Startujemy już w marcu! Przed nami wielkie wyzwanie – nasz najdłuższy bieg! Trudny, ryzykowny i wymagający.

Pomysł zrodził się z naszej naukowej i biegowej pasji. Przed nami rok pracy –„długodystansowe” badanie wśród biegaczy. Badanie (anonimowe) będzie realizowane online w ramach grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wszyscy wiemy, że przygotowanie do maratonu czy półmaratonu wymaga wytrwałości, samozaparcia i walki z własnymi słabościami. Wydaje się, że każdy może biegać, jednak nie jest to takie proste…

Kiedy zaczynasz trenować, COŚ się zmienia... Jest w tym coś fascynującego. To „coś” będzie przedmiotem naszych badań. Co w rzeczywistości się zmienia, jak bardzo się zmienia, dlaczego, w jaki sposób się zmienia i jak ważna jest ta zmiana dla innych życiowych aktywności. Kiedy ta zmiana jest pozytywna, a kiedy nie? Co sprawia, że jesteśmy wytrwali, a co i kiedy każe nam przestać.?Jak wywoływać to pierwsze, a jak strzec się przed tym drugim. To podstawowe cele naszego projektu, który jest niezwykłym wyzwaniem organizacyjnym. Dlatego bardzo potrzebujemy Waszej pomocy, wsparcia i zaangażowania.

W związku z tym poszukujemy osób chętnych do udziału w naszym projekcie. Wierzymy, że wyniki tego badania będą służyć nie tylko celom naukowym, ale i wielu biegaczom.

Kogo szukamy?

  • Grupa 1. Osoby zaczynające przygotowania do maratonu lub półmaratonu, które jeszcze nigdy nie brały udziału ani w półmaratonie, ani w maratonie.
  • Grupa 2. Osoby, które mają za sobą już przynajmniej jeden półmaraton lub maraton i obecnie przygotowują się do maratonu.
  • Grupa 3. Osoby, które biegają regularnie, dla przyjemności, ale nigdy nie brały udziału w półmaratonie i maratonie oraz NIE zamierzają brać udziału w żadnym z tych biegów w najbliższym roku.

Na czym polega udział w badaniu?

Badanie składa się z kilku etapów (nie będzie łatwo, ale dasz radę:)

  1. Etap: Wypełnienie zestawu kwestionariuszy ( można to rozłożyć na 2-3 dni, po około 15-25 minut).
  2. Etap: Wypełnianie raz w tygodniu tzw. dzienniczków, czyli odpowiadasz na kilkanaście nieuciążliwych pytań, dotyczących treningów z ostatniego tygodnia, nastroju itp. – tylko raz w tygodniu – tak przez 13 tygodni.
  3. Etap: Potem przez 6 miesięcy raz na dwa tygodnie bardzo krótka relacja z treningów (ile treningów, ich trudność, samopoczucie).
  4. Etap: Podobnie jak w etapie 2. –wypełnianie raz w tygodniu dzienniczków (kilkanaście prostych pytań dotyczących treningów z ostatniego tygodnia, nastroju itp.) – tylko raz w tygodniu – tak przez 13 tygodni.
  5. Etap: Wypełnienie zestawu kwestionariuszy – podobnie jak w etapie 1.

Korzyści dla uczestników badania

  • Wśród uczestników badania, którzy zrealizują wszystkie etapy badania, zostanie rozlosowanych kilka nagród. Nagrodą główną dla osób przygotowujących się do półmaratonu/maratonu będzie sfinansowanie udziału w jednym z maratonów w Europie między wrześniem i listopadem 2016r. (Włochy, Francja, Hiszpania lub Portugalia) – pakiet startowy, przelot i hotel (3 doby hotelowe).
  • Nagroda główna dla osób, które biegają dla przyjemności, ale nie przygotowują się do półmaratonu/maratonu: pakiet odnowy biologicznej w jednym z renomowanych ośrodków SPA.
  • Nagrody dodatkowe: buty sportowe, koszulki New Balance, odżywki, napoje izotoniczne, prenumerata magazynu Bieganie.
  • Raz w miesiącu wśród uczestników będzie losowany trening personalny, miesięczna opieka trenera lub wizyta u dietetyka.

Dla uczestników badania przygotowany zostanie cykl spotkań w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie (co drugi miesiąc) z zaproszonymi gośćmi (będzie o diecie, treningach, motywacji). Każdy z uczestników badania otrzyma raport z badania. Wyniki będą analizowane na poziomie grupy, nie będziemy robić analiz pojedynczych osób. Jednak na życzenie możemy przygotować zestawienie indywidualnych wyników z całego roku aktywności (tu przede wszystkim analiza dynamiki treningów i zależności z samopoczuciem, postępami treningowymi i zmianami).

NASZ ZESPÓŁ

  • Marzena Cypryańska – dr psychologii, biega odkąd pamięta,ostatnio nieregularnie, zwykle dla przyjemności. Nigdy jeszcze nie wzięła udziału w maratonie, ale kiedyś zamierza…
  • John Nezlek – prof. psychologii pracuje w College of William and Mary, USA, a od dwóch lat również w SWPS w Poznaniu. Kiedyś biegał z dziką pasją. Dziś bardzo za tym tęskni.
  • Izabela Krejtz – dr psychologii, biega od czasu do czasu, zaś z pasją wspiera na starcie i mecie męża.
  • Joanna Sztachańska – przygotowuje pracę magisterską na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie.Biega przede wszystkim dla radości biegania - choć ma za sobą kilka półmaratonów (nawet jedno podium :)), a jej marzeniem jest zmierzyć się z maratonem.
  • Piotr Cypryański – przygotowuje pracę magisterską na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie. Pewnego dnia rzucił młodzieńczy nałóg nikotynowy, wyszedł z domu i zaczął biegać... A potem już nie mógł się zatrzymać… Ma za sobą kilka maratonów.
  • Piotr Grzegorzewski –doktorant psychologii w SWPS w Warszawie

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU.

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.