1. CZYM JEST MIĘSIEŃ?

Mięśnie są biologicznymi silnikami wykonującymi pracę mechaniczną. Właśnie w nich zachodzą przemiany chemiczne – skurcze, które są czynnym skróceniem długości mięśnia. Siła skurczu jest większa, im więcej znajduje się w nim czynnych włókien mięśniowych. Im nasz mięsień jest grubszy, tym większa jest powierzchnia przekroju prostopadłego do przebiegu włókien „przekroju fizjologicznego”.  Mięśnie stanowią 2/5 masy ciała.

2. 3 RODZAJE WŁÓKIEN MIĘŚNIOWYCH

  1. MIĘŚNIE GŁADKIE – wchodzą w skład ścian narządów wewnętrznych (jelito, żołądek, macica)  i naczyń, gdzie wywierają nacisk na otaczaną przez siebie przestrzeń. Odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi czy przesuwanie się pokarmu. Ich skurcze są powolne, długotrwałe i niezależne od naszej woli.

 

  1. MIĘSIEŃ SERCOWY – stanowi on główną masę serca. Jego czynności są automatyczne i nie zależą od naszej woli. Skurcze mięśnia sercowego są szybsze niż w wypadku mięśnia szkieletowego, ale ze względu na mniejszą liczbę miofibryli są słabsze.

 

  1. MIĘŚNIE SZKIELETOWE – są „silnikami” wchodzącymi w skład narządu ruchu. W większości przymocowane do szkieletu. Mają zdolność do wykonywania szybkich oraz silnych skurczów, które są zależne od naszej woli. Praca tych mięśni ma wpływ na postawę całego ciała, wytwarzanie ciepła i wspomaganie układu krążenia.

 

3. BUDOWA MIĘŚNI SZKIELETOWYCH

Mięsień poprzecznie prążkowany szkieletowy składa się z włókien mięśniowych. Mięsień zwykle jest wydłużony i wrzecionowaty, a od innych mięśni oddziela go łącznotkankowa błona. Pojedynczy mięsień składa się z brzuśca i znajdujących się na jego końcach ścięgien. Brzusiec jest środkową i kurczliwą częścią mięśnia, natomiast ścięgna są mocnymi i niekurczliwymi pasmami tkanki łącznej, które przytwierdzają mięsień do kości.

W niektórych mięśniach brzusiec podzielony jest na kilka części nazywanych – głowami. Z tego względu wyróżnia się mięśnie:

  • Mięśnie dwugłowe (mięsień ramienia)
  • Mięśnie trójgłowe (mięsień łydki)
  • Mięśnie czworogłowe (mięsień uda)

4. MIĘŚNIE CZERWONE I BIAŁE

Warunkiem prawidłowej pracy mięśnia jest ciągła dostawa cząsteczek ATP ( bezpośrednie źródło energii potrzebnej do skurczu).  W nawiązaniu do ATP i sposobu regeneracji tego związku można wyróżnić trzy typy włókien mięśniowych:

  • Czerwone -  w ich włóknach cząsteczki ATP powstają w procesie oddychania tlenowego. Zawierają więcej mioglobiny (białko magazynujące tlen w mięśniach) niż pozostałe włókna, dlatego są intensywniej czerwone. Ich charakterystyczną cechą jest duża odporność na zmęczenie i powolne narastanie siły skurczu.

 

  • Białe – włókna białe uzyskują ATP na drodze beztlenowej. Zawierają mniej mioglobiny, więc są jaśniejsze. Włókna te kurczą się szybciej i silniej niż czerwone, natomiast są od nich mniej wytrzymałe.

 

  • Pośrednie -  posiadają cechy zarówno włókien czerwonych jak i białych.

 

 

         

 

Mięśnie w układzie mięśniowym  człowieka zawierają wszystkie  rodzaje włókien. W mięśniach utrzymujących postawę ciała przeważają włókna czerwone, natomiast w mięśniach lokomotorycznych udział wszystkich rodzajów włókien  jest taki sam. W mięśniach sprinterów i sportowców uprawiających ćwiczenia siłowe przeważają włókna białe. Maratończycy i kolarze posiadają więcej włókien czerwonych.

 

        

I - włókna czerwone

II A - włókna pośrednie

II B* - włókna białe

Literatura:

- "Biologia na czasie"

- "Anatomia i Fizjologia Czlowieka" Aleksander Michajlik, Witold Ramotowski

 

Martyna Piątek

 

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Wysłane przez Alimaak (niezweryfikowany) w ndz., 2019-09-15 11:39

Tylko zaznaczam jeden błąd rzeczowy. włóknami Typu I oznaczamy Włókna czerwone Włóknami Typu II oznaczamy Włókna białe natomiast oznaczenia IIA i IIB odnoszą się do podziału włókien białych względem sposobu pozyskiwania przez nie energii. Oznaczenie IIA określa włókna glikolityczno-tlenowe, a oznaczenie IIB włókna glikolityczne.

Wysłane przez Natalia (niezweryfikowany) w czw., 2024-02-15 22:40

Witaj, czy istnieje możliwość abyś podał dokładne źródło z którego są dane w tabeli, dotyczące proporcji rozkładu rodzajów włókien mięśniowych?