Nasze ciało stale traci wodę, największe straty ponoszą osoby intensywnie ćwiczące i dlatego w ich przypadku kluczowym zadaniem staje się odpowiednie uzupełnienie płynów w trakcie i po wysiłku. Picie wody reguluje poziom energii, temperaturę ciała, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych i samopoczucie.

Jeśli nie nawadniasz swojego organizmu w odpowiedni sposób możesz cierpieć na uczucie wyczerpania fizycznego, bóle głowy, odczuwać nieodpartą chęć na zjedzenie czegoś słodkiego bądź słonego. Staraj się nawadniać organizm stopniowo w ciągu dnia, a nie czekać aż pojawi się potężne pragnienie. Wypijanie dużych ilości wody na raz nie wpływa znacząco na nawodnienie komórek organizmu. Unikaj także wypijania olbrzymich ilości wody podczas jedzenia posiłku gdyż rozcieńcza to soki żołądkowe i utrudnia trawienie pokarmu.

Nadmierne spożycie kawy, alkoholu czy gazowanych słodzonych napojów prowadzi do strat minerałów i nie sprzyja utrzymaniu prawidłowego nawodnienia organizmu. Gazowane słodkie napoje składają się z węglowodanów prostych, których trawienie zużywa pewne ilości wody. Natomiast napoje bogate w kofeinę hamują działanie hormonu antydiuretycznego przez co zwiększają diurezę powodując kolejne straty wody. Jaką wodę wybrać by optymalnie nawodnić organizm? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Należy wziąć pod uwagę aktualny stan zdrowia organizmu i jego zapotrzebowanie.

Optymalnie najlepszym wyborem jest średniozmineralizowana woda mineralna lecz w przypadku szczególnych wymagań dietetycznych świetnie sprawdzi się woda wzbogacona wapniem, jodem czy bogata w sód. Minerały pochodzące z wody są dobrze przyswajalne i w szybki sposób uzupełniają ogólną pulę pierwiastków w organizmie. Wody mineralne to wody podziemne jak sama nazwa mówi w założeniu bogate w minerały, a zatem mające w pewnym przypadkach działanie prozdrowotne. Odpowiednio spożywane i dobrane poprawiają nie tylko nawodnienie organizmu ale jego ogólny stan fizyczny.

Wyjątkiem są wysokozmineralizowane wody, których nie powinno się wypijać bezkarnie w dużych ilościach. Wody źródlane natomiast nie mają żadnych ograniczeń w spożyciu – mogą być stosowane zarówno do picia jak i przygotowywania na ich bazie posiłków dla dzieci bądź osób chorych. Nie mniej jednak ich funkcje nawadniania organizmu są gorsze niż jest to w przypadku wody mineralnej. Jeśli uprawiamy intensywnie sport bądź korzystamy z sauny lepiej sprawdzi się średniozmineralizowana woda mineralna niż woda źródlana. Dodatek owoców bądź warzyw do wody może zoptymalizować wchłanialność, a także oderwać od codziennej monotonii. Pamiętajmy, że woda kryje się także w owocach – świetnym tego przykładem jest arbuz, który ma jej aż 90%.

Przepis na naturalny napój izotoniczny:

  • 1 litr wody mineralnej
  • szczypta soli himalajskiej lub łyżeczka solanki przygotowanej na jej bazie
  • pół łyżeczki miodu.

Przepis na nawadniający i odświeżający napój:

  • 1 litr wody mineralnej
  • 5 plasterków świeżego imbiru
  • pół surowego ogórka pokrojonego w grube plastry
  • świeżo wyciśnięty sok z połowy cytryny bądź pomarańczy
  • świeże listki mięty

 

 

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.