Biegowy Sprzęt Tygodnia – przegląd najciekawszego sprzętu/gadżetów dla biegaczy.


Przeczytałem i wierzę, że Polska jest niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Greenprece i Komisja Europejska ogłosiła, że stawia Polskę przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii – tym samym te instytucje biją na alarm. Zresztą powstaje coraz więcej inicjatyw, które uświadamiają jak dużym problemem jest smog w Polsce. Jedną z nich jest Smogathon, czyli oddolna inicjatywa krakowskich mieszkańców.

O ile nie trenujemy w dziewiczym lesie w miejscu pokroju Czarnej Wsi Kościelnej na Podlasiu, nie oszukujmy się – biegamy w smogu. Nie jestem ekspertem w dziedzinie zanieczyszczenia powietrza, ale trochę poczytałem, a co najważniejsze moja potrzeba związana z bieganiem w masce antysmogowej wzięła się z faktu, że... naprawdę odczuwam ogromną różnicę między bieganiem w swoim rodzinnym mieście pod Warszawą (Józefów), a samą Warszawą (o Krakowie nie wspomiając). Zdecydowałem się test marki antysmogowej Respro. Dlaczego Respro? Bo nie znam innych firm :) Poniżej odpowiedzi na pytania, które sam sobie zadawałem.

Czy maska rzeczywiście chroni przed smogiem?

Źródła badań na ten temat dotyczą przeważnie miast takich jak Londyn czy Szanghaj. Dr Gary Fuller (Senior Lecturer in Air Quality Measurement z King’s Collage w Londynie) w swoich badaniach twierdzi, że maska jest korzystna dla użytkownika pod warunkiem, że używa "filtrów submikronowych, które odfiltrowują małe cząstki". I dodaje: "Także dopasowanie na twarzy jest krytyczne”. Droższe maski na rynku, takie jak te od Respro i Totobobo, mają te filtry.

Zapytałem Jana Macientowicza, dystrybutora marki Respro w Polsce, skąd pomysł na sprzedaż masek w Polsce i jak duża jest ich skuteczność.

Zdecydowanie wraz ze wzrostem wielkości miasta, rośnie ilość czynników, które wpływają na złą jakość powietrza. Ostatnie badania przeprowadzone przez WHO nie potwierdzają jednak tezy, że im większe miasto tym bardziej zanieczyszczone powietrze. Według zestawienia na niechlubnym podium znajdują się: Żywiec, Rybnik i Pszczyna. Nie mniej badano jedynie stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu, a jest to tylko jedna ze składowych złego stanu powietrza. Innym bardzo ważnym elementem są szkodliwe związki chemiczne, a zwłaszcza te, które są znajdują się w spalinach samochodowych. W Warszawie za złą jakoś powietrza obarcza się przede wszystkim pojazdy silnikowe. 

I dodaje: 

O skuteczności maski decyduje przede wszystkim filtr - jego zdolność do wyłapywania zanieczyszczeń, które znajduje się w powietrzu. W przypadku filtrów Respro, mówimy o zatrzymywaniu (co najmniej 99,97%) zanieczyszczeń o rozmiarze większym niż 0,3µm (0,3 mikrona) jak również większości: wirusów, bakterii, komórek grzybów i pierwotniaków.

Czy bieganie w masce antysmogowej jest komfortowe?

Idealna maska byłaby taką, o której zapomnisz, że masz ją na twarzy. 

Ważne jest więc dopasowanie. Co z "jednym rozmiarem dla wszystkich”? Nie wyobrażam sobie jak producenci masek uniwersalnych mogliby oferować dobre dopasowanie i skuteczne uszczelnianie - taką maskę można wyrzucić do kosza jako bezużyteczny gadżet. To tak jak z rozmiarem buta - nie znalazł się jeszcze taki jeden, który pasuje do wszystkich. Tego bym unikał. Ja zmierzyłem twarz :)

Podczas biegu maska uszczelnia obszar nosa i jamy ustnej od środowiska zewnętrznego. Wdychane powietrze przechodzi przez materiał filtracyjny, żeby usunąć zanieczyszczenia i fizycznie wychwycić cząsteczki gazu lub pary. Klips na nos, tutaj pas aluminium zginany między grzbietem nosa i kości policzkowych, jest istotnie ważny, żeby wszystko uszczelnić podczas ruchu głowy. Jeśli tego nie ma to mamy niefiltrowany przepływ powietrza po bokach maski do układu oddechowego - taki przeciek wewnętrzny.

Co do poziomu dyskomfortu to mogę powiedzieć, że są ograniczone do minimum. Składa się na to też materiał. Jaki? Musi być miękki, a twarde krawędzie muszą być zaokrąglone.

