Matka natura dała nam bardzo wiele wspaniałych substancji, które wpływają pozytywnie na nasz organizm. Przykładem takiego daru natury jest cynamon. Cynamonowiec jest drzewem liściastym rosnącym w strefie klimatu subtropikalnego. Cynamon, jako przyprawa jest wytwarzany z wysuszonej kory tego drzewa. Jego charakterystyczny smak i zapach pochodzi z zawartego w korze cynamonowca cejlońskiego olejku cynamonowego i eugenolu (Kędzia, 2011).

Cynamon oprócz szerokiego zastosowana kulinarnego, znalazł również szerokie zastosowanie w lecznictwie. Służy leczeniu wzdęć, niestrawności i braku łaknienia (Kędzia, 2011). Pierwsze doniesienia o wpływie cynamonu na metabolizm pochodzi z badań doświadczalnych. Cynamon wykazał najbardziej korzystne działanie spośród badanych 49 ziół, przypraw i roślin leczniczych pod względem pobudzania insulino - zależnego transportu glukozy do komórek (Dzienis-Strączkowska, 2013).

Warto zauważyć również, iż korę cynamonu można stosować w leczeniu cukrzycy typu 2. Jako uzupełnienie diety pomaga zachować prawidłowy metabolizm węglowodanów (Rzepa, 2008). Cynamon ponadto zwiększa wrażliwość tkanek na działanie insuliny, przez co następuje lepsze przyswajanie glukozy. A z czego biegacz czerpie energię w czasie ciężkich treningów? Właśnie z glukozy. Glukozę też przerabia na glikogen, czyli materiał zapasowy gromadzony w mięśniach i wątrobie, który później jest uwalniany i ponownie zamieniany na glukozę, w czasie biegów na wyższym tętnie.

Cynamon a poziom cukru we krwi

Poparte badaniami korzystne działanie cynamonu na poziom cukru we krwi można wykorzystywać również w diecie osób zdrowych. Spożycie cynamonu nie tylko wpłynie pozytywnie na metabolizm węglowodanów, ale również będzie stanowiło wsparcie dla pracy trzustki, a co za tym idzie również insuliny. Warto, więc wykorzystać jego dobroczynny wpływ spożywając posiłki zawierające dodatek tej cennej przyprawy.

RADA: Jeśli masz podwyższony poziom glukozy we krwi – warto cynamon dodawać do potraw codziennie. Zwłaszcza do posiłków, które zawierają węglowodany.

Korzyści dla biegacza

Olejek cynamonowy wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne (Kędzia, 2011). Cynamon pozwala na lepsze wykorzystanie glukozy przez organizm, dzięki takiemu jego działaniu zwiększy się ilość energii podczas biegów. Poprzez zwiększenie wrażliwości komórek na działanie insuliny (Solomon, 2009) cynamon przyczyni się do zwiększenia ilości glikogenu w mięśniach, co pozwoli na dłuższy wysiłek fizyczny. Cynamon jest również antyoksydantem (Roussel, 2007) przez co może się przyczynić do zmniejszenia stresu oksydacyjnego wywołanego nasilonym treningiem lub stresem psychicznym.

Jak wprowadzić cynamon do diety?

Według badań trzy gramy cynamonu dziennie, czyli około pół łyżeczki, przyjmowane przez 14 dni zapewniają korzystny wpływ cynamonu na nasze zdrowie (Solomon, 2009). Jednym z najprostszych pomysłów na wprowadzenie cynamonu jest owsianka z dodatkiem jabłka, doprawiona cynamonem, innym równie prostym pomysłem jest upieczenie jabłek, pozbawionych gniazda nasiennego i posypanych tą przyprawą.

High Level Center
Autor: Karolina Śliwecka
Konsultacja specjalistyczna: Jagoda Podkowska – dietetyk sportowy
www.highleveldiet.com


LITERATURA

  • Stella Dzienis-Strączkowska, Małgorzata Szelachowska, Małgorzata Karolczuk – Zarachowicz, Cynamon rola w leczeniu cukrzycy?, Kurier Medyczny- diabetologia, 2013
  • Małgorzata Rzepa, Cukrzyca i wspomaganie jej leczenia środkami pochodzenia roślinnego, Akademia medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, 2008
  • Anna Kędzia, Aktywność olejku cynamonowego (Oleum Cinnamomi) wobec bakterii beztlenowych, Postępy fitoterapii, 1/2011
  • Solomon Thomas, Blannin Andrew, Changes in glucose tolerance and insulin sensitivity following 2 weeks of daily cinnamon ingestion in healthy humans, Eur J Appl Physiol, 2009, 105: 969-976
  • Roussel Anne-Marie i wsp., Anitioxidant effects of a cinnamon extract in people with impaired fasting glucose that are overweight and obese, Journal of the American college of nutrition, 2007, p 16-21

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.