CZYM JEST KASZA?

Kasza to obtaczane i polerowane lub rozdrabniane bielmo ziaren zbóż i nasion pseudozbóż, które zostały poddane obróbce termicznej, oczyszczone, odtłuszczone, a następnie pozbawione niejadalnej łuski, plewki kwiatowej i zarodka. Bogata w białko i węglowodany, wykorzystywana często do produkcji otrębów.

Kasze w zależności od grubości ziarna można podzielić na drobnoziarniste, średnioziarniste i gruboziarniste.

   

PODZIAŁ KASZ W ZALEŻNOŚCI OD GATUNKU ZBOŻA LUB ROŚLINY:

 

RODZAJ ZBOŻA, PSEUDOZBOŻA RODZAJ KASZY
gryka kasza gryczana (prażona, nieprażona)
pszenica kasza manna, kuskus, bulgur
jęczmień kasza jęczmienna (pęczak, perłowa, wiejska)
proso kasza jaglana
owies kasza owsiana
orkisz kasza orkiszowa
kukurydza kasza kukurydziana
quinoa (komosa ryżowa) quinoa
amarantus amarantus
ryż ryż

 

CHARAKTERSYKA POSZCZEGÓLNYCH RODZAI KASZ:

1. Kasza gryczana - jest idealnym elementem dań mięsnych i wegetariańskich. Świetne źródło błonnika i białka bezglutenowego ( osoby nietolerujące glutenu spokojnie mogą ją spożywać), co ważne - nie zakwasza organizmu. Watwarzana z nasion gryki zwyczajnej, pseudozboża.

2. Kasza kukurydziana - na bazie kukurydzy wytwarza się kaszę, mąkę, placki, pieczywo, ciasta, piwo, płatki śniadaniowe, olej, chrupki. Kasza powstaje z obłuszczonego i połamanego ziarna kukurydzy i ma postać drobnego grysiku koloru żółtego. Nie zawiera glutenu.

3. Kuskus - wyprodukowany z twardej pszenicy durum, ma barwę jasnożółtą lub ciemnożółtą w wersji razowej, a jeśli powstał z gotowanych i suszonych ziaren kukurydzy - intensywnie żółtą.

4. Bulgur -  ma żółtawy kolor i lekko orzechowy posmak, Kaszę otrzymuje się z ziaren twardej pszenicy durum, które poddawane są gotowaniu, suszeniu i mieleniu. Bogata w witaminy, pierwiastki mineralne i inne substancje odżywcze. 

5. Quinoa - inaczej komosa ryżowa, to pseudozboże i jednocześnie daleki krewny szpinaku. Zawiera saponiny, które są naturalnym środkiem ochronnym roślin i nadają smak goryczy.

6. Kasza jaglana - wykorzystywana do produkcj jagly, czyli lekko żółtej kaszy, mąki i płatków. Jaglana zawiera kilka razy więcej magnezu, żelaza i witamin z grupy B niż jęczmienna. Pomocna w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Jest lekkostrawna i nie zawiera glutenu.

7. Kasza owsiana - kasza owsiana  w porównaniu do płatków ma mniejszy stopień przetworzenia, bogatsza jest w błonnik i składniki mineralne.

8. Kasza orkiszowa - produkt pożywny, lekkostrawny i łatwo przyswajalny. Ten gatunek pszenicy jest mniej wydajny i trudniejszy do uprawy, mimo to ma więcej właściwości prozdrowotnych niż inne zboża.

9. Kasza jęczmienna - obniża poziom cholesterolu, zalecana jest również w diecie cukrzycowej. Osoby chore na celiakię nie mogą jej spożywać, ze względu na zawartość glutenu.

10. Pęczak - najstarsza i najmniej przetworzona kasza jęczmienna. Otrzymywana jest z obłuskanych niepokruszonych ziaren, dzięki czemu zachowuje cenne mikroelementy i makroelementy.

11. Perłowa - inaczej mazurska, otrzymuje się ją z przecięcia pęczaku na drobne, średnie lub grube cząstki, a następnie obtoczeniu i polerowaniu. Pod wływem takiej obróbki, kasza traci nieco na wartości odżywczej.

12. Wiejska - pochodna pęczaku, po pocięciu odmiana ta nie jest poddawana polerowaniu, dzięki czemu bogatsza jest w cenne dla zdrowia składniki.

13. Amarantus - nasiona amarantusa nie zawierają glutenu, dzięki czemu mogą gościć w daniach osób na diecie bezglutenowej. Amarantus zawiera antyoksydanty, tłuszcz (złożony z jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych), białko i aminokwasy siarkowe ( co czyni amarantus jeszcze zdrowszą rośliną).

14. Ryż - mimo, że największymi producentami ryżu na świecie są kraje Azji Południowo-Wschodniej, stanowi on podstawę dla wyżywienia 1/3 ludności świata. Istnieje conajmniej 40 000 odian ryżu, odmiennych kolorem, kształtem, stopniem oczyszczenia, wielkością czy sposobem obróbki. W ryżu nie ma glutenu, dlatego mogą go jeść osoby nietolerujące tego białka. Jest lekkostrawny i wolno trawiony, dzięki czemu dostarcza energii na długi czas (pod warunkiem, że ugotuje się go na półtwardo, ponieważ rozgotowany ryż ma wysoki indeks glikemiczny i mniej składników odżywczych).

