Tylko świadome bieganie jest narzędziem do tego, aby nieustannie poprawiać swoje zdrowie. Jeśli biegasz regularnie, to wcale nie znaczy, że jesteś zdrowym człowiekiem. Na trasach wielu maratonów na świecie można zobaczyć biegaczy z ogromnym brzuszkiem piwnym. Zdecydowanie niewielka część biegaczy amatorów biega poprawie technicznie, nie narażając się tym samym na kontuzje. Regularne uprawianie sportu jest jak szkło powiększające: jeśli w swoim dotychczasowym życiu nabrałeś złych wzorców ruchowych, to trenując systematycznie jest duże prawdopodobieństwo, że po pewnym okresie treningów Twoje ciało zareaguje kontuzją.
 
Dlatego z mojego trenerskiego punktu widzenia, każdy kto chce zacząć świadomą przygodę ze sportem, powinien zainteresować się medycyną sportową. Jednym z bardzo skutecznych narzędzi, dzięki któremu będziemy w stanie ocenić ryzyko wystąpienia kontuzji w naszym ciele jest test FMS (Functional Movement Screen). Tego typu test polecany jest nawet kilka razy w roku i dzięki niemu jesteśmy w stanie dowiedzieć się o potencjalne, możliwościach i ograniczeniach naszego ciała.
 

Czym jest FMS?

FMS polega na ocenie wykonania siedmiu podstawowych zadań ruchowych, takich jak pompka czy przysiad. Zadania te umożliwiają zaobserwowanie ujawniających się słabości, zaburzeń ruchu i asymetrii występujących w naszym ciele. Badanie wykonuje się za pomocą specjalistycznego przyboru przypominającego półtorametrową deskę z narysowaną miarą. Po przeprowadzonej ocenie zapoznasz się ze szczegółowymi informacjami na temat zaburzeń Twojego układu ruchu oraz otrzymasz sporządzony przez specjalistę raport podsumowujący badanie.

Poszczególne zadania:

  • Głęboki przysiad
  • Przeniesienie nogi nad poprzeczką
  • Przysiad w wykroku
  • Ocena ruchomości obręczy barkowej
  • Aktywne uniesienie wyprostowanej nogi
  • Ugięcie ramion w podporze (pompka)
  • Test stabilności rotacyjnej tułowia

Siedem bazowych wzorców ruchowych stworzono, aby strategia ruchu, jaką można ocenić była łatwa do zaobserwowania dzięki ujawniającym się słabościom i zaburzeniom. Dzięki badaniu FMS można ukierunkować działania korygujące, które optymalnie reedukują właściwe wzorce ruchowe i przywracają optymalną koordynację nerwowo-mięśniową. Można powiedzieć, że to milowy krok w rozwoju sportowym na każdym poziomie zaawansowania sportowego. Odpowiednio monitorując wynik oraz progres w działaniach korygujących trener czy też terapeuta może dobrać indywidualne ćwiczenia, które w danym przypadku pozwalają najbardziej efektywnie wpłynąć na poprawę stanu naszego zdrowia.

Główne zalety FMS

Poniżej przedstawiam główne Zalety wynikające z stosowania oceny FMS i ćwiczeń korygujących w oparciu o koncepcję FMS:

  • poprawa stanu funkcjonalnego ciała,
  • zminimalizowanie ryzyka kontuzji,
  • zdiagnozowanie naszych słabych i mocnych stron,
  • prosty i logiczny system ćwiczeń korekcyjnych,
  • indywidualizacja ćwiczeń korygujących dostosowanych do indywidualnej oceny naszego ciała,
  • rozróżnienie planowania treningu na poprawę jakości ruchu i kształtowanie zdolności motorycznych na nasze indywidualne potrzeby.

Mój wynik testu

W teście FMS uzyskałem 20 na 21 możliwych do zdobycia punktów. Podobno przeciętny polski piłkarz grający w ekstraklasie może się pochwalić wynikiem na poziomie 14 puntków. W dużym skrócie, im mniejszy wynik uzyskujemy, tym większe ryzyko wystąpienia kontuzji w naszym ciele i tym większy potencjał, aby w krótkim czasie wykonać duży progres. W tym kontekście więcej wcale nie oznacza lepiej. Dla nas jest to tylko informacja, że wykonując odpowiednio dobrane ćwiczenia, które będziemy regularnie wykonywać, możemy zrobić naprawdę spory progres.

W środowisku trenerów mówi się, że jesteś tak silny jak Twój najsłabszy punkt. Test FMS pozwala zdiagnozować słabe punkty, a później w procesie treningu je odpowiednio skorygować. Polecam to narzędzie treningowe każdemuy, niezależnie od poziomu zaawansowania. Główny powód? Dzięki FMS dostajemy proste i konkretne wskazówki, co robić aby w stosunkowo niedługim czasie zanotować duży progres i jednocześnie uchronić się przed kontuzjami.

POLECAM!


Za wsparcie merytoryczne w przygotowaniu materiału dziękuję marcie LUX MED, w szczególności fizjoterpeucie Pawłowi Daroszewskiemu.

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.