Jak uniknąć przetrenowania? Co zrobić w przypadku kontuzji? Na te pytania odpowiedział Paweł Daroszewski, trener przygotowania motorycznego, ekspert marki LUX MED:

Jeśli chcemy się poddać diagnostyce lub przytrafia się kontuzja – wybieramy się do lekarza. Jeśli chcemy wyleczyć uraz lub mu zapobiec, korzystamy z pomocy fizjoterapeuty. Jeśli natomiast jesteśmy zainteresowani zoptymalizowaniem naszego treningu, zdecydowanie powinniśmy skorzystać z wiedzy trenera. W każdej z powyższych sytuacji jest nam w stanie pomóc konkretny specjalista. Pamiętajmy o tym!

Niestety częstym błędem i problemem w treningu jest brak optymalizacji wysiłków. Przychodzi czas przetrenowania, braku postępów, spodku motywacji, a może nawet zniechęcenia, czy kontuzji. Tak wcale nie musi być. Po prostu chciejmy skorzystać z ogromnego wachlarza możliwości, jakie mamy.

W optymalizacji obciążeń treningowych jest nam w stanie pomóc również trener przygotowania motorycznego. Zadaniem trenera jest m.in. wsparcie w ramach profilaktyki przed urazami, ale ma też o wiele szersze kompetencje. Wyobraźmy sobie człowieka, który jest fizjoterapeutą i trenerem przygotowania motorycznego. Trener motoryczny ma wiedzę o anatomii człowieka, fizjologii wysiłku i biomechanice. W dodatku potrafi zadać zestaw ćwiczeń zapobiegających kontuzjom i nauczyć prawidłowej techniki biegu. A oprócz tego udzieli wskazówek na temat wskazanej diety podczas treningu. Jakże wiele ważnych elementów treningu możemy uzyskać od jednego człowieka… Dlatego właśnie w kwestii optymalizacji treningu warto korzystać z wiedzy takich specjalistów.

Specjalnie wskazuję drogę do specjalistów w tym temacie, ponieważ optymalizacja i indywidualizacja obciążeń treningowych jest absolutnie najtrudniejszym zagadnieniem, również w sporcie zawodowym, nawet gdy trener i sportowiec świetnie się znają. A wiążące się z tym zagrożenie przetrenowania bada się do dziś z ogromną uwagą w poszukiwaniu odpowiedzi na wiele pytań. Nie ma tu więc szablonu, wzoru postępowania. Każdy z nas jest inny i wymaga innych obciążeń treningowych, innego rodzaju ćwiczeń, które powinny być dopasowane indywidualnie na podstawie wcześniej wykonanych badań.

Kilka pomocnych uwag odnośnie przetrenowania i treningu na zbyt dużych obciążeniach:

  1. Monitoruj swój stan zmęczenia zarówno po treningach, jak i w ciągu dnia.
  2. Bezsenność lub nadmierna senność może świadczyć o przetrenowaniu. To samo dotyczy braku apetytu i nadmiernego apetytu.
  3. Pytaj siebie każdego dnia, czy masz ochotę na trening. Jeśli przestaniesz mieć, może jest to czas na odpoczynek.
  4. Nadmierne rozdrażnienie, pogorszenie wyników sportowych mogą świadczyć o przetrenowaniu.
  5. Zawsze słuchaj własnego ciała i postępuj według jego potrzeb.

 

 

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.