Rynek aplikacji dla osób aktywnych rośnie z roku na rok w bardzo szybkim tempie. Nowe technologie dają nam coraz większe możliwości monitorowania swoich postępów i w znacznym stopniu ułatwiają osobom początkującym wejście w świat zdrowego stylu życia. Poniżej przedstawiam trzy subiektywnie najlepsze aplikacje dla biegaczy dostępne na naszym rynku. W moim zestawieniu zabrakło takich aplikacji jak Nike+, Strava czy Runastic, a to wszystko dlatego, że postanowiłem wybrać te aplikacje, które według opinii dostępnych na specjalistycznych forach dla biegaczy zebrały najlepsze recenzje. Zaskoczeniem w zestawieniu może być polska aplikacja Run-Log.com, która być może wizualnie odstaje od reszty, ale w zamian oferuje doskonałą precyzję pomiaru oraz stabilność technologiczną. Nie możemy jednak zapominać, że najcenniejszą technologią jaką mamy jest nasze własne ciało, którego poznanie i wyczucie to jedna z największych treningowych sztuk.

1. Endomondo

Endomondo to najpopularniejsza aplikacja dla osób aktywnych w Polsce, dostępna na telefony z systemem Android, Windows Phone i iOS. Co więcej aplikacja synchronizuje się z większością dostępnych na rynku zegarków dla biegaczy, takich firm jak Garmin, TIMEX czy Polar. Śmiało można powiedzieć, że popularność aplikacji idzie w parze z jakością oferowanych możliwości. Co prawda, aby uzyskać dostęp do pełnego wachlarza funkcjonalności, trzeba wykupić płatną subskrypcję w planie miesięcznym lub rocznym, ale to z pewnością będą dobrze zainwestowane pieniądze. Wersja płatna pozwala także na dostęp do zaawansowanych statystyk naszych treningów, obsługę pulsometru i krokomierza czy większą ilość rodzajów treningów. Osoby, które nie chcą inwestować w dodatkowe funkcjonalności mogą korzystać z wersji bezpłatnej, która z pewnością zda egzamin w przypadku rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem. Ogromną zaletą aplikacji Endomondo jest prostota i intuicyjny interfejs. Aby rozpocząć trening, wystarczy jedynie wybrać rodzaj aktywności i pozwolić aplikacji na połączenie z GPS-em. Aplikacja rejestruje prędkość, czas wysiłku, przebyty dystans, spalone kalorie, a nawet poziom nawodnienia. Widok tego, co będzie w pierwszej kolejności będzie nam pokazywać aplikacja jest rzecz jasna zależy od nas. Oczywiście ostatnie dwie opcje należy traktować z dużym przymrużeniem oka i traktować wyłącznie jako dane szacunkowe. Ciekawą funkcjonalnością jest trener audio, który informuje nas o aktualnym tempie i spełnia ważną rolę w podtrzymaniu motywacji w trakcie wykonywania treningu. Z mojego punktu widzenia jedną z najcenniejszych opcji jest możliwość personalizacji własnych treningów, dzięki czemu możemy jeszcze bardziej spersonalizować aplikację. Endomondo daje możliwości precyzyjnej analizy treningów, jak również jest doskonałym narzędziem motywacyjnym dzięki aspektom społecznościowym oraz wielu rywalizacjom, które mogą nas dodatkowo zmotywować do podejmowania regularnych treningów.

2. RunKeeper

RunKeeper to aplikacja przynajmniej tak samo popularna, jak opisywane wcześniej Endomondo Sports Tracker. Dużą zaletą aplikacji jest wbudowany odtwarzacz muzyczny, który możemy połączyć z inną, popularną aplikacją Spotify. Tę opcję powinni szczególnie docenić biegacze, którzy kochają biegać z muzyką. Według wielu biegaczy, RunKeeper to najlepsza aplikacja na rynku z punktu widzenia funkcjonalności dostępnych w wersji darmowej. Jeśli chodzi o wirtualnego trenera, aplikacja zbiera znakomite recenzje. Możemy nie tylko śledzić pokonywaną trasę, na bieżąco kontrolując przebyty dystans, średnią prędkość, spalone kalorie, ale także podglądać na mapie przebytą trasę. W porównaniu do Endomondo, RunKeeper nie posiada tak bardzo rozbudowanej społeczności osób aktywnych, co może być zniechęcające dla tych, którzy potrzebują więcej motywacji z zewnątrz. Z mojego zawodniczego jak i trenerskiego punktu widzenia, RunKeeper oferuje najbardziej kompleksowe statystyki treningów, które pozwalają bardzo dokładnie monitorować dotychczasowe rezultaty.

3. Run-log.com

Run-log.com to rodzima, polska aplikacja, która nie ustępuje swoim zagranicznym konkurentom z punktu widzenia oferowanych funkcjonalności. Towarzyszy jej serwis WWW, umożliwiający m.in. przeglądanie treningów. Największe zalety – prostota, intuicyjność i szybkość działania - sprawiają, że aplikacja jest idealnym rejestratorem treningów dla początkujących biegaczy. Dużym atutem run-loga są niskie wymagania sprzętowe i niewielkie zużycie transferu, dzięki czemu jest to idealne rozwiązanie dla posiadaczy słabszych telefonów. Dodatkowe funkcje, jak aktywowanie planów treningowych, treningów interwałowych czy choćby wyszukiwarka imprez biegowych, zaspokoją potrzeby bardziej zaawansowanych. Run-log według wielu biegaczy to najbardziej bezawaryjna aplikacja dostępna na rynku. I być może najważniejsze - aplikacja jest w 100% darmowa i według wielu fanów biegania z aplikacjami, run-log.com nie ma sobie równych z punktu widzenia dokładności pomiaru GPS. Jedynym minusem może być jej dostępność. Niestety run-log w obecnej wersji jest dostępny wyłącznie na telefony z systemem Android i zegarki z Android Wear.

A Ty... z jakimi aplikacjami biegasz?

Tekst pierwotnie ukazał się w magazynie SHAPE.

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Wysłane przez CzesławBiega (niezweryfikowany) w czw., 2015-07-30 11:20

Najlepsza ever to Sports Tracker - http://www.sports-tracker.com