Brokuł - inaczej kapusta szparagowa lub zielony kalafior. Brokuły mają mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Chronią przed rakiem, anemią, korzystnie wpływają na poziom cukru i cholesterolu. Wszystko dzięki bogactwu witamin i składników mineralnych.

DLACZEGO WARTO JEŚĆ BROKUŁY?

Brokuły są niskokaloryczne -  100 g ugotowanych warzyw dostarcza około 35 kcal. Zawierają błonnik, który na długo daje uczucie sytości, zapobiegając podjadaniu. Cieszą się dużą zawartością związków mineralnych, takich jak magnez, wapń, żelazo, potas, fosfor czy mangan. Zapobiegają chorobom i minimalizują ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób serca i anemii. Kwas foliowy pochodzący z brokułów pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego. Brokuły silnie odtruwają organizm i eliminują toksyny z organizmu. Zawierają również luteinę, witaminę B2 i C - substancje, które zabezpieczają przed zaburzeniami wzroku związanymi z wiekiem. Brokuły zawierają dużo witaminy D. Dzięki bogactwie witamin grupy B pomagają chronić serce i układ krążenia, a zawarta w nich witamina K zapobiega chorobom układu krwionośnego. Brokuły wspomagają regenerację skóry. Duża zawartość kwasów tłuszczowych (omega-3 i omega-6) oraz brak kwasów nasyconych reguluje poziom złego cholesterolu.

BROKUŁY DLA BIEGACZY                                                  

Brokuły mogą być uważane za bardzo cenny składnik diety biegacza. Wynika to z faktu, że podczas intensywnego wysiłku, w mięśniach uwalnia się kortyzol powodujący katabolizm (rozpad białek w mięśniach szkieletowych). Zawarte w warzywie substancje obniżają poziom tego hormonu. Składnik brokułów jakim jest sulforafan (obecny w kapuście, brokule i kalafiorze), blokuje jeden z enzymów niszczących chrząstkę stawów. Brokuły wzmacniają stawy, poprawiają ich kondycję i sprawiają, że są elastyczniejsze. Wszystko dzięki zawartości witaminy C, która współuczestniczy w syntezie kolagenu, a ten poprawia stan tkanki łącznej i odpowiada za kondycję stawów i ścięgien.

JAK GOTOWAĆ BROKUŁY

Jak ugotować brokuły aby zachował swoje cenne składniki? Najlepiej gotować je na parze aby warzywo zachowało swój intensywny, zielony kolor i prozdrowotne składniki. Gotowanie brokułów w wodzie, powoduje utracenie wielu cennych składników do płynu. Możemy w ten sposób ugotować brokuły, które wykorzystamy np.: do zupy krem.

Brokuły na parze

1. Brokuł podziel na kawałki, oderwij łodyżki i większe listki.

2. W garnku zagotuj około 2-3 litry wody, wstaw na garnek metalowe sito/koszyk, a w nim umieść różyczki brokułu.

3. Gotuj pod przykrywką przez 10-15 minut, aż brokuły zmiękną.

4. Wyjmuję koszyczek i gotowe. Warzywo powinno zachować swój intensywny, zielony kolor.

Brokuły w wodzie

1. W garnku zagotuj 2-3 litry wody, dodaj szczyptę soli. Do gotującej się wody delikatnie włóż podzielony na małe kawałki brokuł.

2. Gotuj brokuły przez około 10 minut, sprawdzając ich twardość widelcem.

3. Po ugotowaniu odlej wodę i gotowe.

Uwaga! Gotowanie prowadzi do inaktywacji enzymów mirozynazy, a więc zatrzymuje wytwarzanie się sulforafanu, lecz dodanie sproszkowanych nasion gorczycy do warzyw z rodziny kapustowatych stanowi naturalne źródło enzymu, więc to tak, jakby jeść je na surowo. Gotowanie brokułów zapobiega tworzeniu się większych ilości sulforafanu z powodu inaktywacji enzymu. Jednak sproszkowane nasiona gorczycy, dodane do brokułów po obróbce termicznej, znacznie zwiększają wytwarzanie się sulforafanu.

 

Martyna Piątek

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.