Mit 1: Nie należy trenować przy wysokiej temperaturze

Wraz ze wzrostem temperatury otoczenia zwiększają się także nasze tętno i temperatura ciała. Jeżeli dodamy do tego dużą wilgotność powietrza, pot będzie wolniej parował i nie będzie w stanie tak dobrze chłodzić naszego organizmu. Jednak zamiast rezygnować z treningu, możemy go urozmaicić i dopasować do okoliczności. Możemy na przykład trenować rano lub późnym popołudniem, gdy nie jest tak gorąco. Intensywność treningu powinna wzrastać bardzo powoli, a przy zbyt wysokiej temperaturze powinniśmy zmniejszyć jego zakres. W upał nie powinniśmy w żadnym wypadku rezygnować z rozgrzewki, ponieważ temperatura otoczenia nie ma wpływu na nasze mięśnie.

Mit 2: Początkujący pocą się bardziej niż zaawansowani

Niekoniecznie. Dopiero poprzez regularny trening nasz organizm uczy się odpowiednio intensywnego pocenia, które pozwala mu możliwie szybko zareagować na wzrost temperatury ciała. Im bardziej jesteśmy wysportowani, tym lepiej dla nas, ponieważ wywołująca pocenie wymiana ciepła chroni serce i układ krwionośny oraz utrzymuje naszą zdolność do pokonywania obciążeń. Poza tym dzięki treningowi trzy miliony gruczołów potowych ludzkiego ciała zaczyna pracować w sposób bardziej efektywny. Początkujący może wypocić niecały litr płynów na godzinę, ale jednocześnie traci duże ilości ważnych minerałów. Poprzez regularny trening możemy zwiększyć ilość wydzielanych płynów do nawet trzech litrów1, lecz będzie to prawie wyłącznie woda.

Mit 3: Pocenie jest nieatrakcyjne

To nieprawda, pocenie może nawet poprawić urodę. Lepsze ukrwienie oraz lipidy zawarte w pocie sprawiają, że skóra promienieje. Poza tym ciało w trakcie pocenia wydziela feromony2, które odpowiadają za atrakcyjność seksualną i decydują o tym, czy jesteśmy postrzegani jako pociągający.

Mit 4: Pocenie sprawia, że chudniemy

Niestety między ilością wydzielanego potu a redukcją tkanki tłuszczowej nie ma żadnego związku. Jeśli bezpośrednio po treningu waga pokaże nam mniej kilogramów, to jest to wynik niższego poziomu płynów w organizmie. Poziom ten należy zresztą za pomocą odpowiednich napojów możliwie szybko z powrotem podnieść, aby zrównoważyć bilans wodny organizmu. Plusem jest to, że ten, kto regularnie trenuje, lepiej znosi braki wody. Ich symptomy takie jak ból głowy czy obniżenie sprawności fizycznej dają o sobie znać później i przebiegają łagodniej niż w przypadku osób niewysortowanych. Pamiętajmy jednak, aby mimo to mieć nasz bilans wodny stale na oku i nie doprowadzać do ekstremalnych sytuacji.

Mit 5: Mężczyźni pocą się bardziej niż kobiety

Badania japońskich naukowców3 potwierdzają, że mężczyźni szybciej zaczynają się pocić niż kobiety. Wynika to z faktu, że ciało kobiety zawiera mniejszy odsetek wody. Aby zapobiec utracie zbyt dużej ilości płynów, gruczoły potowe kobiet są mniej aktywne. Taki stan rzeczy jest korzystniejszy dla mężczyzn, ponieważ szybsze pocenie przekłada się na lepsze chłodzenie organizmu, a to z kolei sprawia, że mężczyźni mogą dłużej wytrzymywać wysiłek. Jednak również kobiece gruczoły potowe mogą nauczyć się wydajniejszego pocenia dzięki treningowi.

Autor: © McFIT

Bibliografia:

  • 1 Dr. J. Dethloff: Gesundheitsorientierte Sporternährung, 2004
  • 2 W. Zhou: Current Biology, 2014
  • 3 T. Ichinose-Kuwahara: Experimental Physiology, 2010

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.