1. Czym jest zakwaszenie organizmu?

Zakwaszony organizm to taki, w którym równowaga kwasowo-zasadowa ustroju jest zaburzona.. Tym, co powoduje zakwaszenie organizmu są składniki mineralne zawarte w pożywieniu, przede wszystkim fosfor, siarka i chlor. Dlatego właściwa dieta ma wielkie znaczenie dla utrzymania prawidłowej homeostazy, pH krwi oraz płynów ustrojowych. Gdy równowaga kwasowo-zasadowa zostanie zaburzona, może dojść do kwasicy lub zasadowicy. Na czym więc polega równowaga? To zachowanie odpowiedniego stosunku kationów i anoniów w płynach ustrojowych, dzięki czemu pH krwi jest prawidłowe, a wszystkie procesy życiowe przebiegają we właściwy sposób. Dlatego tak istotna jest nasza codzienna dieta i produkty, które wybieramy. Jedzenie, które konsumujemy trawione jest w układzie pokarmowym, a zawarte w nim substancje odżywcze wpływają na odczyn w narządach i tkankach, tym samym wykazując działanie zakwaszające lub alkalizujące. Nasza krew powinna mieć odczyn lekko zasadowy (naturalne pH krwi wynosi 7,35–7,45).

                                                                                          

                                                                                             

 

2. Co wpływa na zakwaszenie organizmu?

  • Otyłość
  • Brak aktywności fizycznej
  • Stres
  • Niewłaściwa dieta (kwasotwórcze produkty)
  • Nadmiar toksyn
  • Stany zapalne

3. Objawy zakwaszenia organizmu

Najważniejsza to obserwacja własnego organizmu. Objawy zakwaszenia można zaobserwować poprzez czynności narządów. Symptomy są naprawdę różne, dlatego trzeba być wyczulonym na wszelkie dolegliwości. Przy zakwaszeniu organizm traci dużo energii, aby utrzymać prawidłowe pH krwi.

Objawy:

  • Bóle mięśni i kości
  • Brak energii i zmęczenie
  • Zła kondycja włosów, skóry i paznokci
  • Skłonności do wirusowych i bakteryjnych zakażeń
  • Wahania nastroju
  • Problemy z waga i utrzymaniem jej na stałym poziomie
  • Nudności i bóle brzucha
  • Bóle głowy i mroczki przed oczami
  • Problemy z cerą (krostki i pryszcze)

To tylko niektóre z objawów. Należy pamiętać, że zakwaszenie ma ogromny wpływ na kondycję naszego zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Wysoki poziom zakwaszenia zakłóca spalanie glukozy i sprzyja wysokim poziomom cukru we krwi. Bóle brzucha, nudności i niestrawności to zdecydowanie nieprzyjemne objawy. Z powodu nadmiaru CO2 w układzie nerwowym występują bóle głowy, senność i brak koncentracji. Zakwaszony organizm jest zdecydowanie bardziej podatny na infekcję. A dla nas sportowców szczególnie niekorzystnym objawem jest spadek siły mięśni i ich skurczów, gorsza kondycja i osłabienie sprawności fizycznej.

 

W kolejnym artykule zestawienie produktów zakwaszających i odkwaszających organizm. Dowiecie się co jeść, a czego unikać, aby utrzymać pH krwi na właściwym, lekko zasadowym poziomie.

 

Martyna Piątek

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Wysłane przez Biegacz800m (niezweryfikowany) w sob., 2016-04-09 05:53

To co powinnismy w takim razie jesc aby nasz organizm mial jak sie zregenerowac po ciezkim treningu i jednoczesnie zeby miec energie na kolejna dawke wysilku fizycznego, jak np szybkosc ktora mocmo zakwasza?

Wysłane przez Martyna Piątek w sob., 2016-04-09 09:42

------->odpowiedź w kolejnym artykule

Wysłane przez Wiola (niezweryfikowany) w pt., 2016-08-19 08:29

Z powodu zakwaszenia organizmu zamieniłam silnie kwasotwórczą kawę na żeń- szeń, który pobudza i umysł i ciało i zwiększa odporność na stres. Jakiś czas temu męczyło znużenie i senność całymi dniami, nie mogłam się skupić na niczym, a odkąd stosuję Gold żeń– szeń complex nie mam z tym problemów, mam mnóstwo energii i siły przez cały dzień, nawet po dziesięciu godzinach pracy czuję się dobrze i nie mam problemu z pamięcią i koncentracją. Po żeń- szeniu nie mam spadków energetycznych.