Kawa pomoże spalić tłuszcz i biec dłużej... to FAKT czy MIT? FAKT! Kofeina zawarta w kawie zwiększa poziom hormonu – adrenaliny co skutkuje większym udziałem kwasów tłuszczowych w krwioobiegu. Dzięki temu Twój organizm jest w stanie poniekąd czerpać energię z tłuszczu oszczędzając częściowo zapasy glikogenu – dzięki temu możesz ćwiczyć dłużej bez oznak zmęczenia. Badania wskazują, że kofeina może zwiększyć wytrzymałość nawet o 15%.

Ile jej potrzebuję?

Wypicie 2 filiżanek kawy na godzinę przed biegiem może mieć pozytywne skutki. Co ciekawe badania przeprowadzone w Kanadzie udowodniły, że wypicie więcej niż 2 filiżanki kawy nie ma żadnego dodatkowego efektu. Pamiętaj aby nie dodawać do kawy dużo mleka gdyż to osłabia jej działanie.
Czy kawa nie odwadnia? Mimo że kawa jest lekkim diuretykiem nie przekraczając 2 filiżanek dziennie na pewno nie odwodnimy organizmu. Pamiętaj także, że nasz organizm buduje tolerancję – jeśli pijesz dużo kawy to w ogóle nie zauważysz efektu diuretycznego.

Oto trik: Jeśli regularnie pijesz spore ilości kawy, a chcesz otrzymać korzystny efekt w czasie maratonu – wystarczy, że na tydzień przed wykluczysz kofeinę ze swojej diety. To znacząco osłabia tolerancję - przed maratonem wypij ok.150-200mg kofeiny by uzyskać pozytywne rezultaty.

Ilość kofeiny w popularnych produktach (w przeliczeniu na filiżankę):

  • kawa rozpuszczalna – 60mg
  • espresso 45-100mg
  • czarna herbata – 40mg
  • zielona herbata – 40mg
  • gorzka czekolada – 40mg / 50g

* nie stosuj kofeiny tuz przed biegiem w razie problemów z sercem lub skonsultuj to ze swoim lekarzem.

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.