Tygodnie, a czasem miesiące przygotowań. Plan treningowy zrealizowany, choć, choć jak wiadomo, niełatwo wszystko pogodzić. Jesteśmy na ostatniej prostej zmierzającej do startu półmaratonu. Ten tydzień to już luzowanie, nawadnianie i ewentualnie ładowanie węglowodanów. Jak się chce pobiec życiówkę, to sporo rzeczy trzeba dopilnować przed startem. Możemy niestety sporo popsuć przyjmując złą strategię na sam start.

Ale jaką bieg może mieć strategię? Okazuje się, że bardzo różne. Zasadniczo większość z nas przecenia własne samopoczucie w pierwszej połowie dystansu, które jest często wynikiem odpoczynku w ostatnim tygodniu oraz adrenaliny, która normalnie na zawodach się wydziela. Następnie druga połowa przebiega w atmosferze tak zwanego odcięcia, zgonu, człapania, czy jak tam to sobie każdy nazywa. Są też osoby, które wolą w pierwszej połowie uzyskać już dobry czas, a później dają radę utrzymać w miarę równe tempo, tak aby mimo wolniejszego biegu dało się dowieźć wynik do mety.

Proponujemy Wam dokładne zaplanowanie tempa. Bardziej doświadczeni biegacze, mający na koncie już kilka półmaratonów być może są w stanie powiedzieć w jakich warunkach osiągali swoje rekordy życiowe. Czy pierwsza połowa była szybsza, czy wolniejsza? A może tempo było równe od początku do końca? Czy dałoby się tą wiedzę wykorzystać i zaplanować sobie start, który będzie miał największe prawdopodobieństwo sukcesu?

Strategie startowe możemy podzielić na trzy rodzaje:

  • Negative split - tempo drugiej połowy szybsze niż pierwszej
  • Równe tempo
  • Positive split - tempo drugiej połowy wolniejsze niż pierwszej

W poniższym kalkulatorze możemy wybrać różne proporcje czasu spędzonego na obu połówkach. Na przykład 52/48 oznacza, że mamy przebiec pierwszą połowę w czasie 52% zakładanego, a później przyspieszyć, aby druga połowa zajęła nam tylko 48% zakładanego czasu. Jeżeli chcielibyśmy pobiec półmaraton w czasie 1:40:00 to oznacza to, że na półmetku powinniśmy być po 52 minutach, a drugą połowę przebiec w 48 minut.

Możemy też wybrać jedną z dwóch strategii zmiany tempa - tempo stopniowo narastające i stałe w obu połówkach. Ta druga opcja przydaje się, gdy półmaraton traktujemy jako start treningowy i pierwszą połowę robimy jako rozbieganie, a dopiero druga to tempo startowe.

Na koniec możemy też sobie wybrać międzyczasy, które należałoby sobie zapamiętać, albo zapisać gdzieś, gdzie podczas zawodów możemy łatwo zerknąć. Często zawodnicy używają do tego dłoni, lub przedramienia.

Z kalkulatora możemy skorzystać poniżej artykułu, lub  po kliknięciu w przycisk:

Kalkulator strategii startowej

5. PKO Białystok Półmaraton

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Wysłane przez sdada (niezweryfikowany) w śr., 2018-08-29 16:06

sadada

Wysłane przez Erwin (niezweryfikowany) w pon., 2018-10-01 09:27

Półmaraton

Wysłane przez Łukasz (niezweryfikowany) w pt., 2019-04-12 06:30

fajnie

Kalkulator strategii startowej