Jak doskonale wiemy regularnie odbywana aktywność fizyczna w znacznym stopniu chroni nas przed chorobami cywilizacyjnymi. Ostatnio na jednym z treningów zadano mi bardzo ciekawe pytanie związane z wpływem regularnego biegania na nadciśnienie. Specjalistą w tym temacie absolutnie nie jestem, ale temat zaintresował mnie na tyle, że postanowiłem go przestudiować. Otóż okazuje się, że Polacy z roku na rok mają coraz większe problemy z nadciśnieniem, głównie przez mało aktywny tryb życia i nagminnie wracający problem otyłości. A co na to specjaliści? Według specjalistów trening nie pozwoli uniknąć nam nadciśnienia. Nowy artykuł opublikowany w The British Journal przybliża nam problematykę ciśnienia krwi u sportowców poprzez połączenie 51 wyników z poprzednich badań związanych z tym tematem.

Wiadomym jest, że regularne ćwiczenia obniżają ciśnienie krwi, ale czy to samo tyczy się sportowców wyczynowych lub osób, które po prostu intensywnie trenują? Głównym punktem wyróżnionym przez autorów badań jest fakt, że większość badań związanych z ciśnieniem krwi u sportowców zostało wykonanych niewłaściwie. Aby otrzymać wiarygodne i miarodajne wyniki pomiarów ciśnienia krwi należy podjąć szereg czynności.

Należy zadbać o to, aby badany był zrelaksowany, a pomiarów należy przeprowadzić co najmniej kilka. Dopiero z nich należy wyciągnąć uśredniony wynik. Ważne jest również to, aby rękaw aparatu do pomiaru ciśnienia był dobrze dopasowany, co bardzo często jest dużym problemem szczególnie wśród dobrze zbudowanych sportowców. Tylko kilka z wcześniej przeprowadzonych badań opierało się na prawidłowo przeprowadzonych pomiarach. Uznano, że nie ma różnicy w ciśnieniu krwi między sportowcami, a nie sportowcami. Pośród 16 badań, które porównywały sportowców z grupą kontrolną nie sportowców, sportowcy mieli wyższe ciśnienie krwi średnio w 7 badaniach, a niższe w 9. Jeśli zgłębimy się w badania dalej to odkryjemy, że aktywni sportowo mają tylko delikatnie wyższe ciśnienie od sportowców wytrzymałościowych. Zauważono, że trenowanie więcej niż 10 godzin tygodniowo powoduje wyższe ciśnienie krwi, ale różnica ta nie była istotna statystycznie:

Oto kolejny wykres pokazujący średnie wyniki dla czterech różnych sportów, bez większych różnic:

Jedno pytanie, które pozostaje otwarte to czy adaptacje serca takie jak powiększenie lewej komory, które występują przy dłuższym treningu może albo przyczynić się lub wynikać z podwyższonego ciśnienia krwi. Na tę chwile najbardziej jednoznaczny wniosek jaki nasuwa się z tych badań to fakt, że ćwiczenia, bez względu na to, jak wiele ich robisz, nie uchronią Cię przed problemem nadciśnienia. Wciąż musisz zwracać uwagę na inne aspekty życia, w szczególności na te związane z żywieniem. Zgodnie z zasadą, że jesteśmy tym, co jemy, a trening to tylko jeden z elementów życia.

Tłumaczenie: Alicja Matuszkiewicz. Konsultacja merytoryczna: Alex Hutchinson.

 

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.