Jak pewnie doskonale wiecie, jesteśmy zwolennikami świadomego treningu, którego fundamentem, niezależnie od celów, powinno być zdrowie. Wielu początkujących biegaczy, a nawet tych, którzy mają na swoim koncie kilka maratonów, niestety wciąż nie ma świadomości na temat tego, w jaki sposób monitorować swoje postępy zdrowotne oraz co zrobić, aby zweryfikować od jakich obciążeń/intensywności treningowych powinniśmy zacząć jeśli chcemy osiągać jak najlepsze efekty. Osoba początkująca, wrzucona w wir artykułów specjalistycznych oraz dziesiątek informacji w Internecie, de facto nie wie jakie badania powinna zrobić na wstępie i gdzie może je wykonać. Z tego powodu postanowiłem przyjrzeć się dostępnym na rynku badaniom i krok po kroku pokazać Wam, na co powinniśmy zwrócić uwagę jeśli chcemy zacząć przygodę ze sportem na wysokim poziomie.

Znalezienie odpowiedniej placówki

Pod lupę wziąłem kilka placówek medycznych w Warszawie. Spośród wszystkich dostępnych, ostatecznie wybrałem grupę LUX MED. Powód? Grupa LUX MED w swoich założeniach wspiera Polaków w aktywnym trybie życia i dba o to, aby uprawiali sport bezpiecznie. Dlatego też powstał specjalny program dla aktywnych, nad którym czuwa Robert Korzeniowski. Jak wiecie, Robert Korzeniowski to czterokrotny, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w chodzie sportowym. Dla mnie osobiście, to człowiek, który jest absolutnym autorytetem w dziedzinie wyczynowego uprawiania sportu. Zapoznając się z ofertą medyczną dla osób aktywnych, którą współtworzył Korzeniowski, doszedłem do wniosku, że w tym momencie to właśnie LUX MED stworzył coś, czego do tej pory mi brakowało. Stworzony przez LUX MED program "Medycyna dla Sportu i Aktywnych" posiada wszystko to, czego potrzebuje osoba zaczynająca przygodę ze sportem, a nawet taka, która trenuje na wyczynowym poziomie. Poniżej przedstawiam skrócony opis oferowanych i rekomendowanych badań, które w zależności od naszych celów powinniśmy wykonać.

Bezpieczne Uprawianie Sportu Kardio

Program opieki kardiologicznej dla osób aktywnych.

Uprawiasz sport regularnie, a może dopiero zamierzasz rozpocząć treningi? Czy wiesz, jakiemu wysiłkowi fizycznemu jest w stanie podołać Twój organizm? Weź udział w programie Bezpieczne Uprawianie Sportu i wykonaj podstawową diagnostykę kardiologiczną. Badania laboratoryjne wykonywane w ramach programu pozwolą na ocenę podstawowych parametrów funkcji nerek, jakościową i ilościową ocenę składu i morfologii krwi obwodowej, jak również ocenę podstawowych wskaźników ryzyka wystąpienia cukrzycy oraz miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych.

W ramach programu zostaną także wykonane badania czynnościowe – EKG spoczynkowe, które w sposób nieinwazyjny rejestruje czynność elektryczną serca oraz pozwala wykryć nieprawidłowości w ukrwieniu mięśnia sercowego, oraz ECHO serca, czyli ultradźwiękowe obrazowanie struktury i funkcji serca.

W przypadku braku przeciwwskazań zostanie także przeprowadzona próba wysiłkowa pozwalająca na ocenę wydolności fizycznej organizmu i wykluczenie ewentualnej choroby niedokrwiennej serca. Poddając organizm zwiększonemu obciążeniu przy jednoczesnym monitorowaniu zapisu EKG i kontroli ciśnienia tętniczego krwi, można lepiej ocenić wydolność układu krążenia.

Zakres programu:

 • Badania laboratoryjne:
 • morfologia + płytki + rozmaz automatyczny
 • lukoza na czczo
 • kreatynina
 • Lipidogram
 • Badania diagnostyczne:
 • EKG spoczynkowe
 • EKG wysiłkowe
 • Echo serca
 • Konsultacja kardiologiczna

Asystent Programu dla wygody pacjenta sprawnie skoordynuje wykonanie badań diagnostycznych, laboratoryjnych oraz konsultacji lekarskiej w jak najkrótszym i dogodnym dla Pacjenta czasie, ograniczając liczbę wizyt w placówce do minimum. Bezpieczne Uprawianie Sportu – program kardio podstawowy, jest programem wykluczającym/diagnozującym schorzenia kardiologiczne jedynie w zakresie podstawowej diagnostyki i nie służy pełnej ocenie predyspozycji do uprawiania sportu o zwiększonym wysiłku i natężeniu, nie kończy się także wydaniem certyfikatu stanu zdrowia.

Bezpieczne Uprawianie Sportu Kardio Plus

Program opieki kardiologicznej dla osób aktywnych.

