Jednym z najtrudniejszych zadań dla osób, które debiutują w maratonie jest precyzyjne oszacowane swoich możliwości. Co prawda w Internecie możemy znaleźć sporo kalkulatorów biegowych, dzięki którym będziemy w stanie mniej więcej oszacować swoje możliwości, ale żaden z nich nie jest na tyle precyzyjny, aby dać nam wystarczającą pewność. Dlatego najlepszym weryfikatorem naszej formy są sprawdziany lub testy przeprowadzane najlepiej w obecności naszego trenera.

Pod koniec 2014 roku wziąłem udział w maratonie Nowojorskim. Na jednym z oficjalnych treningów przed startem w maratonie w NY poznałem mentora wielu biegaczy: Barta Yasso, który opracował autorską metodę zwaną Yasso 800s. Yasso 800s, to trening po wykonaniu którego mniej więcej jesteśmy w stanie oszacować nasz czas na mecie maratonu. Brzmi niewiarygodnie? A jednak! Trening Yasso 800s został sprawdzony przez wielu biegaczy na całym świecie i co ciekawe jego skuteczność jest zaskakująco wysoka. Sam jestem tego najlepszym przykładem. W 2012 roku, na 2 tygodnie przed startem w Maratonie Warszawskim pobiegłem z jak wujek Yasso przykazał. Według testu mój czas na mecie powinien wynieść 2h57'30'' . W rzeczywistości mój czas na mecie był o 40 sekund lepszy. Nie mniej jednak próba okazała się być niezwykle precyzyjna.

Na czym polega Yasso 800s?

Yasso polega na wykonaniu 10 powtórzeń o długości 800 metrów. Przerwa między odcinkami trwa tyle samo ile zajmuje pokonanie 800 metrów. Czas pokonywania jest odniesieniem do czasu w maratonie. Dla przykładu: jeśli planujemy pokonać maraton w 2 godziny 59 minut, wtedy 800 metrów pokonujemy w 2 minuty i 59 sekund. Jeśli wykonasz taki trening na 10 do 17 dni przed maratonem, to masz pewność, że stać Cię na zakładany wynik. Bardzo ważne jest, aby podczas biegu utrzymywać równe tempo bez np. finiszowania na ostatnich 200 metrach. Podczas wykonywania powinniśmy czuć, że kontrolujemy tempo, oddech i technikę biegu. Jest to wysiłek na pograniczu polskiego II i III zakresu, co automatycznie sprawia, że jest to mocno wymagający trening. Jak to bywa przy intensywnych treningach powtórzeniowych walka toczy się nie tylko w mięśniach, ale i w naszych głowach. Dzięki temu ćwiczymy też nasze przygotowanie mentalne.

O czym trzeba pamiętać?

Przede wszystkim o tym, że Yasso 800s to doskonałe narzędzie sprawdzające naszą formę. Wykonanie dziesięciu "osiemsetek" w tempie 2'50'', wcale nie daje nam gwarancji sukcesu na mecie. Nawet najlepiej wykonany Yasso nie zastąpi dobrze przepracowanego okresu przygotowawczego do sezonu.

PS zachęcamy Was do skorzystania z kalkulatora.
 

 

 

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Kalkulator tempa interwałów Yasso 800

Proszę podać planowany czas maratonu w formacie HH:MM:SS lub MMM:SS.