O cudownych właściwościach świeżo wyciskanych soków, wiedziałem już dawno, ale sama wiedza to jeszcze nie wszystko. Człowiek jest istotą, która generalnie dużo wie, ale mało robi. Tak było ze mną w temacie soków. Zmiana nastąpiła niespodziewanie, a to wszystko dzięki temu, że spróbowałem kuracji oczyszczającej. Po tym doświadczeniu moja sokowa kariera nabrała tempa na tyle, że postanowiłem zainwestować w profesjonalną wyciskarkę i coraz mniej wyobrażam sobie moje żywienie bez prawdziwej mocy w płynnej postaci.

Potwierdzeniem mych słów będzie obóz organizowany przez obozybiegowe.pl, na którym byłem jednym z trenerów. Wyjazdy mają to do siebie, że niemal w 100% jesteśmy żywieniowo zależni, od ośrodka, w którym się znajdujemy (oczywiście, to tylko wymówka dla leniwych). Pierwotnie miałem wziąć na obóz wyciskarkę, żeby robić sobie soki we własnym zakresie. Niestety, skomplikowana logistyka i brak auta spowodowały, że pomysł musiałem odłożyć na później. Po mniej więcej 3 dniach funkcjonowania bez soków, mój organizm wręcz domagał się jakiejś dobrze skomponowanej mieszanki świeżo wyciśniętej surowizny. Co ciekawe, jeszcze kilka miesięcy temu, w momencie energetycznego kryzysu (a ten następuje w momencie gdy ciężko trenuje), zazwyczaj miałem ochotę na śmieciowe przekąski typu batonik/wafelek/czekolada. Dziś moje preferencje żywieniowe wyglądają zgoła odmiennie. A to wszystko po pięciu dniach detoksu!
 
Tak wygląda zdrowie w najczystszej postaci :)
 
Picie dobrze skomponowanych i smacznych soków, to prawdziwa oszczędność energii. W świeżym soku, znajduje się wszystko to co najlepsze, a nasz organizm nie musi marnować czasu na trawienie. Całkowita ilość potrzebna do przyswojenia składników odżywczych to mniej więcej kwadrans. Na 1 litr soku wyciskanego w wyciskarce potrzeba mniej więcej 1,5-2 kg surowca. Jeśli pomyślę sobie, że miałbym codziennie zjadać np 2. kilogramy jabłek, to... sami wiecie. To niesamowita przewaga soków. Wyciskając soki wydobywamy z warzyw i owoców to, co najcenniejsze (minerały, witaminy, żywe enymy) i podajemy w proste, świetnie przyswajalnej postaci naszemu organizmowi. Doświadczeni sokowicze doradzają, aby pić soki od razu po wyciśnięciu. Powód? Im dłużej sok wystawiony jest na działanie środowiska zewnętrznego, tym bardziej traci swoje wartości odżywcze.
 
Orientacyjny koszt dobrej wyciskarki to mniej więcej 2000zł (model, który widzicie to Kuvings Big Mouth 6000 - terapiasokami.pl). Dla mnie to jedna z lepszych inwestycji w moim dotychczasowym życiu.
 
To co szczególnie doceniam w sokach, to fakt, że często jednym ze składników mojego soku jest warzywo, którego pojedynczo nawet bym nie tknął. Świeżo wyciskane soki pozwolą na dostarczanie do organizmu większej różnorodności warzyw, ziół, traw, kiełków czy owoców. W wyciskanych sokach można przemycić nawet takie warzywa, zioła czy przyprawy, których normalnie nie weźmiemy do ust. Dodane w niewielkich ilościach w wyciskanym soku nie są nawet wyczuwalne ani widoczne, a w przypadku dobrych połączeń składnikowych tworzą prawdziwą ambrozję.
 
Poniżej prezentuje trzy, proste przepisy na soki, które świetnie zdadzą egzamin tuż po bieganiu.

Słodka bomba warzywno-owocowa

Składniki:

  • 1 szklanka borówek amerykańskich
  • 1.5 szklanki czerwonych winogron
  • 3 dorodne łodyżki selera
  • 1 szklanka dojrzałych owoców granatu
  • 1 garść jarmużu
Kaloryczność soku: ok. 200 kcal

Proponowana mieszkanka zawiera gigantyczną antyoksydantów. Granat łagodzi stany zapalne, wzmacnia kości i mięśnie. Pozwala unormować poziom cukru we krwi, dlatego pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. W selerze ukrytych jest aż 86 składników odżywczych. Seler jest też bogaty w witaminy z grupy B (w tym w kwas foliowy i witaminę PP). Pierwiastki ukryte w selerze to fosfor, wapń, potas, cynk, magnez i żelazo, czyli cała gama kluczowych pierwiastków, szczególnie potrzebnych, gdy trenujemy sporty wytrzymałościowe z bieganiem na czele. Czerwone winogrona są owocami wysokokalorycznymi i zawierają ogrom potasu, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naszego układu mięśniowego. Objawami deficytu potasu w organizmie są przede wszystkim skurcze mięśni oraz ich osłabienie.