Bierzesz udział w maratonach lub triathlonach? Spędzasz dużo czasu na siłowni lub basenie? Czy sport to zawsze zdrowie? Często słyszy się o nagłych zgonach pozornie zdrowych ludzi w trakcie zwiększonego wysiłku fizycznego, m.in. podczas pływania, biegania, grania w piłkę nożną czy tenisa. Czy zastanawiałeś się, czy podejmowana przez Ciebie aktywność fizyczna na pewno służy Twojemu zdrowiu? Masz pewność, że uprawiając sport, nie przekraczasz możliwości Twojego organizmu?

Każdy sportowiec jest pod stałą kontrolą lekarską całego sztabu specjalistów, wykonuje okresowe badania profilaktyczne i diagnostyczne, stale monitoruje stan swojego zdrowia. Uprawiając sport, nie zawsze o tym myślimy, co może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, wypadków, a w konsekwencji nawet do śmierci. Częściej skupiamy się na jakości sprzętu i akcesoriów do uprawiania sportu niż na własnym zdrowiu i kondycji fizycznej organizmu.

Program kardio plus – Bezpieczne Uprawianie Sportu, zapewnia osobom uprawiającym sport rozszerzoną diagnostykę kardiologiczną oraz umożliwi ocenę ryzyka wystąpienia zaburzeń kardiologicznych, w tym groźnych zaburzeń rytmu serca, odpowiedzialnych za nagłe zatrzymanie krążenia podczas intensywnych wysiłków fizycznych. Dodatkowo badania laboratoryjne wykonywane w ramach programu pozwolą m.in. na ocenę parametrów funkcji nerek, jakościową i ilościową ocenę składu i morfologii krwi obwodowej i określenie poziomu cholesterolu w Twoim organizmie.

W ramach programu zostaną także wykonane badania czynnościowe – EKG spoczynkowe, które w sposób nieinwazyjny rejestruje czynność elektryczną serca oraz pozwala wykryć nieprawidłowości w ukrwieniu mięśnia sercowego, oraz ECHO serca, czyli ultradźwiękowe obrazowanie struktury i funkcji serca. Dzięki spirometrii i RTG klatki piersiowej oceniona zostanie wydolność i stan Twojego układu oddechowego. Holter EKG oraz RR umożliwi całodobowe monitorowanie pracy serca i ciśnienia, także w trakcie wysiłku fizycznego. W trakcie badań zostanie też przeprowadzona próba wysiłkowa pozwalająca na ocenę wydolności fizycznej organizmu i wykluczenie ewentualnej choroby niedokrwiennej serca. Poddając organizm zwiększonemu wysiłkowi przy jednoczesnym monitorowaniu zapisu EKG i kontroli ciśnienia tętniczego krwi, można lepiej ocenić wydolność układu krążenia.

 • Zakres programu:
 • Konsultacja kwalifikująca do programu przeprowadzona przez lekarza chorób wewnętrznych.
 • Badania laboratoryjne:
 • morfologia + płytki +rozmaz automatyczny,
 • sód,
 • potas,
 • kreatynina,
 • ipidogram,
 • glukoza na czczo,
 • TSH.
 • Badania diagnostyczne:
 • EKG spoczynkowe,
 • USG serca (echo),
 • holter RR,
 • holter EKG,
 • EKG wysiłkowe (z oceną EKG, RR i wydolności fizycznej),
 • RTG klatki piersiowej,
 • spirometria.
 • Konsultacja lekarza kardiologa – profesora, podsumowująca program z omówieniem wyników, wydaniem zaleceń na przyszłość. Wydanie certyfikatu potwierdzającego brak przeciwwskazań kardiologicznych do uprawiania sportów wymagających intensywnego wysiłku fizycznego.
 • Usługa Doradcy Hospitalizacyjnego w okresie 3 miesięcy od daty aktywacji pakietu.
 • Koordynacja wykonania badań i konsultacji przez Asystenta Programu.

Asystent Programu, podobnie jak w przypadku poprzedniego pakietu, dla wygody pacjenta sprawnie skoordynuje wykonanie szeregu badań diagnostycznych, laboratoryjnych oraz konsultacji lekarskich w jak najkrótszym i dogodnym dla Pacjenta czasie, ograniczając liczbę wizyt w placówce do minimum. 24 godzinny dostęp do usługi Doradca Hospitalizacji, wyspecjalizowanej infolinii profesjonalistów i doradców medycznych udzielających informacji związanych z organizacją przyjęć do szpitali, zarówno w ramach świadczeń finansowanych publicznie jak i komercyjnie, w przypadku konieczności hospitalizacji planowej.

