Dość często otrzymuję od Was pytania o to co jeść, jakie suplementy dokładać i kiedy oraz co one tak na prawdę dają. Należy Wam się więc małe kompendium wiedzy z tego co i jak warto przyjmować.

Przed i w czasie treningu

Dlaczego przed i w czasie, a nie osobno? Dlatego, że przy dłuższych treningach musimy ciągle uzupełniać niezbędne składniki odżywcze. Ale od początku.

Węglowodany - przed treningiem zjedz posiłek, którego głównymi składnikami będą wysokiej jakości węglowodany, jak na przykład razowy makaron, czy brązowy ryż z dodatkiem białka. W trakcie treningu natomiast postaw na napoje izotoniczne, które bardzo szybko uzupełnią braki powstałe przy ćwiczeniach.

Aminokwasy BCAA - stosujemy na jakieś 20 do 30 minut przed treningiem. Ich głównym celem jest ochrona przed rozkładem komórek w naszych organizmach. Do tego należy wziąć drugą porcję BCAA zaraz po treningu. W dni nietreningowe natomiast zaleca się zażywać po i przed spaniem.

Kreatyna - dzięki niej można zauważyć szybszy przyrost tkanki mięśniowej oraz wzrost wydolności organizmu, dzięki czemu wolniej zaczynamy odczuwać zmęczenie. Stosujemy ją bezpośrednio przed i zaraz po treningu. Warto ją także włączyć w dni nietreningowe i stosować po przebudzeniu oraz na około 20 min przed obiadem.

Woda z minerałami - nie muszę Wam chyba powtarzać, jak ważne jest picie wody podczas treningów, więc wybierajcie mądrze. Woda, którą ja polecam, to Magnesia, ponieważ poza samym nawadnianiem, dostarcza naszym organizmom spory zapas magnezu.

Po treningu

Tak jak już wspomniałem - warto odżywić się aminokwasami BCAA, kreatyną i węglowodanami, najlepiej w możliwie płynnej postaci.

Poza tym spróbujcie napojów regenerujących, pamiętając przy tym, by wybierać produkty, które poza wspieraniem regeneracji tkanek, biorą udział w odbudowie rezerwy energetycznej, jaka została zużyta w trakcie treningu. Warto też pamiętać o tym, by możliwie wykluczyć przy tym przyjęcie nadmiaru kalorii.

Dodatkowo zawsze zachęcam Was do stosowania potasu i magnezu i witaminy C - obojętnie czy dzień jest treningowy, czy nie - zacznijcie go od pomidora pełnego potasu i od szklanki Magnesi z cytryną, które na pewno sprawią, że dzień rozpoczniecie z masą energii.

Na zdrowie!

 

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.