Na początku kwietnia wziąłem udział w jednym z największych maratonów świata – Maratonie w Rzymie. Maratona di Roma to wyjątkowy bieg, który każdego roku gromadzi kilkanaście tysięcy biegaczy z całego świata. Miłość do biegania oraz międzynarodowa atmosfera połączone z przepięknymi zabytkami wiecznego miasta czynią ten go ewidentnie jedynym w swoim rodzaju. Co więcej, w przeciwieństwie do wielu innych cieszących się renomą biegów, jak np. maraton londyński, nie obowiązuje w nim limit uczestników, a z uwagi na to każdy może wziąć w nim udział.

Właśnie! Każdy i nie, bo, zgodnie z obowiązującym prawem, aby wziąć udział w biegu we Włoszech, którego dystans przekracza 20km, należy spełnić kilka istotnych wymogów. Prawdę mówiąc, załatwiając kwestie formalne bardzo się stresowałem i kosztowało mnie to trochę zachodu. Z uwagi na to, aby Wam tego oszczędzić, zamieszczam tu krótki poradnik dotyczący formalnych kwestii związanych z maratonem w Rzymie:

  1. Zapisujecie się na bieg i uiszczacie opłatę startową, która w zależności od czasu rejestracji wynosi od 55 do 100euro.
  2. Następnie należy wyrobić kartę Run Card na stronie runcard.com, dzięki której stajecie się członkami  FIDAL (Federazione Italiana di Atletica Leggera) – Włoskiego Związku Lekkiej Atletyki, w kategorii „amatorzy”. Koszt wyrobienia karty to 15 euro. Jest ona ważna przez ok. 8 miesięcy. Po dokonaniu opłaty, karta z unikatowym numerem, w formacie pdf zostaje wysłana na Wasz adres mailowy. Wystarczy ją wydrukować i mieć przy sobie odbierając pakiet startowy.
  3. Kolejny krok to zadbanie o wykonanie wszystkich potrzebnych badań:

- spirometria

- mocz i krew

- EKG

- EKG po wysiłku/próba wysiłkowa

Co istotne, jeżeli chodzi Wam tylko o te badania, nie ma potrzeby wykupowania pakietów badań sportowych za absurdalnie wysokie ceny w popularnych przychodniach sportowych. Spirometrię, mocz, krew oraz EKG po ewentualnym uzyskaniu skierowania od internisty, można wykonać w przychodni rejonowej. W celu wykonania próby wysiłkowej należy otrzymać skierowanie od kardiologa, który też opisze badanie po jego wykonaniu. Następnie z wynikami wszystkich badań zgłaszamy się do internisty, który, jeśli wyniki są dobre, wypełnia i podpisuje specjalny druk, który możecie pobrać ze strony http://maratonadiroma.it/?!f1/=/regolamento/en/, albo jeśli link tam umieszczony nie działa – tak jak w moim przypadku – możecie skontaktować się mailowo z organizatorami w języku angielskim i poprosić o przesłanie druku.

  1. Skan karty wraz ze skanem druku wysyłacie na adres info@maratonadiroma.it . W mailu zwrotnym otrzymamy nadany nam numer startowy. Ewentualnie można mieć przy sobie te dokumenty przy odbiorze pakietu, ale wtedy dłużej trwa sam odbiór.
  2. Miasteczko maratońskie jest otwarte już od czwartku przed maratonem. Polecam odebrać pakiet w czwartek lub w piątek, ponieważ w sobotę tłok jest naprawdę olbrzymi i panuje ogólny zamęt.

Jak już pisałem na początku, atmosfera biegu wynagradza cały wysiłek, który trzeba włożyć w skompletowanie dokumentacji medycznej. Naprawdę warto! Polecam! W razie jakichkolwiek pytań – piszcie śmiało w komentarzach.

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Wysłane przez Tomasz (niezweryfikowany) w wt., 2018-04-24 17:12

Ale wyniki badań można odesłać im w języku polskim?