1. SKŁAD MIODU

Zależy od tego z jakiej rośliny, lub roślin został wytworzony. W skład miodu wchodzą: cukry, związki białkowe, enzymy, kwasy organiczne, składniki mineralne i witaminy. Cukry znajdujące się w miodzie to przede wszystkim cukry proste, czyli glukoza i fruktoza. Zawarte w miodach związki białkowe to głównie globuliny i albuminy. Za smak miodu odpowiedzialne są kwasy organiczne. Miód wzbogacony jest o takie kwasy organiczne jak:  kwas jabłkowy, cytrynowy, masłowy, mlekowy, octowy i inne. Produkt ten nie zawiera dużych ilości witamin, jednak te, które już posiada występują w formie łatwo przyswajalnej. Ilość witamin i minerałów zależy od rodzaju miodu.

2. MIÓD W DIECIE BIEGACZA

Miód zalecany jest sportowcom w okresie wzmożonej aktywności, ponieważ podwyższa wydajność treningu, przyspiesza regenerację i redukuje objawy zmęczenia. Głównym elementem, który napędza nasz organizm są węglowodany. Ważne jest by dostarczane przez nas węglowodany w trakcie, przed i po treningu były dobrej jakości, a proces ich wchłaniania nie trwał długo. Miód znacząco różni się od cukru, który zbudowany z sacharozy  rozkłada się w naszym organizmie bardzo długo (około 2 godziny), podczas gdy glukoza i fruktoza zawarta w miodzie wchłaniają się do krwi już po 15 min a cały proces wchłaniania zaczyna się w jamie ustnej. Podczas wysiłku mięśnie czerpią energię z glukozy obecnej we krwi oraz z glikogenu zawartego w wątrobie i mięśniach. Podczas intensywnego treningu istnieje potrzeba regularnego uzupełniania energii i substancji odżywczych. Niedobory powodują osłabienie i bóle mięśni. Miód jest bogaty w potas, który utrzymuje równowagę płynu wewnątrzkomórkowego, chroni organizm przed odwodnieniem, a także reguluje pracę serca. Miód wykazuje działanie antybakteryjne, może więc być wykorzystywany w celu obniżenia ryzyka przeziębień po zakończonym i wyczerpującym wysiłku fizycznym. Jest doskonałym źródłem szybkiej energii dla organizmu. Zawarte w nim enzymy ułatwiają przyswajanie innych składników z pożywienia.

3. LECZNICZE DZIAŁANIE MIODU

Miód ma pozytywny wpływ na pracę serca i układ krążenia, zwiększa siłę skurczu i wydolność serca, obniża ciśnienie krwi i przeciwdziała arytmii. Miód redukuje złogi tłuszczu zalegającego w tętnicach, zabezpiecza tym samym układ sercowo-naczyniowy przed ryzykiem zmian miażdżycowych. Miód ma działanie uspokajające i łagodzące napięcie nerwowe, dzięki czemu bierze czynny udział w zaburzeniach układu nerwowego. Z pewnością słyszeliście o cudownym działaniu miodu podczas choroby. Zawdzięcza to swoim właściwościom wykrztuśnym, dzięki czemu pomaga w przeziębieniu, chrypie, kaszlu, zapaleniu gardła i oskrzeli. Miód poprawia pracę jelit. Przyczynia się do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.

Ph miodu zbliżone jest do ph ludzkiej skóry, dzięki czemu może być stosowany zewnętrznie na skórę. Działa wygładzająco, przeciwzapalnie, rozjaśniająco i zmiękczająco.

4. JAK STOSOWAĆ MIÓD

Miód ma wiele zastosowań w kuchni. Jest idealnym dodatkiem do deserów, koktajli, słodkich śniadań, napojów. Jest dobrym zamiennikiem cukru, na pewno zdrowszym. Warto pamiętać, że 1 łyżeczka cukru ma 20kcal. Każda substancja słodząca zwiększa kaloryczność posiłku. Zamień cukier na miód, puste kalorie zastąpisz tymi zdrowymi, wzbogacisz posiłki i napoje w prozdrowotne składniki.

 

Martyna Piątek

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.