100 biegów w 100 miastach 11 listopada 2018 roku z udziałem 100 000 osób - to jeden ze sportowych elementów projektu na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 23 listopada rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń. Listę otwierają znani sportowcy. Jako pierwszy zarejestrował się zdobywca czterech złotych medali olimpijskich w chodzie Robert Korzeniowski. Rok 2018 będzie dla niego szczególny, gdyż wtedy skończy 50 lat.
 
Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Jerzy Skucha zaznaczył, że bieganie jest najprostszą i najtańszą formą ruchu. "Jestem przekonany, że ten ambitny cel 100 biegów w 100 miastach z udziałem 100 000 osób jest jak najbardziej realny do zrealizowania. Aby ułatwić pracę organizatorom, trzeba jak najszybciej się rejestrować, bowiem jest niemożliwością rozesłanie 100 000 pakietów startowych w kilka tygodni. Wkładem PZLA będzie przygotowanie w tych stu miejscowościach miasteczek lekkoatletycznych dla dzieci i młodzieży".
 
Inicjatorami przedsięwzięcia są: Polska Agencja Prasowa, Polskie Radio i Telewizja Polska, która otwarciem strony internetowej biegstulecia.pl zainaugurowała projekt w części krajowej. Członek zarządu PAP Lidia Sobańska podkreśliła, że wyjątkowe jest to, iż wszystkie biegi odbędą się 11 listopada 2018 roku na dystansie 10 km ze startem o godz. 11:11. Uczestnicy pobiegną w jednakowych koszulkach i niezależnie od miasta, w którym pokonywać będą trasę, otrzymają na mecie jednakowe medale i dyplomy, a zwycięzcy - jednakowe nagrody.
 
"Takie przedsięwzięcie wymaga ogromnej pracy i zdyscyplinowania wszystkich podmiotów zaangażowanych w godne uczczenie 100-lecia niepodległości, a zwłaszcza tych osób, które mają chęć udziału w zawodach 11 listopada 2018 roku" - zaznaczyła Sobańska.
 
Co mają dać wcześniejsze zgłoszenia? Jak podkreślił pierwszy zwycięzca Biegu Niepodległości w Warszawie w 1988 roku Jan Marchewka, "z pewnością będzie to czynnik mobilizujący i zachęcający do treningów, do aktywności fizycznej, zwłaszcza dla tych osób, które jeszcze nie poznały smaku biegania. Zarejestrowana osoba otrzyma okolicznościowy paszport 100-lecia niepodległości, w którym będzie mogła odnotowywać wszystkie starty w zawodach w latach 2015-2018 od Bałtyku do Tatr".
 
Jeśli chodzi o zgłoszenia miast i wiosek, to również można już je składać poprzez oficjalną stronę Biegu Stulecia.
 
"Zakładkę miasta-organizatorzy oddajemy we władanie samorządom lokalnym. To kolejna szansa do zaprezentowania tego, co dana miejscowość ma do zaoferowania. Na stronie projektu można będzie promować miasto, region, zachęcając do jego odwiedzenia nie tylko przy okazji startu w zawodach" - poinformowała Sobańska.
 
Ambasadorami projektu, mającego w dużej części elementy edukacyjne, zostały kultowe formacje muzyczne: Czerwone Gitary, No To Co, Trubadurzy, Skaldowie, TSA oraz Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego (w 2018 obchodzić będzie 70-lecie)


ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ!

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Wysłane przez Krzysiek (niezweryfikowany) w pt., 2015-12-04 13:22

Olsztyn!