Badania wydolnościowe

Ze swojej strony, dodatkowo zachęcam Was do zainwestowania w badania wydolnościowe. To koszt z rzędu 250-300 zł, ale otrzymana wiedza jest tego w 100% warta. Badania wydolnościowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Na ich podstawie jesteśmy w stanie określić aktualny stan wytrenowania zawodnika. Wyniki badań pozwalają nam również uzyskać odpowiedź na pytanie czy dana osoba ma predyspozycje do uprawiania wybranej przez siebie dyscypliny sportu. Dzięki interpretacji otrzymanych wyników, dowiadujemy się, gdzie leżą nasze rezerwy, co jest naszą mocną stroną. Fizjolog doradzi nam, na jakim elemencie treningowym skupić się najmocniej, by trening w odniesieniu do naszego celu przyniósł nam jak najwięcej korzyści. Często biegacze mają świetnie rozwiniętą bazę tlenową, ale przez niedostatecznie rozwiniętą siłę mięśniową nie poprawiają swoich wyników. Największą wartością testów z perspektywy biegacza jest dokładne wyznaczenie zakresów treningowych. Znajomość stref intensywności treningu daje nam ten komfort, że dokładnie wiemy, na jakich prędkościach biegać, by osiągać jak najlepsze efekty i uniknąć ew. przetrenowania. Wielu biegaczy tak naprawdę nie wie, jakie prędkości w danym etapie przygotowania będą dla nich optymalne, a co więcej zagwarantują stały progres treningowy. Nie zagłębiając się zbytnio w meandry parametrów fizjologicznych, biegacz powinien również zwrócić szczególną uwagę na parametr zwany VO2max (czyli maksymalny pułap tlenowy). VO2max daje informacje o ekonomiczności biegacza i jego maksymalnej wydolności tlenowej. O badaniach wydolnościowych szerzej pisałem tutaj. 

Alternatywą dla badań wydolnościowych jest ocena tlenowej zdolności wysiłkowej, którą również polecam.

Dbaj o swoje cialo, to jedyne miejsce, w którym mieszkasz

Dostaję codziennie sporo maili. W podpise większości z nich, często można zobaczyć formułkę, zazwyczaj wyróżnioną zielonym kolorem, która zachęca nas do dbania o środowisko, a ostatecznie do niedrukowania treści maila. Pomyślałem sobie, że skoro dbamy o środowisko, a my jesteśmy jego częścią, to w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o siebie. Dlatego otrzymując ode mnie maila, za każdym razem otrzymasz ode mnie podpis, o następującej treści:

Dbaj o swoje ciało. To jedyne miejsce, w którym mieszkasz.

I do tego Was zachęcam i namawiam... niech sport będzie przyjemnością dla naszego ciała i umysłu. Nie eksploatujemy swojego ciała w imię wyników, liczb i chorych ambicji. Wiem, że to frazes, ale... naprawdę mamy tylko jedno zdrowie, które jest naszym najcenniejszym skarbem.  Zdaję sobie również sprawę, że badania często nie należą do najtańszych, a oferta dużych placówek medycznych, to zwyczajna odpowiedź na potrzeby rynku. Ostatecznie sami sobie powinniśmy zadać pytanie, ile warte jest nasze dobre samopoczucie. Ja wiem jedno: nie inwestując swojego czasu w zdrowie, inwestujemy w chorobę.

Mam nadzieję, że ten tekst zmobiluzuje Was do jeszcze lepszego zadbania o siebie.

Ku chwale zdrowia!

Jak często wykonujesz podstawowe badania zdrowotne?

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Wysłane przez Kardiolog (niezweryfikowany) w wt., 2015-09-15 19:50

Czytając ten artykuł odnoszę wrażenie, że oglądam ofertę napisaną przez firmę Lux Med polegającą na wykonaniu miliona niepotrzebnych badań na zapas. Po blogu tego rodzaju spodziewa bym się raczej własnej opinii popartej fachową literaturą (z odnośnikami do artykułów). Każdy pacjent jest inny i każdy wymaga specyficznych badań dostosowanych do obecnej formy i podejmowanych wysiłków. Wstępna konsultacja pozwala dokonać doboru badań tak by nie marnować środków na te które są zbędne. Odradzam pakiety. polecam konsultacje u lekarzy mających do czynienia ze sportowcami.

Wysłane przez Kahuna (niezweryfikowany) w wt., 2015-09-15 22:34

Dokładnie tak jak mówisz. Miałem w planie pełną diagnostykę, ale cenowo mnie zabiło. Wybrałem wizytę u kardiologa sportowego. Finał? Badanie na NFZ. Echo serca zwane też USG. po 30 minutach badania lekarz mówi, że spokojnie mogę biegać. Na moje pytanie co z próbą wysiłkową powiedział, że jak mam kasę mogę sobie zrobić. Tylko, że dobry kardiolog po badaniu USG będzie wiedział czy w ogóle to potrzebne. Wysiłkowe robi się tylko jeśli w USG wychodzą nieprawidłowości w budowie lub działaniu naszej pompy. Grunt to rozwaga i zdrowy rozsądek...również w przypadku badań i testów.

Wysłane przez Arkadius (niezweryfikowany) w wt., 2015-09-15 20:50

Artykuł sponsorowany? Brawo, pełna komercja. A bylo fajnie kiedyś :-\

Wysłane przez Jacek PŚ (niezweryfikowany) w pon., 2015-11-02 19:20

Szkoda że LUX MED nie ma umowy z NFZ he he he, tam podobno od kilkudziesięciu lat wpłacam pieniądze na ewentualne badania.