PODZIAŁ KASZ NA GLUTENOWE I BEZGLUTENOWE:

KASZE ZAWIERAJĄCE GLUTEN KASZE NIEZAWIERAJĄCE GLUTEN
kasza manna kasza gryczana
kasza jęczmienna (pęczak, wiejska, perłowa) kasza jaglana
kuskus kasza owsiana
kasza orkiszowa kasza kukurydziana
bulgur quinoa
  amarantus
  ryż
   

 

TECHNIKA PRZYGOTOWYWANIA KASZ

Aby prawidłowo ugotować kaszę należy uwzględnić te trzy czynniki:

  • zachować odpowiednią ilość wody w stosunku do kaszy
  • pilnować odpowiedniej temperatury obróbki cieplnej
  • trzymać się określonego czasu przygotowania danej kaszy

Literatura: 

- "Kipi Kasza" Paweł Łukasik

Martyna Piątek

 

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Wysłane przez eljot (niezweryfikowany) w pon., 2016-03-21 08:27

To jak to jest z tym kuskusem? Glutenowy czy bez? I co z kaszą owsianą? Zawsze mi się wydawało, że owies zawiera gluten, myliłem się?

Wysłane przez Anonymous (niezweryfikowany) w pon., 2018-03-12 22:08

Jeśli zawiera pszenice to tak

Wysłane przez Ania (niezweryfikowany) w pon., 2016-03-28 22:51

A kasza owsiana na pewno nie ma glutenu? Osoby bezglutenowe nie jedzą np. płatków owsianych, jeżeli nie jest na nich wyraźnie napisane, że nie zawierają glutenu - chodzi o to, że jeżeli owies rośnie blisko pszenicy to może zawierać gluten, dlatego bezglutenowe płatki owsiane muszą być robione z odpowiednio uprawianego owsa.

Wysłane przez bronka (niezweryfikowany) w pt., 2016-04-01 22:46

Jakim cudem kuskus nie zawiera glutenu - przecież powstaje z pszenicy?

Wysłane przez Anonymous (niezweryfikowany) w pon., 2017-06-26 06:20

jak wol napisaneze zawiera gluten...

Wysłane przez perpetua (niezweryfikowany) w wt., 2016-09-27 12:17

kuskus zawiera na 100% gluten, tak samo kasza jaglana i owsiana ! kuskus bezglutenowy istnieje i jest kuskusem z kukurydzy i ryzu! kasza jaglana i owsiana tez istnieja bez glutenu ale m,usza byc oznaczone gluten free!! ostroznie!

Wysłane przez manu (niezweryfikowany) w wt., 2016-09-27 12:20

kasza jaglana nie zawiera glutenu

Wysłane przez Taf (niezweryfikowany) w ndz., 2017-01-15 10:19

Kompletnie niewiarygodny blog. Dlaczego autor wypisuje takie bzdury i nie poprawia błędów pomimo tego, że już kilka osób zwróciło mu na nie uwagę. :(

Wysłane przez Anonymous (niezweryfikowany) w pt., 2017-08-25 20:04

może czytajcie ze zrozumieniem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Wysłane przez Anonymous (niezweryfikowany) w wt., 2018-02-27 17:50

przecież pisze, że kasza manna, KUSKUS, jęczmienna, orkisz .... to: "KASZE ZAWIERAJĄCE GLUTEN"

Wysłane przez Anonymous (niezweryfikowany) w pt., 2018-10-05 12:18

Ryż zaliczony do kasz, wiara w zakwaszanie organizmu, które nie istnieje, twierdzenie że pomimo obłuskania zboże zachowuje wszystkie wartości odżywcze, "zalecana na diecie cukrzycowej" - bo oczywiście piszący ma tytuł dietetyka klinicznego lub diabetologa, quinoa pod wpływem tego wpisu zmieniła smak ze słodkiego na gorzki, "mimo to ma więcej właściwości prozdrowotnych niż inne zboża" - czyli puste zdania, w dodatku błędne, nie "lekkostrawne" tylko łatwostrawne, (o ryżu) "lekkostrawny i wolno trawiony" - czyli nie ma to jak zgrafomanić sobie oksymoron, bo są to oczywiste przeciwieństwa, już pomijając brak wzięcia pod uwagę rodzaju ryżu, czyli łuskanego białego lub innych odmian niełuskanych jak dziki i brązowy i wiele innych błędów zarówno merytorycznych jak i w nazewnictwie. Nie pisał tego dietetyk z wykształceniem wyższym, tylko laik będący w najlepszym wypadku amatorem i entuzjastą pokarmu, jak każdy żyjący organizm na ziemi. Proponuję schować kredki i przestać pisać głupoty, bo jest to marnowanie czasu ludzi, celowe wprowadzanie w błąd oraz egoistyczny szczyt ignorancja i nieuctwa.

Wysłane przez Aga (niezweryfikowany) w śr., 2019-09-11 12:56

WSZYSTKIE ZBOZA Z RODZINY TRAW MAJĄ GLUTEN,CZYLI WSZYSTKIE TU WYMIENIONE ! JEDYNIE ZBOZA NAJCZESCIEJ W POLSCE UŻYWANE (4 PODSTAWOWE) SĄ NIEPRZYSWAJANE PRZEZ ORGANIZM LUDZKI, NATOMIAST POZOSTALE NIECO LEPIEJ ... Warto posluchac np Bożeny Przyjemskiej na YT

Wysłane przez Mum (niezweryfikowany) w pt., 2020-02-28 15:52

Rodzajów, a nie rodzai! Nie ma takiego słowa

Wysłane przez Monika (niezweryfikowany) w czw., 2022-03-24 12:31

Owies nie ma glutenu, chyba że był siany na polu na którym wcześniej rosła pszenica, albo pszenica jest uprawiana zaraz obok owsa, co w Polsce jest standardem. Gluten przesiąka do tego ziarna. Specjalne wytyczne daje się rolnikom którzy chcą uprawiać bezglutenowy owies.