Ty buraku!

  • 2 buraki
  • 2 gruszki
  • 3cm świeżego imbiru
  • 1 świeży ogórek

Kaloryczność soku: ok. 150 kcal

Buraki ze względu na swoje właściwości odżywcze, powinny zostać wpisane na listę środków dopingujących. O burakach pisaliśmy już jakiś czas temu. Imbir poprawia krążenie, działa przeciwobrzękowo i zapobiega powstawaniu skrzepów we krwi. Przynosi ulgę podczas napadów migren, ma właściwości przeciwzapalne i redukuje ból. Ma również właściwości moczopędne, wzmacnia i oczyszcza nerki. Poprawia również ukrwienie mózgu, więc świetnie wpływa na poprawę koncentracji. Ogórek zawiera niezbędne sole mineralne, które wypłukujemy wraz z potem. Gruszki dostarczają dużej dawki potasu mającego kluczowe znaczenie dla regulacji gospodarki wodnej organizmu. W gruszkach znajdziemy też inne ważne substancje mineralne: wapń, fosfor i żelazo.

Czerwona słodycz

  • 250 gramów arbuza
  • 1 szklanka wydrylowanych wiśni
  • 1 pomarańcz

Kaloryczność soku: ok. 125 kcal

Sok z wiśni jest dawką dobrze przyswajalnej energii. Poza tym sok z wiśni zwiększa antyoksydacyjne zdolności tkanek ciała oraz pomaga w odzyskaniu pełnej zdolności funkcyjnej mięśni. Arbuz zawiera cytrulinę, która jest prekursorem argininy, czyli aminokwasu z którego powstaje tlenek azotu. Tlenek azotu rozszerza naczynia krwionośne, umożliwiając przyrost siły fizycznej oraz wytrzymałości, co jest szczególnie istotne dla biegaczy. Witaminy A i C, których dostarcza arbuz, są silnymi przeciwutleniaczami,co dobrze wpływa na  funkcjonowanie układu krwionośnego.

Stwórzmy wspólnie listę najlepszych soków dla biegaczy!

Pijesz regularnie soki? Masz swoje ulubione mieszanki, którymi chciałbyś się podzielić? Zostaw swój przepis komentując ten artykuł. Spośród wszystkich komentarzy wybiorę najlepsze przepisy i umieszczę w osobnym artykule. Dla najbardziej zaangażowanych przewidziane są drobne upominki. Ku chwale większej świadomości żywieniowej! #soki

Dyskusja

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Wysłane przez Bruno (niezweryfikowany) w ndz., 2015-08-16 21:10

Jeden duży ogórek 1/2 gruszki 1/2 jabłka maly pęczek natki pietruszki

Wysłane przez gabriel@runyour... (niezweryfikowany) w pon., 2015-08-17 12:12

Polecam poważnie rozważyć pokrzywę!!! http://runyourlife.pl/shake-z-pokrzywy/

Wysłane przez wiatrok (niezweryfikowany) w pon., 2015-08-17 17:14

Bardzo dobry pomysł, jednak osobiście wolę blender zamiast sokowirówki. Po prostu nic sie nie zmarnuje ;)

Wysłane przez Baar (niezweryfikowany) w pon., 2015-08-17 17:20

Chciałbym tylko dodać od siebie: Nie zapominajmy, w tym sokowym szaleństwie, o klasycznym spożywaniu warzyw i owoców. Łatwe przyswajanie może rozleniwić układ pokarmowy a trudno jest dostarczyć odpowiednią ilość błonnika poprzez sok. Tak poza tym, pijmy świeże soki :)

Wysłane przez Mirek Biegacz (niezweryfikowany) w wt., 2015-08-18 09:30

Mam dwa ulubione zestawy: czerwony i zielony. Czerwony - trochę truskawek, wiśni, borówek, czarnych porzeczek, do tego sok z pestek granatu, sok z brzozy, daktyle i figi namoczone w mleku migdałowym. Zielony - jarmuż, natka pietruszki, natka selera, kiwi, jasne winogrona, jabłko, spirulina w proszku oraz również daktyle i figi namoczone w mleku migdałowym, do tego woda kokosowa. Proporcje różne w zależności od tego co jest w lodówce. Do obydwu koktajli dodaję zmielone siemię lniane, inulinę, zmielony ostropest.

