1. Biegacze żyją dłużej

Regularne bieganie może przedłużyć życie o około sześć dodatkowych lat - wynika z nowych duńskich badań. Autorzy badań ze Szpitala Uniwersyteckiego Bispebjerg w Kopenhadze obliczyli, że regularnie biegający mężczyźni mogli wydłużyć swoje życie o 6,2 lat, a kobiety o 5,6 lat.

2. Najszybsi na świecie vs zwierzęta 

Najlepszy maratończyk na świecie (rekordzista świata) przebiegł dystans maratonu ze średnią prędkością 20.5 km/h. Momentami jego prędkość chwilowa osiągała 30 km/h. Absolutnym rekordzistą, jeśli chodzi o prędkość, jest rekordzista świata na 100 metrów, Usain Bolt. W Berlinie (2009) aparatura pomiarowa zmierzyła mu prędkość 44,72 km/h. Co ciekawe według naukowców człowiek wygrałby rywalizację w maratonie z takimi zwierzętami jak gepard czy gnu. Równe szanse miałby także z koniem. Na 100 metrów nawet zebra nie miałaby żadnych szans, przynajmniej z Usainem Boltem. Czas zebry na setkę to 9,95 przy 9,58 Bolta. Usain jest również rekordzistą jeśli chodzi o ilość kroków wykonywanych podczas wyścigu na 100m. Podczas gdy przeciętni sprinterzy wykonują około 46 kroków, Jamajczykowi wystarcza ich zaledwie 41.

 3. Zaangażowanie mięśniowe

Jeden krok podczas biegu angażuje około 200 mięśni!

4. Maraton dzień po dniu 

Obecny rekord świata w pokonanych maratonach dzień po dniu to 607. Dokonał tego Ricardo Abad - hiszpański biegacz, ultramaratończyk. Bicie rekordu świata łączył z codzienną 8-godzinną pracą w fabryce. Odpowiednikiem Ricardo w Polsce jest Ryszard Kałaczyński, rolnik z Wituni. Rocznik 1960. W ciągu okrągłego roku, od 15 sierpnia 2014 do 15 sierpnia 2015, przebiegł 366 maratonów, bijąc tym samym rekord Guinnessa.  Poza tym ma na koncie ponad 90 przebiegniętych maratonów; 25 ultramaratonów; 11 razy brał udział w najtrudniejszym biegu świata: 246-kilometrowym greckim Spartathlonie  (najwięcej przebiegł 195 km). Przebiegł Polskę na trasie z Zakopanego do Sopotu – 800 km w zaledwie siedem dni.

5. Biegaczki mają większą ochotę na seks

Badania opublikowane przez amerykańskich psychologów w Journal of Sexual Medicine wykazują, że nawet krótki, 20-minutowy trening silnie wzmacnia reakcje kobiet na bodźce seksualne. Do tej pory wiązano to ze wzrostem stężenia testosteronu. Okazuje się, że zjawisko to nie odgrywa żadnej roli. Kluczowym wskaźnikiem jest za to wzrost stężenia alfa-amylazy spowodowany przez noradrenalinę. Badacze doszli tą drogą do wniosku, że ćwiczenia fizyczne wpływają na wzrost ochoty na seks poprzez stymulację współczulnego układu nerwowego.

6. Odwieczna rywalizacja: biegacze z Czarnego Lądu vs biali biegacze

O ile czarnoskórzy biegacze są lepsi od białych? Statystyki są bezlitosne. Z czołówki najlepszych biegaczy świata (sprint + biegi długie) wynika, że biegacze z Czarnego Lądu stanowią aż 75% wszystkich zawodników. Czarnoskórzy najbardziej zdominowali dystanse 100, 5000 oraz 10 000 metrów. We wszystkich tych konkurencjach biali zawodnicy stanowią zaledwie 1,7%. Równe szanse z nimi mamy natomiast na 800 metrów.

7. Najlicznijeszy bieg świata

The 2012 Unity Run zajmuje pierwsze miejsce na liście z rekordową liczbą 209 tys. zarejestrowanych uczestników! Odbył się na Filipinach 22 stycznia 2012 roku i składał się z trzech tras o długości 10km, 5km oraz 3km. Został zorganizowany jako bieg charytatywny na rzecz bezpłatnej edukacji. 

8. Chcesz być lepszy na mecie? Biegaj w czerwonym!

Psychologowie z University of Munster (Niemcy) w 2009 roku w magazynie New Scientist opublikowali wyniki badań dotyczących wpływu strojów sportowych na wyniki zawodników. Okazało się, że zawodnicy w czerwonych strojach wygrywają częściej niż zawodnicy ubrani w innych kolorach.

9. Bieganie i biznes

Ponad miliard par butów do biegania sprzedawanych jest każdego roku na całym świecie.

10. Chcesz oszczędzać i nie mieć kontuzji? Zmieniaj buty do biegania!

Bieganie w  tych samych butów do biegania zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji. Naukowcy z Luksemburga przeprowadzili badanie na 264 dorosłych biegaczach amatorach. Po 22-tygodniowym okresie obserwacji doszli do wniosku, że biegacze, którzy zmieniali obuwie byli aż o 39% mniej podatni na wszelkie urazy i kontuzje związane z bieganiem. Poza tym jeśli biegasz często i długo (około 300 kilometrów miesięcznie), to polecam zaopatrzyć się od razu w dwie pary butów do biegania. Powód? Po pierwsze, zmieniając co chwilę buty, w których biegasz, za każdym razem angażujesz nieco inne partie mięśniowe, a to wszystko przez unikalne konstrukcje butów, które wymuszają na nas delikatnie inne ułożenie stóp. To duży plus z treningowego punktu widzenia. Poza tym, biegając raz w jednych, raz w drugich butach, przedłużasz żywotność i właściwości buta biegowego o mniej więcej 30%. To ponownie tylko moje obserwacje, ale zauważyłem, że częsta zmiana butów, pozwalała mi na dłuższą eksploatację jednej z par.

 

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.