Zielona herbata jest zdecydowanie moją ulubioną. Ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych, a dodatkowo w smaku jest bardzo dobra. Jedni wolą klasyczną czarną z dwoma łyżeczkami cukru i cytryną, a inni czerwoną. W dzisiejszym artykule przedstawie wam zalety picia zielonej herbaty i postaram się zachęcić was do picia właśnie zielonej, zamiast czarnej.

1. JAK PARZYĆ ZIELONĄ HERBATĘ?

Temperatura parzenia liści zielonej herbaty zależy od jej gatunku. Najważniejszym elementem parzenia jest temperatura wody, która waha się pomiędzy 60, a 90C. Aby mieć pewność co do temperatury należy używać termomentru lub zważywszy na to, że w temperaturze pokojowej temp. wrzątku po 4 minutach spada do 90C pilnować czasu od zagotowania. Czas parzenia zielonej herbaty również jest istotnym czynnikiem wpływającym na jej smak i właściwości. Wszystko zależy od stopnia rozdrobnienia suszu, wody i gatunku herbaty. Im dłuższy czas parzenia herbaty tym jest ona bardziej relaksująca i uspokajająca. Krótki czas parzenia powoduje, że teina nie łączy się z garbnikami dzięki czemu herbata jest pobudzająca. Zieloną herbatę należy parzyć kilkukrotnie. W krajach gdzie jest ona uprawiana, ludzie parzą zieloną herbatę nawet 8-krotnie. Im wyżej rośnie herbata tym jest lepszej jakości i droższa. Zalana herbata za pierwszym razem nie jest wypijana, napar zostaje wylany a liście zalane ponownie. Jeżeli herbata jest słabszej jakości, parzona jest tylko 3,4 razy. Natomiast tą lepszą gatunkowo parzy się 7,8 krotnie.

2. WŁAŚCIWOŚCI ZIELONEJ HERBATY

  • Zielona herbata bogata jest w flawonoidy, które przeciwdziałają zakrzepom krwi i wzmacniają krążenie
  • Obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca
  • Zawiera garbniki o właściwościach anty-nowotworowych
  • Wspomaga odchudzanie, ponieważ przyspiesza metabolizm i usuwa zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii
  • Pobudza układ pokarmowy do wytwarzania soków trawiennych
  • Ma właściwości anty-stresowe i uspokajające
  • Bogata w teinę jest pobudzająca

3. ZALETY PICIA ZIELONEJ HERBATY

Zawarte w zielonej herbacie polifenole (organiczne związki chemiczne, z grupy fenoli, mają działanie przeciwutleniające) mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie komórek organizmu. Są substancjami korzystnymi dla zdrowia człowieka i chronią go przed nowotworami, oraz chorobami ukłądu krążenia. Przeciwutleniacze wzmacniają odporność komórek i chronią je przed procesami utleniania. Wiążą wolne rodniki, które powodują procesy starzenia się organizmu, powstawanie nowotworów, czy zmiany zachodzące w komórkach. Polifenole opóźniają procesy starzenia i zwiększają mineralną gęstość tkanki kostnej. Zielona herbata przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej i przyspiesza przemiany metaboliczne.

4. WADY PICIA ZIELONEJ HERBATY

  1. ANEMIA - Zawarte w zielonej herbacie katechiny sprawiają, że żelazo z pożywienia nie wchłania się prawidłowo. Skutkiem tego może być anemia.
  2. PROBLEMY ŻOŁĄDKOWE – Zieloną herbatę nie należy pić na pusty żołądek, ponieważ zawarte w niej taniny mogą go podrażnić, co skutkuje nudnościami i bólami brzucha.
  3. OSTEOPOROZA -  Zielona herbata wypłukuje wapń z naszego organizmu, a niedobory wapnia prowadzą właśnie do osteoporozy.

Wszystko w odpowiednich ilościach i z umiarem jest dla naszego organizmu zdrowe. Zielona herbata ma właściwości prozdrowotne, ale za duże jej ilości mogą być szkodliwe. Pamiętajmy o tym i pijmy ją z umiarem.

 

Martyna Piątek

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Wysłane przez Aduś (niezweryfikowany) w pt., 2018-12-28 01:29

Witam Czy zielona herbata jest najlepsza jeśli chodzi o spalanie tłuszczu przy bieganiu? No i w ogóle odżywcza, czy jest najzdrowsza?