Wartość odżywcza białek zależy o zawartości aminokwasów, natomiast o wartości tłuszczów decydują kwasy tłuszczowe, które się w nich znajdują. W artykule opisane zostały poszczególne kwasy tłuszczowe. Znajdziecie pytanie na odpowiedź, które kwasy tłuszczowe są najzdrowsze, a których unikać, oraz na jakie oleje w diecie postawić. W kolejnym artykule opisze poszczególne tłuszcze i oleje, oraz jak przygotować masło klarowane.

GŁÓWNE FUNKCJE TŁUSZCZÓW:

 • Są głównym magazynem energii dla organizmu
 • Chronią przed utratą ciepła
 • Wspomagają trawienie węglowodanów
 • Wspomagają przyswajanie witamin A, D, E, K
 • Mają wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i układu krążenia
 • Hamują wydzielanie kwaśnego soku żołądkowego
 • Stabilizują położenie narządów
 • Są źródłem energii dla tkanek i narządów

KWASY TŁUSZCZOWE NASYCONE

Pochodzą przede wszystkich z produktów zwierzęcych i są „ciężkie” dla naszego organizmu. Kwasy tłuszczowe nasycone przyspieszają odkładanie się blaszki miażdżycowej w tętnicach, sprzyjają również chorobom nowotworowym (szczególnie rakowi piersi u kobiet, rakowi jelita grubego i prostaty u mężczyzn). Z powodu wysokiej zawartości cholesterolu źle wpływają na zdrowie. Kwasy te znajdują się w: mleku, maśle, serach, jajach, mięsie.

Uwaga! Tylko kwasy zawarte w skorupiakach i kurczakach bez skóry nie podwyższają cholesterolu.

KWASY TŁUSZCZOWE JEDNONIENASYCONE

Mogą one zastąpić w diecie tłuszcze nasycone, ponieważ spełniają wszystkie pozytywne role tłuszczów, ale nie sprzyjają miażdżycy i chorobom nowotworowym. Oleje jednonienasycone tłoczone na zimno (temp. poniżej 70 st. C) zachowują swój smak, kolor i aromat jednocześnie nie powodując nagromadzenia cholesterolu w organizmie.

Uwaga! Najwięcej tłuszczów jednonienasyconych zawiera oliwa z oliwek. Tłuszcze jednonienasycone znajdują się również w oleju z migdałów, oleju z pestek moreli, oleju z rzepaku i awokado.

KWASY TŁUSZCZOWE WIELONIENASYCONE

Są to kwasy omega-3, omega-6, omega-9. Należą do nich oleje tłoczone również na zimno, takie jak : słonecznikowy, kukurydziany, sojowy, lniany, z dyni i z orzechów włoskich. Oleje te nadają się do spożywania na surowo, ale nie do smażenia (chyba, że zastosujemy  metodę wodno-olejową, dolewając do oliwy wody dzięki czemu olej się nie spala i nie traci swoich wartości). Pełnią wiele istotnych funkcji dla naszego zdrowia:

 • Przyspieszają gojenie się ran
 • Mają pozytywny wpływ na pracę serca i układ nerwowy
 • Regulują masę ciała, prawidłowy wzrost, transport cholesterolu i pracę nerek
 • Wzmacniają skórę
 • Wzmacniają odporność na infekcję

 

Uwaga! Aby kwasy omega spełniły swoje funkcje, należy zadbać o ich odpowiednie proporcje w pożywieniu, a w szczególności kwasów omega-3 (N3) do omega-6 (N6). Prawidłowy stosunek tych kwasów (N3:N6) powinien wynosić 2:1.

