą dużej, sportowej imprezy.

Bardziej doświadczeni zawodnicy, którzy mieli już do czynienia z prawdziwymi górskimi zawodami będą mogli wystartować na dystansie 81 kilometrów, który charakter uznać można za wymagający. To odległość i trasa, na którą potrzeba już doświadczenia, wielomiesięcznych treningów i dużego samozaparcia. Trasa nie tylko będzie biegła przez najwyższe szczyty Beskidu Niskiego ale również przekracza w dziesięciu miejscach dopływ Wisłoki w bród.

Ultramaraton Magurski zasługuje na uwagę z jeszcze jednego powodu. Trasa biegu nierozerwalnie wiąże się z historią. Zawodnicy będą mogli po drodze zobaczyć stare chaty Łemkowskie, cmentarze z czasów I Wojny Światowej a także pozostałości po wysiedlonych wsiach, jak na przykład Nieznajowa, po której zostały tylko przydrożne krzyże, stojące niegdyś przy każdym domu oraz stary cmentarz.


Szczegóły dotyczące biegu, zapisów i przebiegu trasy znajdziecie na stronie magurski.com.

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Wysłane przez Anonymous (niezweryfikowany) w czw., 2015-08-20 12:28

W takim razie do zobaczenia na Ultra w Magurskim ;-)