Gorsze samopoczucie w trakcie realizowania treningu w upale? Sprawdź dlaczego!

Zmiany na poziomie krążenia i pocenia się

Nasz organizm radzi sobie z wysokimi temperaturami dzięki procesowi pocenia. Głównym nośnikiem ciepła w ciele jest krew, a pot jest składową osocza, która stanowi około 55% objętości krwi. Pocąc się zmniejszamy objętość krwi, nie wspominając o wypłukiwanych elektrolitach. To dlatego utrzymanie prawidłowego nawodnienia organizmu przed, w trakcie i po treningu jest tak szalenie ważne. Zmniejszony poziom krwi jest problematyczny dla przedstawicieli sportów wytrzymałościowych ponieważ mniej krwi dostarczamy bezpośrednio do naszych mięśni i kluczowych organów takich jak np. serce. To ostatecznie sprawia, że wykonywane przez nas ćwiczenia powodują większy wysiłek.

Większe obciążenie serca

Naturalnym procesem adaptacyjnym naszego układu krwionośnego, który zachodzi pod wpływem treningu, jest zwiększenie efektywności pracy serca. W idealnym świecie chcielibyśmy, aby podczas wysiłku nasze serce przepompowywało jak największą ilość krwi podczas jednego uderzenia, najlepiej w taki sposób aby nasze tętno nie poszybowało drastycznie w górę i abyśmy byli w stanie wytrzymać intensywność wykonywanego treningu. Rzeczywistość jednak nie jest aż tak łaskawa.
Duża ilość krwi na obrzeżach, powoduje mniejszy przepływ krwi do serca. Przez to zmniejsza się pojemność wyrzutowa krwi, czyli maksymalna ilość krwi, która jest wtłaczana przez jedną z komór serca do odpowiedniego zbiornika tętniczego w czasie pojedynczego skurczu serca. Żeby zrównoważyć ten proces, ilość skurczów serca zwiększa się, aby podołać powstałemu obciążeniu. W rezultacie odczuwalna intensywność ćwiczenia wzrasta, powodując większą konieczność pracy wykonywanej przez nasze serce. To siłą rzeczy powoduje, że męczymy się szybciej i stajemy się mniej efektywnie. Przekładając to na praktyczny przykład, bieg w tempie 7 minut na kilometr, może powodować uczucie zmęczenia na poziomie biegu z prędkością 5 minut na kilometr, ponieważ nasze serce pracuje zdecydowanie mniej efektywnie.

Poza tym duży ubytek osocza (z powodu wzmożonej potliwości) powoduje zagęszczenie krwi, przez co erytrocyty stanowią większy procent jej objętości. Zagęszczenie krwi to kolejny element, który powoduje, że nasze serce musi wykonywać większą pracę.

Ból mięśni i beztlen

Mięśnie zaangażowane w bieganie są narażone na większe cierpienie ponieważ nie dostają wystarczającej ilości tlenu transportowanego do krwi. Dla przedstawicieli sportów wytrzymałościowych, tlen jest niczym paliwo dla kierowcy wyścigowego. Tlen to bezcenna energia, która pozwala ćwiczyć nam przez dłuższy czas. Bez tlenu nasz organizm jest zmuszony do pracy beztlenowej (co jest dość logiczne), a to z kolei jest bardzo mocno związane z większym odczuwaniem większego dyskomfortu. W trakcie wysiłku beztlenowego nasz organizm nie nadąża z usuwaniem produktów przemiany materii, co powoduje zakwaszenie mięśni, objawiające się bólem i zmęczeniem. W trakcie wysiłku beztlenowego, ludzki organizm w większej ilości czerpie energię z węglowodanów (w dużym uproszczeniu) niż z tłuszczów. Warto zaznaczyć, że tuż przed całkowitym wyczerpaniem węglowodanów jako źródła energii, nasz organizm zdecydowanie szybciej osiąga maksymalny poziom zmęczenia.

Zmniejszenie VO2 Max

Serce pracuje ciężko, ale pompuje mniej krwi niż zazwyczaj. Efekt? Mięśnie dostają mniej tlenu niż potrzebują. Jednym ze skutków takiego stanu rzeczy jest zmniejszenie naszego maksymalnego pułapu tlenowego (inaczej zwanego VO2 Max). Czym jest maksymalny pułap tlenowy? To maksymalny minutowy pobór tlenu, który może zostać przyswojony przez nasz organizm, aby odżywić pracujące w trakcie treningu mięśnie. Im wyższy poziom VO2 Max posiadamy, tym lepszą wydajność osiągamy w trakcie biegu. W trakcie wysokich temperatur poziom VO2 max zmniejsza się, przez co na każdej intensywności biegu będziemy trenować z większym procentowym wykorzystaniem VO2 max. Co to oznacza? Ostatecznie zdecydowanie mniejszą efektywność. 

Jak biegać w upale? Przeczytaj 5 porad!

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.