ZASADY SPOŻYWANIA TŁUSZCZÓW:

 • Tłuszcze można łączyć w posiłku z węglowodanami i warzywami
 • Tłuszcze powinny być w naszej diecie ograniczone
 • Należy ograniczać smażenie tłuszczy, jeżeli jest to jednak konieczne, użyj oliwy z oliwek, masła klarowanego lub oleju kokosowego
 • Należy do minimum ograniczyć tłuszcze zawierające kwasy nasycone
 • Należy wyeliminować z diety margaryny i inne mieszanki tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, które są produktami sztucznymi nie przyswajanymi przez organizm
 • Tłuszcz znajdujący się w rybach działa ochronnie na serce, dlatego powinniśmy je spożywać
 • Najzdrowszy jest olej kokosowy, lniany, z pestek winogron, z wiesiołka
 • Tłuszcze roślinne należy spożywać w postaci olejów z pierwszego tłoczenia na zimno

CHOLESTEROL

Cholesterol to substancja podobna do tłuszczu, która odgrywa kluczową rolę w każdej komórce Twojego ciała, ponieważ jest budulcem komórek i hormonów. Cholesterol wytwarzany jest w wątrobie, a także dostarczany do organizmu wraz z pożywieniem. Istnieją dwa rodzaje cholesterolu: LDL I HDL. Cholesterol LDL przemieszcza się z wątroby i żołądka do jelit, skąd jest uwalniany do krwiobiegu i rozprowadzany po tkankach. Jego nadmiar może tworzyć złogi powodując zwężenie tętnic, dlatego nazywany jest złym cholesterolem. Nadmiar cholesterolu we krwi jest jednym z głównych czynników rozwoju chorób serca. Drugi typ cholesterolu – HDL, również wędruje z wątroby i żołądka do jelit, skąd jest uwalniany do krwiobiegu. Jednak w odróżnieniu od złego cholesterolu, HDL wraca do wątroby gdzie ulega rozkładowi, dlatego nazywany jest dobrym cholesterolem.

 • LDL - Stopniowo odkłada się w naczyniach, tworząc blaszkę miażdżycową i staje się przyczyną niedokrwiennej choroby serca. LDL nazywa się potocznie złym cholesterolem.
 • HDL - Działa przeciwmiażdżycowo i nazywany jest dobrym cholesterolem.

Literatura:

- "Detoks ciała i umysłu" Ewa Trojanowska

- "Żyj zdrowo i aktywnie" Anna Lewandowska

 

Martyna Piątek

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Wysłane przez aaa (niezweryfikowany) w pt., 2016-12-02 14:15

jest tu wiele nieprawdziwych informacji, prosze poczytc sobie cholesterol--naukowe klamstwo, oraz cos o tluszczach trans ktore jako jedyne są bardzo szkodliwe

Wysłane przez Lukas (niezweryfikowany) w pon., 2016-12-12 15:51

Takich bredni dawno nie czytałem

Wysłane przez Bzdury! (niezweryfikowany) w wt., 2017-03-07 21:51

Stek bzdur i nonsensów, przepisanych z kobiecych portali. Nie sposób odnieść się do szczegółów bo całość jest do wywalenia a autorce polecam douczenie się, ale nie z babskich portali. Sam fakt i skutki utleniania się lipidów wywraca cały ten "artykuł" do góry nogami, a ryby to może byłyby zdrowe gdyby nie to, że są składowiskiem odpadów przemysłu chemicznego.

Wysłane przez drmaturgia (niezweryfikowany) w wt., 2017-07-11 08:41

"Nadmiar cholesterolu we krwi jest jednym z głównych czynników rozwoju chorób serca" to jest bullshit Pani martyni

Wysłane przez Lola (niezweryfikowany) w czw., 2017-08-31 09:27

Jaka jest prawidlowa wartosc cholesterolu .Różne źródła podają różne informacje Niektore doniesienia mowia ze podane wartosci do 200 sa zaniżane a prawidłowa wartosc moze dochodzic do 250.

Wysłane przez baran1956 (niezweryfikowany) w ndz., 2018-05-06 20:51

Całkowicie popieram poprzednie komentarze.