Jeśli myślisz o tym, aby zacząć biegać lub wracasz do biegania po przerwie, to koniecznie musisz pomyśleć o przebadaniu swojego ciała i zweryfikowaniu czy jesteś gotowy do wysiłku. To według mnie podstawa bezpiecznego biegania, dzięki której już od samego początku będziemy podchodzić do naszego treningu w sposób świadomy i profesjonalny. Wszak bieganie powinno być aktywnością, która podnosi nie tylko nasz poziom sportowy, ale przede wszysktim buduje nasze zdrowie. Od czego zacząć? Co warto zrobić na początku? Na te pytania odpowiedział Paweł Daroszewski, trener przygotowania motorycznego, ekspert marki LUX MED:

Dla każdego człowieka przygoda ze sportem powinna zacząć się od badań. Bardzo podobna sytuacja jest w przypadku powrotu do treningów po kontuzji oraz wejścia w nowy sezon. Możliwości badań jest wiele. Ważne, aby skorzystać z tych badań, które faktycznie się przydadzą. Można sprawdzić pracę serca, wykonując badanie EKG spoczynkowe lub w wysiłku. Jest to polecane zwłaszcza dla tych, którzy podejmują aktywność sportową po raz pierwszy oraz po długiej przerwie, zwłaszcza gdy nie są najmłodsi i gdy nigdy nie badali się w ten sposób. EKG jest najprostszym i łatwo dostępnym badaniem, które może wykluczyć przykrą niespodziankę po podjęciu aktywności. W ramach profilaktyki dla osób aktywnych, warto konsultować się z lekarzem i trenerem motorycznym, fizjoterapeutą w celu zapobiegania urazom. Typowym badaniem nieinwazyjnym, coraz bardziej powszechnym, jest badanie składu ciała. Dzięki niemu możemy nie tylko określić, ile mamy tkanki tłuszczowej, ale również czy może jesteśmy odwodnieni, lub czy nasze ciało jest wysportowane .

Tu warto wspomnieć o wszelkiego rodzaju badaniach funkcjonalnych, takich jak FMS oraz o ocenie wydolności tlenowej. Są one polecane nawet kilka razy w roku i mówią nam o potencjale i możliwościach naszego ciała. Jeśli jesteśmy zainteresowani na co nas stać oraz jakie postępy zrobiliśmy w ostatnim czasie – jest to opcja w sam raz dla nas. Co jest bardzo wygodne, te wszystkie propozycje jesteśmy już w stanie zrealizować w jednym miejscu, bez szukania, załatwiania i zbędnego zamieszania.

Podsumowując, jeśli zaczynasz swoją przygodę ze sportem lub wznawiasz po długiej przerwie, przebadaj własne serce. To jest absolutnie najważniejsze. Następnie sprawdź skład ciała i wykonaj badania funkcjonalne, aby ocenić potencjał, możliwości organizmu i określić stan wyjściowy. Jeśli natomiast trenujesz regularnie zawsze warto się sprawdzić po to, aby odpowiedzieć sobie na pytania, czy nie narażam się na kontuzje, zagrożenia, na jakim poziomie wytrenowania jestem aktualnie. Do tego właśnie służą badania takie jak ocena tlenowej wydolności organizmu, czy FMS.

Od czego zaczynamy współpracę jeśli chcesz trenować z ekspertami TrenerBiegania.pl?

To o czym powiedział Paweł, to jedno. Druga sprawa, to kwestia wykonania podstawowych badań krwi i moczu. Badania nie są drogie, niezbyt angażujące, a co najważniejsze dają naprawdę niezły obraz tego, co w nas siedzi. Po otrzymaniu wyników polecam skonsultować je z dobrym dietetykiem sportowym lub fizjologiem. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to nasz trener powinien nam udzielić odpowiedzi na podstawowe pytania.

Chcąc podjąć z nami współpracę, musisz na samym początku pokazać nam swoje ostatnie badania z zaświadczeniem o braku przeciwskazań do uprawiania sportu.

Dbajmy o świadome podejście do treningu, tym bardziej, że często to kwestia kilku chwil...

 

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.