Wysłane przez zielone kilometry (niezweryfikowany) w pt., 2015-08-21 21:03

1) szpinak, jablko, cytryna 2)jarmuz, jablko, cytryna, banan, chia 3)ogorek, awokado, jarmuz, cytrusy, pietruszka 4awokado, cytryna, pomarancza, jablko 5)czerwone owoce( maliny, truskawka, poziomki), cytrus, napoj sojowy/ryzowy 6)pietruszka, cytryna, jablko 7)ogorek, pietruszka, awokado, jablko 8)jarmuz, banan, napo sojowy polecam serdecznie mieszaie) do zielonych czasem dodaje sprodszkowany mlody jeczmien:)

Wysłane przez Iga (niezweryfikowany) w czw., 2015-09-03 09:49

TRUSKAWKI, MIGDAŁY I KIEŁKI POBUDZAJĄ ORGANIZM Koktajl truskawkowo-migdałowy z kiełkami pobudzi nasz organizm do działania. Ustrzeże od stanów zapalnych, wzmocni system nerwowy, przyspieszy gojenie się ran, wyreguluje menstruację, podwyższy libido… Zacznij dzień pysznym i pożywnym smoothie. Truskawkowo-migdałowy koktajl pobudzający Składniki : • 10 dużych truskawek • szklanka mleka migdałowego • 2 łyżki kiełków lnu • 2 łyżki kiełków koniczyny • 2 łyżki jogurtu greckiego Całość wyciskamy w wyciskarce Kuvings lub blendujemy w blenderze Counter Intelligence. Co kto woli ;) Smacznego!

Wysłane przez Iga (niezweryfikowany) w czw., 2015-09-03 09:59

http://terapiasokami.pl/blender-counter-intelligence-premium http://terapiasokami.pl/wyciskarka-kuvings-b6000

Wysłane przez zielonekilometry (niezweryfikowany) w śr., 2015-10-07 09:30

@trenerbiegania-próbowałeś którychś z proponowanych? moje odkrycie po zakupie wyciskarki to kolejne trzy:) 1. dyniowe love:) dynia+jabłko+cytryna 2.zielony miks seler naciowy(w ilości, której w życiu bym nie przyswoiła dobrowolnie)+ jabłko+pietruszka+cytryna 3. Burak+cytryna= mega odpał energetyczny:)

Wysłane przez AGNROZ (niezweryfikowany) w pon., 2015-11-09 22:46

Moj przepis na sok po bieganiu: 1 jabłko zielone 2 liscie jarmużu Maly pęczek natki pietruszki Szklanka świeżego ananasa 2 łyżki nasion Chia Zrobic sok lub zblendowac owoce z odrobina wody. Dodac nasiona Chia, wymieszać i wypić. Na zdrowie!

Wysłane przez Eve (niezweryfikowany) w wt., 2015-11-10 22:15

Uwielbiam dwa soki: 1) marchewkowo-jabłkowo-buraczkowy. Kilka marchewek, kilka jabłek, 1/2 buraka czerwonego, 1/2 cytryny lub trochę witaminy C 2) marchewkowo-jabłkowo-pomarańczony z dodatkiem zielonej pieruszki i imbiru. Ponadto do każdego soku dodaję świeżo zmielone siemie lniane. Pychota :)

Wysłane przez Dorota (niezweryfikowany) w sob., 2016-08-20 16:39

2 pomarancze, 2 gruszki, dwie duze rozyczki brokula

Wysłane przez Agata (niezweryfikowany) w czw., 2017-07-13 08:10

Wyciskarka wolnoobrotowa jest dużo lepsza od mojej starej sokowirówki. sok ma więcej składników odżywczych i witamin. W sokowirówce podczas odwirowywania rośnie temperatura, a ta z kolei niszczy witaminy. Wyciskarka nie podgrzewa soku, myje się ja dużo łatwiej i sok jest pyszny!!! mam koreańską wyciskarke kuvings: https://terapiasokami.pl/wyciskarka-kuvings-c9500 Mam problemy ze stawami. Musze w diecie uzupełniać niedobór kolagenu. Był czas, że kolana mi zupełnie odmówiły posłuszeństwa. Wyciskam kiełki adzuki. To naturalne uzupełnienie w diecie kolagenu + redukcja zmęczenia, anemii, rozdrażnienia + uzupełnienie wapnia. Warto zadbać o swoje zdrowie.

Wysłane przez Beny (niezweryfikowany) w wt., 2019-04-02 19:52

ten z buraka najlepszy polecam własnie przetestowałem, a i nie zgadzam sie z komentarzem ze lepiej blender bo mam wyciskarke philipiaka wolnoobrotowa i sie sprawdza super