Jak zaczęliśmy pisać tą relację, polska reprezentacja, po czterech dniach rywalizacji, znajdowała się na czwartym miejscu w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Europy w lekkiej atletyce. Ostatniego dnia, w niedzielę, było kilka szans medalowych, ale nasi zawodnicy przeszli samych siebie i zdobyli kolejną pulę medalową awansując na coraz wyższe miejsca, aż po ostatniej konkurencji na pierwsze w ogólnej klasyfikacji. Pogrom. Sześć razy złoto, pięć srebro, jeden brąz. Nawet te liczby dowodzą, że nasi lekkoatleci nie pojechali tam z kompleksami, tylko aby brać najwyższe stopnie podium. Mogło być nawet jeszcze lepiej, bo rozgrywanym po raz pierwszy na mistrzostwach Europy biegu półmaratońskim nasz reprezentant Marcin Chabowski po świetnej walce zajął czwarte miejsce z czasem 1:02:54, dokładnie tak samo jak kobieca sztafeta 4x400m.

Poniżej zdobywcy medali, w dwóch konkurencjach potrzebne były dwa wiersze tabelki, bo na podium znalazło się dwóch polaków - w rzucie młotem i biegu na 800m mężczyzn:

800m mężczyzn Marcin Lewandowski 2 1:45,54

Szczególnie cieszy rezultat biegu na 800m gdzie na najwyższych dwóch stopniach podium znalazło się dwóch Polaków, którzy po raz kolejny potwierdzili swoją klasę.

To nie wszystko jednak, mamy bardzo dobre dwa wyniki w półmaratonie - wspomniane wcześniej czwarte miejsce Marcina Chabowskiego i 16 miejsce Szymona Kulki, a wśród kobiet dobrze spisała się Agnieszka Mierzejewska, która dobiegła na miejscu 9 z czasem 1:12:10.

W biegu na 1500m kobiet, w finale biegła jeszcze Sofia Ennaoui, która z czasem 4:34,84 zajęła miejsce 7.

Nasza sztafeta 4x100m kobiet w składzie: Agata Forkasiewicz, Anna Kiełbasińska, Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda zajęła w finale również 7 miejsce.

Z kolei sztafeta 4x400m kobiet w składzie: Ewelina Ptak, Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub, Justyna Święty, z czasem 3:27,60 uplasowała się na 4 miejscu.

W finale rzutu oszczepem, z wynikiem 79,40, Marcin Krukowski zajął 6 miejsce.

W finale biegu na 3000m z przeszkodami kobiet Matylda Kowal zajęła miejsce 14 z czasem 9:57,27.

Dla porządku dodajmy, że obecność w w serii finałowej takiej imprezy to nie jest prosta sprawa.

Dla nas najciekawsze było oglądanie biegów w wykonaniu Polaków i tu jest się od kogo uczyć.

Dla przykładu profesorskie rozegranie biegu półfinałowego na 800m w wykonaniu Adama Kszczota: