Czego to ludzie nie wymyślą! Wiesz, że na całym świecie organizowane są biegi po schodach? Wyobrażasz sobie bieg na Empire State Building w Nowym Jorku i widoki na górze? Ludzka wyobraźnia nie zna granic! Mam to szczęście, że będę mieć możliwość liźnięcia tej dyscypliny sportu. W najbliższy piątek zaczynam przygodę z bieganiem po schodach i z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że startuję od razu od zawodów wysokiej klasy. Najpierw biegnę w Wiedniu, potem w sobotę w Brnie, a w niedzielę kończę schodową przygodę w Bratysławie. Rok temu w ramach tych zawodów rozegrano mistrzostwa Europy, w których zwyciężył Piotr Łobodziński. W Polsce najbardziej znanym biegiem tego typu jest biegi na wieżowiec Rondo 1 w Warszawie, a w tegorocznej edycji biegu na SKY TOWER we Wrocławiu wzięło udział prawie 750 osób!

Specyfika

Bieganie po schodach jest to bardzo specyficzną formą biegania i przede wszystkim bardzo wymagającą. Zawodnicy muszą się zmagać z ciasnotą klatek schodowych, duchotą, zmianami ciśnienia i ogromnym zmęczeniem mięśniowym. Do tego trzeba dołożyć kwestie monotonii i niezmieniającego się anturażu. Cały wysiłek trwa kilka minut. Do tej pory dwukrotnie startowałem w warszawskim biegu na Rondo 1 i muszę przyznać, że zmęczenie na mecie było nieziemskie: piekące płuca, mięśnie zalane kwasem mlekowym i mroczki w oczach. Oczywiście tego typu objawy towarzyszą Ci wyłącznie wtedy, gdy wpadniesz na genialny pomysł żeby dać z siebie wszystko.
 
Skrót mojej relacji z Rondo 1 (2012r).
Dzięki pracy na pełen etat, dorobiłem się własnej karty miejskiej i dojeżdżam do pracy metrem. Nigdy nie stoję na ruchomych schodach, zawsze schodzę lub wbiegam lekkim truchtem, nawet jeśli w mojej torbie treningowej oprócz butów i stroju do biegania, znajdują się przedmioty codziennej potrzeby tj. cukier, mąka, olej, napalm czy skrzynka z narzędziami. Uznałem, że po takim przygotowaniu, z palcem w nosie poradzę sobie z 37 piętrami wieżowca Rondo 1. Doświadczeni schodowi specjaliści radzili mi, bym zaczął naprawdę bardzo spokojnie, bo te kilkanaście pięter to nie w kij dmuchał. Oczywiście zrobiłem dokładnie na odwrót i "ruszyłem pierwsze piętra", niczym wyścigowy koń. Poradziłem sobie całkiem nieźle, ALE niestety po 15 piętrach, które pokonałem bezproblemowo, zaczęły się schody (BOMBA!). Z konia wyścigowego przepoczwarzyłem się w konia po wielkiej Pardubickiej, i z każdym kolejnym schodkiem sapałem coraz ciężej. Nogi stały się okropnie ciężkie, a każdy kolejny schodek był drogą przez mękę. Na 20 piętrze powiedziałem sobie, że to schody do nieba i za kilka chwil dobiegnę do raju. Na 25 piętrze nie pobudził mnie nawet widok pięknego anioła, który należał do zespołu organizacyjnego i zabezpieczał trasę. Na 30 piętrze było mi wszystko jedno, na 35 zobaczyłem ciemne plamy przed oczyma. Na 36, nie mogłem wytrzymać i postanowiłem podziwiać trasę pieszo. Ujrzałem piękne, wygładzone ściany i metalowe poręcze w energicznym kolorze. Niesamowite przeżycie. Na 37 piętrze czekał mnie dobieg do mety, który z perspektywy obserwatorów musiał wyglądać przekomicznie. Po wbiegnięciu na tyle schodków, moje mięśnie kompletnie zwariowały, poczułem się jakby ktoś przyłożył mi kijem golfowym w nogi. W konsekwencji ostatnie metry pokonałem kaczym biegiem i padłem na pysk za metą. Uczucie zmęczenia porównywalne do biegu na 800 m.
 

Czy warto biegać po schodach?

Z mojego trenerskiego punktu widzenia - warto. Bieganie po schodach to fantastyczna forma uzupełniająca trening biegowy. Nie od dziś wiadomo, że największym zabójcą naszego postępu w bieganiu jest monotonia, dlatego tak bardzo istotne jest włączanie do swojego planu różnych jednostek treningowych. Bieg po schodach jest o tyle korzystny, że aktywizuje te partie mięśniowe, które w trakcie normalnego biegania śpią. O jakich mięśniach mowa? Głównie skupiamy się tutaj na  stabilizatorach miednicy, kolan oraz stawów skokowych, natomiast najbardziej zaangażowane mięśnie przy wbieganiu to:

  •  mięśnie pośladkowe,
  •  mięsień czworogłowy uda
  •  łydki (brzuchaty łydki, strzałkowe).
W zależności od techniki wbiegania, nie można wspomnieć o mięśniach ramion, które odgrywają tutaj nie małą rolę.

Korzyści płynące z biegania po schodach

  • urozmaicenie treningu,
  • świetny trening siły biegowej,
  • rozwój siły statycznej i dynamicznej,
  • aktywizacja tych partii mięśniowych, które śpią w trakcie normalnego biegania,
  • widoki na górze. :-)

Najsłynniejszy bieg

Podobno najsłynniejszym biegiem na świecie jest Empire State Building Run-Up rozgrywany w Nowym Jorku. Startujący mają do pokonania ponad 86 pięter, co łącznie daje niespełna 1600 schodków. Najlepszym zawodnikom wbiegnięcie na sam szczyt zajmuje troszkę powyżej 10 minut.Jeśli kiedykolwiek przyjdzie Wam do głowy żeby wbiec na Empire State Building, to nie róbcie tego w nocy. Nocą widoki są zdecydowanie słabsze niż za dnia.

3 dni, 3 kraje - przygoda!

W ciągu najbliższych 3 dni pokonam grubo ponad 2000 schodów. Zaczynamy w Wiedniu, potem czas na Brno, a finiszujemy w Bratysławie. Prawdopodobnie będę musiał zmierzyć się z ogromnym bólem nóg, piekącymi płucami i ciasnotą krętych korytarzy. Podobno cały wysiłek rekompensują widoki na samej górze i imprezy organizowane tuż po biegu. Nie mogę się doczekać!

Az Tower w Brnie (Czechy)- 111 metrów.

Budynek Donauturm w Wiedniu (Austria) - ponad 250 metrów wysokości.

UFO - Bratysława (Słowacja).

Polacy na czele

W biegu wystartuje mocna Polska ekipa 4Flex team, na czele której stoi Piotr Łobodziński, nasz czołowy schodobiegacz, który w tym sezonie nie ma sobie równych i wygrywa wszystko co tylko się da. Kolejną reprezentantą Polski jest Dominika Wiśniewska-Ulfik, specjalista od biegania po górach, która coraz lepiej radzi sobie w czołówce schodobiegaczek. Oby w tym roku Polacy znów wskoczyli na najwyższy stopień podium.

Gdzie biegać po schodach?

Polecam grupę na facebooku, gdzie znajdziecie mnóstwo informacji odnośnie nadchodzących startów i organizowanych treningów.

Relacja

Relację z biegu będziecie mogli śledzić na żywo na moim Instagramie, facebooku, a w przyszłym tygodniu zmontuję filmik. Trzymajcie kciuki!

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.