Odfiltrowywanie wydychanego powietrza też jest kluczowe  – musisz mieć ochotę na ponowny wdech. Produkujemy ciepło, parę wodną i dwutlenek węgla  – to musi być usunięte przed ponownym wdechem. Stąd mamy zawory wydechowe. Zamykają się automatycznie podczas wdechu i otwierają podczas wydechu. Ich działanie w masce Respro jest naprawdę dobre. Jeśli to by zawiodło to ciepło i para wodna trafiłaby nieprzyjemnie z powrotem w nos i usta - tak jak przy wysiadaniu z samolotu na lotnisku w bardzo gorącym klimacie.

Czy maska wpływa na moją wydajność podczas treningu?

Moje spostrzeżenia: przy intensywnym treningu zmęczenie łapie mnie dużo szybciej niż zwykle, przez co potrzebuję częstszych i dłuższych przerw. Mniej powietrza to mniej mocy, proste – myślę sobie. Po drugim treningu przyzwyczajam się do trudu, jaki muszę podjąć podczas każdego wdechu. W przypadku łagodnych treningów nie robi to takiej różnicy (do 80% HR max). 

Podsumowanie

To był chyba najsmutniejszy test jaki pisałem w życiu. Uświadomiłem sobie, że dewastacja naszej planety to już nie tylko medialna nagonka, ale rzeczywistość, z którą się stykam na co dzień. Człowiek jest doprawdy destrukcyjnym zwierzęciem. Bieganie w masce na pewno nie czyni mnie szczęśliwszym, ale intuicyjnie czuję, że to powinien być mój obowiązek. Oczywiście zawsze mogę się wyprowadzić na wieś... I prędzej czy później tak się stanie. Póki co trenując w mieście biegam pokornie w masce. Najmniej oczywistym plusem jest fakt biegania w masce jest aspekt wizerunkowy! :) Wyglądam w niej naprawdę dobrze i wzbudzam powszechne poruszenie na ulicy. Z tego punktu widzenia to idealny produkt dla narcyzów. ;)


Dzięki uprzejmości marki RESPRO dla czytelników TrenerBiegania.pl została przewidziana 10% zniżka na zakup maski. Jak ją odebrać? Wejdź na http://respro.com.pl/ i w polu kod rabatowy wpisz hasło: trenerbiegania

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Wysłane przez blazej (niezweryfikowany) w czw., 2016-11-10 08:51

Taka tam mała niekonsekwencja ;) "Dlaczego Respro? Bo nie znam innych firm :) " "Droższe maski na rynku, takie jak te od Respro i Totobobo, mają te filtry."

Wysłane przez Tomek (niezweryfikowany) w pt., 2016-11-25 09:26

Stosuje maskę Respro. I w zupełności mogę podpisać się pod tym artykułem. Mi najbardziej podoba się to że trening dzięki niej jest cięższy ale oczywiście nie można zapomnieć o głównej zalecie maski czyli oczyszczaniu powietrza.

Wysłane przez Mariusz (niezweryfikowany) w wt., 2017-02-21 19:18

Ja zainwestowałem w maski firmy Dragon (można je kupić m.in w aptece Ziko http://www.e-zikoapteka.pl/maski-antysmogowe.html). Jeszcze w niej nie biegałem, ale dam znać jak wypróbuje!

Wysłane przez Kowalski (niezweryfikowany) w sob., 2017-12-30 12:45

Moje wrażenia, po 3 godzinnych trenningach: ciężko się oddycha, nie filtruje wszystkich zapachów, czuć dym z kominów, co prawda nie wpada bezpośrednio takie "powietrze", ale zapach czuć. Mokre po godzinnym truchtaniu, nie wiem jaka skuteczność takiego mokrego filtru. Z małego miasteczka, gdzie (chyba w wyniku wprowadzenia astronomicznych cen za wywóz zwykłych śmieci) dym z kominów bardzo dokuczliwy.

Wysłane przez JoAnna (niezweryfikowany) w czw., 2018-11-29 12:33

Polecam do biegania maskę Respro. Używam od kilku sezonów i mogę powiedzieć, że spełnia swoje zadanie. Nie kaszlę tak po treningu i nie smarkam smołą ;)

Wysłane przez Taumix (niezweryfikowany) w pon., 2019-02-18 14:49

A ja odradzam respro, polecam maski techniczne 3M z filtrami bagnetowymi - wygodniejsze i bezpieczniejsze dla zdrowia.

Wysłane przez Anonymous (niezweryfikowany) w sob., 2019-12-14 14:05

Bez sensu jest męczyć się w takiej masce. Sięgnicie po 3m (7500) i to jest profesjonalny sprzęt.